Author Topic: Барам сервис за Kenwood 5030D  (Read 624 times)

Offline banjifiko

  • Нов член
  • *
  • Posts: 13
Барам сервис за Kenwood 5030D
« Opened on 16.02.2011, Wednesday, 18:47:41 »
Поздрав до сите членови на форумов. Нов сум и се надевам дека ќе се најдам во некоја од темите понатака, а за почеток, би поставил прашање, под услов да не сум ја утнал рубриката:

Имам аудио видео сараунд ресивер Kenwood 5030D, и имам проблем: понекогаш се вклучува со звук, понекогаш не, или кога ќе го вклучам, а работи, ако сменам нешто на селекторот (дали сорс, или друго), може повторно да затупи. И сега барам сервис, кој има поддршка за овој тип на апарати, бидејќи сум на мислење дека не е класичен хардверски квар.


Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Одг: Барам сервис за Kenwood 5030D
« Reply #1 on 16.02.2011, Wednesday, 20:36:16 »
1. Добредојде на форумот banjifiko, се надевам дека ќе имаш пријатен престој и ќе научиш многу работи од областа на електрониката :).

2. Еве ти "instruction manual" за овој ресивер (во него има како да отстраниш некој проблем кој може да се јави кај овој ресивер на Kenwood) и ако имаш познавање од областа на електрониката со малце труд мислам дека ќе го отстраниш овој проблем ;).

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Барам сервис за Kenwood 5030D
« Reply #2 on 16.02.2011, Wednesday, 21:23:10 »
Пишав на еден руски форум, можно е некој да го има service manual-от за овој рисивер, ќе видиме за некој ден, ако ми стигне mail ;). Сега за сега, мислам дека нешто не е во ред со firmware-от на рисиверот, мада не сум сигурен, може да бидат доста работи ;). Само погледна ва нет, и не си единствениот кој го има овој (или многу сличен) проблем со овој рисивер :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline banjifiko

  • Нов член
  • *
  • Posts: 13
Одг: Барам сервис за Kenwood 5030D
« Reply #3 on 17.02.2011, Thursday, 01:53:17 »
Ви благодарам многу за одговорите. Не знаете колку е фустрирачки да те зеза ваков недефиниран проблем, нити можеш да го користиш нити да го отпишеш па да си земеш друго...А ќе ми прости стручниот аудиториум, но скептичен сум што се однесува до брендираните сервиси кај нас.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Барам сервис за Kenwood 5030D
« Reply #4 on 17.02.2011, Thursday, 01:57:10 »
А ќе ми прости стручниот аудиториум, но скептичен сум што се однесува до брендираните сервиси кај нас.

Имаш право да бидеш скептичен ;), оправдано е ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."