Author Topic: Помош за внатрешно поврзување на аудио засилувач GEMCO  (Read 3871 times)

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Помош за внатрешно поврзување на аудио засилувач GEMCO
« Opened on 13.06.2013, Thursday, 08:38:57 (Edited 13.06.2013, Thursday, 17:27:32) »
Значи го растурив појачалото зашто имав проблем со тон контролите а и едно кондензаторче на другиот канал кој беше тешко да се направи без да се растури .. Засилувачот беше направен така што деловите беа прицврстувани и лемени на ладилниците и сега сакам да го обновам барем едниот канал за да можам да си слушам музика :)

Во прилог подоле ке следат слики и текст со цел да ви ја доловам ситуацијата па со оглед на поврзувањето мислам дека постарите членови ке можат да ми помогнат :)











Засилувачот беше со 2 канала , работеше на напон од 2x52V DC или со 2x36V AC 300W E-i трафо.
Една од црните жици кои се на GND беше поврзана на еден од пиновите на излезните транзистори.

Исто така имам проблем и да ги дознаам ознаките на излезните транзистори , по мерењето дознав дека се NPN па мислам дека се 2N3055 но избришани се ознаките .. којзнае ..

Дали може некој да ми каже како да ги определам дали се NPN или PNP и кој модел ? :)

Резултат се појавува на унимерот само кога мерам како на сликата подолу , мислам и во други случаеви али ова е единствено што ме асоцира  дека се NPN или можеби грешам .. :)



А еве слика од сите транзистори , по 2 за секој од каналите , 2 канала x 2 транзистора = 4 транзистори :)



Еве уште некое објаснување .. :)



Па на крај краева и сервисна шема или некаква шема од него би ми користела ако е прикажано како да се поврзат плочкиве од засилувачкиве модули , jaс барав но неможев да најдам , но којзнае можеби некој има најдено по руски или италијански форуми  ;D
Иначе моделот е GEMCO of Italy mod. ST70  :)




ggoce

  • Guest
Мултимерот подеси го на ознаката диода и со црвената жица од мултимерот прво стави ја на металниот оклоп на транзисторот и со црната мери ги пиновите ако ти покаже на мултимерот и на двата пина некаде со слична ознака тогаш тој е нпн принципот е ист и со пнп само што црната жица треба да ја ставеш а со црвената да ги мереш останатите пинови.

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Само кога црната ми е на куќише а со црвената мерам , само ако црвената е на еден од пиновите не на двата - тогаш покажува резултат, дали значи дека транзисториве се изгорени ? За сите така покажува , па по ова мислам дека сите се ПНП  :)

И другиве работи како да ги решиме  ::) :-[

ggoce

  • Guest
Одг: Помош за поврзување на аудиозасилува
« Reply #3 on 13.06.2013, Thursday, 11:16:08 (Edited 13.06.2013, Thursday, 17:24:11) »


според мене вака би требало некако да е рапоредот не нека пишат и др.
ако црната е на кукистето а мереш со црвената и ти дава ознака и на двата пина е во работна функција и е пнп точно си мерел.

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Помош за поврзување на аудиозасилувач
« Reply #4 on 13.06.2013, Thursday, 12:57:10 (Edited 13.06.2013, Thursday, 13:01:53) »
ggoce, абе на линкот има и други сликички,не можам да се сконцентрирам на плочката..  ;)
дај среди тоа,има и малолетни овде на форумов..

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Си требал да сликаш пред да го растураш или барем да запишеш која жица каде оди и да ги обележиш жиците.

Околу црните и белите жици, најверојатно одат како што пиша, една бела и една црна кон секој од транзисторите, но која кај одела, дали на база колектор или емитер, не знам.

Околу црвените жици, ситуацијата е најверојатно како што пиша ggoce, најверојатно одат кон транзисторите, а жолтите се најверојатно out.

Ама од „најверојатно“ до „појачалото гори“ има огромна разлика ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Како што претпоставувам сигурно си  доволно искусен но требало како што ти кажа Гига да запишуваш на растурање , оваа работа е како возење камион ( као си влегол напред  само така можеш да се вратиш во рикверц ) ;D
Гледам дека плочката не е многу сложена прецртај ја вод по вод и направи си ја шемата сам па ќе видиш точно за каква шема се работи .
Знам дека ќе те фати  во време но ќе ти биде јасно што правиш  и ќе ја минимализираш грешката ако веќе нема шема.
 јас би направил така .

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
леле како се изнервирав дека е заматена сликата со транзисторот, мислев дека е тој но во “тајност“ го чуваш.

 Да, по изгледов на самава плочка се 2N3055, деновиве ќе постирам шема за појачалово, мислам дека е 90% исто ;)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Мене ми изгледа како излез од HSR70 EI NIS.Пребарај на Гугл шема и спореди ги.

ggoce

  • Guest
Одг: Помош за поврзување на аудиозасилува
« Reply #9 on 13.06.2013, Thursday, 19:30:41 (Edited 13.06.2013, Thursday, 19:32:22) »
ggoce, абе на линкот има и други сликички,не можам да се сконцентрирам на плочката..  ;)
дај среди тоа,има и малолетни овде на форумов..

Зашто лошо ли нешто испадна ја аплаудирав и линкот од сликата го кодирав да не е испаднало некое незгодно сликиче?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Помош за внатрешно поврзување на аудио засилувач GEMCO
« Reply #10 on 13.06.2013, Thursday, 20:15:06 (Edited 13.06.2013, Thursday, 20:16:43) »
Знам дека ќе те фати  во време но ќе ти биде јасно што правиш  и ќе ја минимализираш грешката ако веќе нема шема.
 јас би направил така .

Ова ќе го предложев, но ретко кој се нафаќа на вакви работи (цртање на електрична шема од монтажна). Прилично долг и макотрпен процес е, затоа. Сум го правел ова, но само ако сум морал.

Зашто лошо ли нешто испадна ја аплаудирав и линкот од сликата го кодирав да не е испаднало некое незгодно сликиче?

Линкови од слики не се кодираат. Или поставуваш forum code од сајтот на кој си ја upload-ирал или го ставаш директниот линк од сликата (ако сајтот на кој си upload-ирал има таква опција) во image tag-ови.

Code: [Select]
[img]http://mojotsajt.net/mojata_slika.jpg[/img]
А инаку, да, многу често на сајтови за upload на слики, знае да се јави и по некоја безобразна слика како реклама за некој xxx сајт ;D. Затоа, најдобро е ако можеш директниот линк до сликата да го ставиш ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: Помош за внатрешно поврзување на аудио засилувач GEMCO
« Reply #11 on 13.06.2013, Thursday, 20:31:12 (Edited 13.06.2013, Thursday, 21:05:16) »
stiffy : Ke ти бидам благодарен ако е истата шема  :)
batka : ја најдов шемата за Ei Nis Hi-FI 140 , не е таа , во моево појачало нема ниедно интегрирано коло  :)
ggoce : во право си до некаде , и освен тоа и црвените идеа на колекторите , сега ми текна кога одлемував , едната беше на со едната клема заштрафена на куќиштето а исто и другата црвена жица со клемата на другото куќиште на другиот транзистор од едниот канал :)
Иначе кога е црната на куќиште и црвената на само еден од пиновите покажува вредност , но не и на другиот пин кога ке допрам со црвената клема ..  ::) така е кај сите транзистори  ::)  Што значи тоа  ???

Само уште не ми е јасно црната и белата која на кој пин од транзисторот се прикачува ..  ::)  :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Даниел,јас ти го посочив излезот на HSR 70 а не на 140 ;D. Ама како гледам,барај под Transiwat.

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: Помош за внатрешно поврзување на аудио засилувач GEMCO
« Reply #13 on 14.06.2013, Friday, 00:15:00 (Edited 14.06.2013, Friday, 00:37:23) »
Па иста приказна батка .. пак има интегрирани кола .. а во моево појачало немаше ниедно ..

За оваа шема зборуваш , така ?


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Мисли на излезниот степен, овој дел од шемата.

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."