Author Topic: Држач за Дупчалка (Dremel, Raider)  (Read 4440 times)

Offline stru4nak

  • Нов член
  • *
  • Posts: 48
Одг: Држач за Дупчалка (Dremel, Raider)
« Reply #15 on 29.01.2013, Tuesday, 14:24:50 (Edited 29.01.2013, Tuesday, 14:46:25) »
Е па знам де затоа на местото од постојљето ќе ставам стега па ако има некоја друга варианта кажете.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
не одговара затоа што тоа постоље е за бормашина не за дремел

Во право е, не знам колкава прецизност ќе добиеш дури и да поставиш стеги, можно е да не е убаво исцентриран. Затоа најдобро е оргинал да се купи... или ако не повеќе, барем нешто адекватно. Еве, прати како се монтира Dremel (не знам кој модел е) на Workstation 220. Некаде околу 3:40 почнува со монтажата на Dremel-от на Workstation 220.

Dremel 220 Workstation

Значи, се затегнува Dremel-от со помош на мутер на дното од Workstation-от. Тоа е најдобар начин, со што е обезбедена исцентрираноста на гравирката.

Можно е да има адаптери за Dremel или за некои други гравирки кои имаат ист shaft како и Dremel, за да можеш да врзеш гравирка за држач за дупчалка. Мислам на нешто вакво.



Може да нарачаш кај нас некој да ти изработи нешто вакво ;). Не е претешко за изработка, а може да биде изработено и од некоја тврда пластика, не мора да е од метал (иако, пожелно би било да е метално делчето ;)).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Одг: Држач за Дупчалка (Dremel, Raider)
« Reply #17 on 29.01.2013, Tuesday, 17:27:48 (Edited 29.01.2013, Tuesday, 17:30:02) »
Он ќе направи прстен ама јас кога пробав ова да го адаптирам затоа што го имам дома се соочив со 2 проблема:
1. Местото каде што треба да се стегне дојде точно на отворите за вентилација
2. Ова постоље за бормашина е страшно непрецизно во однос на тоа што е наменето за дремел, бидејќи ова е со најпрост лост направено да притиска и толеранциите се големи. Додека кај ова за дремелов претпоставувам дека има запчест пренос внатре и со тоа нема никакво мрдање(односно луфта)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Држач за Дупчалка (Dremel, Raider)
« Reply #18 on 30.01.2013, Wednesday, 05:43:05 »
1. Местото каде што треба да се стегне дојде точно на отворите за вентилација

Јас колку што гледам од долната слика, најверојатно се вади црниот дел блиску до ротирачкиот дел од гравирката, а токму таму треба да се наврти додатокот кој го имам спомнато во претходниот post. Колку што гледам, нема никаков проблем со отворите за вентилација ???.

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline stru4nak

  • Нов член
  • *
  • Posts: 48
Одг: Држач за Дупчалка (Dremel, Raider)
« Reply #19 on 30.01.2013, Wednesday, 08:36:14 »
Да црниот се дел се вади сега уште да најдам или да направам вакво со навртка.

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Одг: Држач за Дупчалка (Dremel, Raider)
« Reply #20 on 30.01.2013, Wednesday, 10:43:37 »
1. Местото каде што треба да се стегне дојде точно на отворите за вентилација

Јас колку што гледам од долната слика, најверојатно се вади црниот дел блиску до ротирачкиот дел од гравирката, а токму таму треба да се наврти додатокот кој го имам спомнато во претходниот post. Колку што гледам, нема никаков проблем со отворите за вентилација ???.



Да така ќе нема проблем со отворите кај мене држачот е малце поразличен и неможеше тамо да се стегне..

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Држач за Дупчалка (Dremel, Raider)
« Reply #21 on 30.01.2013, Wednesday, 16:40:40 »
Да црниот се дел се вади сега уште да најдам или да направам вакво со навртка.

Да најдеш... не верувам дека ќе најдеш некое место на кое се продава такво нешто :S. Ќе мораш сам да си правиш.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline acomarce

  • Нов член
  • *
  • Posts: 4
Налетав на ова барајќи држач, па ме интересира да не има некој искуство со држачот?

Drill stand review: Dremel 220-01 vs. Proxxon Micromot MB 140/S

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Па изгледа подобра од онаа на Dremel-от, ама па не знам каде ќе може кај нас да ја најдеш гравирката Proxxon FBS 240/E... а и држачот ???.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."