Author Topic: Mини дупчалка  (Read 8153 times)

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Одг: Mини дупчалка
« Reply #30 on 06.08.2011, Saturday, 17:08:09 »
Јас имам земено една пазарска 130вати со сајла доаѓа комплет. има регулација на вртежи ама е малце тапа регулацијата дека е на AC струја. Иначе ја земав од зелен пазар и чинеше 1500денари, за електроника ептен би бркала работа јас ја користам за полирање грани на кола и врши работа за тие пари е ок. Дали можеби знаете каде можам да купам само такво куферче со додатоци? Поточно ми требаат месингани четки

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Mини дупчалка
« Reply #31 on 06.08.2011, Saturday, 17:18:14 »
Јас имам земено една пазарска 130вати со сајла доаѓа комплет. има регулација на вртежи ама е малце тапа регулацијата дека е на AC струја. Иначе ја земав од зелен пазар и чинеше 1500денари, за електроника ептен би бркала работа јас ја користам за полирање грани на кола и врши работа за тие пари е ок.

А да пишеше од која тезга, каде и кога е земена (случајно веќе да не не ја има за продажба) и како каков тип на бушилица да ја бараме, дали како „бушилица за шмирглање на полир на коли“ или нешто слично, или како... ???.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline puknati

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 160
  • Gender: Male
Одг: Mини дупчалка
« Reply #32 on 06.08.2011, Saturday, 20:41:31 »
nikola_bb, додатоци за мини дупчалки има секакви во Euro Tools продавниците, јас ги гледав пред некој ден во продавницата што е на Бит пазар...

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Одг: Mини дупчалка
« Reply #33 on 07.08.2011, Sunday, 09:51:03 »
Јас имам земено една пазарска 130вати со сајла доаѓа комплет. има регулација на вртежи ама е малце тапа регулацијата дека е на AC струја. Иначе ја земав од зелен пазар и чинеше 1500денари, за електроника ептен би бркала работа јас ја користам за полирање грани на кола и врши работа за тие пари е ок.

А да пишеше од која тезга, каде и кога е земена (случајно веќе да не не ја има за продажба) и како каков тип на бушилица да ја бараме, дали како „бушилица за шмирглање на полир на коли“ или нешто слично, или како... ???.
Земена е пред 3 месеци на тезгите кај влезот од тој паркингот(кај што има повеќе продавници за санитарија такви работи), а како да ја барате е тоа е приказна за себе секој од нив различно ја вика некој ја вика гравирка некој незнам што едноставно отидов објаснив што ми треба(прво ми извади од маливе обичниве на 12волти) и ја земав појаката. Едино заборавив да кажам дека одма штом ја земете моја препорака одма кабелот за струјата да го смените. Има еден никаков кабел на кој јас ни сијалица не би стаил и ми се случи 2 пати спој да направи со него (бидејќи тоа поврзувањето е одма на влезот од алатот и се витка се праи и некако се истегнал кабелот)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Mини дупчалка
« Reply #34 on 07.08.2011, Sunday, 20:23:15 »
Благодарам за информацијата ;). Дефинитивно ќе одам да видам и да разгледам ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline go4o

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 196
  • Gender: Male
    • неам
Одг: Mини дупчалка
« Reply #35 on 10.09.2011, Saturday, 10:41:22 »
Јас уште кога го немав земено пиштолот на батерија имав напраено нешто вакво, исто така има јак пренос и не заставна.


Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Одг: Mини дупчалка
« Reply #36 on 09.10.2011, Sunday, 00:49:43 »
Да не отварам нова тебе, само да прашам каде има да се купи мало футерче за 0,7/1,0  и по која цена?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Mини дупчалка
« Reply #37 on 25.11.2011, Friday, 19:27:59 »
Да не отварам нова тебе, само да прашам каде има да се купи мало футерче за 0,7/1,0  и по која цена?

И јас барам, кај нас никаде нема. Побарај online, јас најдов на неколку сајтови (вклучувајќи и ebay) и не беа прескапи, околу 10-тина долари, можеби малку повеќе од тоа, ама па беа за Dremel, така да, можно е поради тоа да беа малку поскапи ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline triology

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
Одг: Mини дупчалка
« Reply #38 on 15.03.2012, Thursday, 17:58:55 »
денес бев во еуро тулс и гледав некој мини дупчалки...случајно некој да не знае од каде може да се купи вакво нешто?

Offline bondjamesbond

  • Нов член
  • *
  • Posts: 4
  • Gender: Male
Одг: Mини дупчалка
« Reply #39 on 18.03.2012, Sunday, 13:25:37 »
 каде можам да најдам футер за мини дупчалка т.е имам еден електромотор целта ми е да истиот го користам ако мини дупчалка
Nije mi žao što su pokrali moje ideje, već što nisu imali svoje

Offline goran_elektro

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 205
Одг: Mини дупчалка
« Reply #40 on 18.03.2012, Sunday, 17:20:55 »
Јас си купив само футер имав едно моторче од печатар на 24В му го ставив футерчето и си имам бушалка инаку футерчето фаќа од 0,7 до 3мм ;)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Mини дупчалка
« Reply #41 on 18.03.2012, Sunday, 17:44:47 »
од кај си го купил футерот???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline goran_elektro

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 205
Одг: Mини дупчалка
« Reply #42 on 18.03.2012, Sunday, 19:27:14 »
Кај нас во струмица има еден човек што продава електронски делови дуќанот му се вика електроника бошњаков ама за зал веќе нема на мене ми го даде последното што му стоело многу оддамна ,а среќата се паднала на мене ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Mини дупчалка
« Reply #43 on 13.07.2012, Friday, 19:07:30 »
Леле, ама трошаџија бев денес ;D.

Знам дека бургиите не спаѓаат во овој вид на опрема, ама сепак, се користат забушење, така да, решив тука да ги ставам и нив ;).





















It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Mини дупчалка
« Reply #44 on 13.07.2012, Friday, 19:13:58 »
Со здравје да си ги користиш и дремелот и бургиите ;) ;D.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio