Author Topic: Засилувач со ТДА7386 или 1553  (Read 1947 times)

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Да ми стигна фала многу

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
А да ве прашам дали има некое слично интегрално кое што работи во кола и има јачина некаде околу 100тина вати ?

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
такво нешто нема бидејки во колата има мал напон.најголема мокност од ИЦ за во кола дава ТДА1562 вади околу 70вати со 10% изоблиличување значи имаш 55 вати со изобличување од  0,5 % на звучници од 4 оми.разгледај низ форумот го има разработено во повеке теми
rules are made to be broken

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
за 100W треба да направиш step-up конвертор што ке го крене напонот (зависи колкав напон треба за засилувачот) па тогаш да имаш некоја поголема излезна моќност....
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
тоа би било и прилично скапо.бидејки се користат трансформатор со феритно јадро кој не знам дали се продават тука кај нас.најдобро решение би било купување на засилувач за 60 до 70 евра има кенвоод засилува4 со мокност во мостна врска од 350 вати
rules are made to be broken

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
тоа би било и прилично скапо.бидејки се користат трансформатор со феритно јадро кој не знам дали се продават тука кај нас.најдобро решение би било купување на засилувач за 60 до 70 евра има кенвоод засилува4 со мокност во мостна врска од 350 вати

извинете за офтопиков ама аптен се к*рчам од вакви работи...имаш златна Ч буква
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Се накострешивме од една буква :) у ствари број!
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Најбитно е да се разбереме не е битно на кој начин ако треба ке користиме и кодиран јазик :).Се трудам да ја заборавам четворката ама ми е останата наслетство од мсн и чатови  ;D
rules are made to be broken

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
А нема никој да најди монтажна и ппк оти на овие страните нема такво нешто за жал :(