Author Topic: Алатка за магнетизирање и демагнетизирање на шрафцигери која „делумно“ работи  (Read 3659 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Не знам дали некој од вас има користено вакви алатки (како на сликата подолу), ама јас набавив ваква една од ebay и кратко речено - не функционира :S. Поточно функционира само магнетизаторот, но не и демагнетизаторот :S. За магентизатор... па јас и онака до сега си коростев магнети од звучници, тоа не ми требаше ;D. Всушност, ја купив баш поради демагнетизаторот.



Мене ми беше малку сомнително, особено начинот на кој е изведен демагнетизирачкиот дел (некако не ми правеше логика ;D), но си викам ајде, give the tool a chance ;D. Излезе дека навистина не работи... или јас не ја користам како што треба, но начекав еден клип на youtube и правев точно како што прави презентерот на клипот, него му функционира, мене не ;D. Среќа што не платив прескапо (околу 100 денари).

Ако некој знае како точно работи ова чудо, нека пише, ако не, значи само 50% од работата си ја врши оваа алатка, а останатите 50% (демагнетизирањето) не :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
А како работи? Ако не ти е проблем, постави го линкот од youtube  ;D
Жан

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Еве, као демек, вака треба да работи ;D.

MAGNETIZER/ DEMAGNETIZER

Искрено, мислев дека „финта“ прави, дека користи еден магнетизиран и еден демагнетизиран шрафцигер за да покаже дека „еве функционира“, ама не, на клипот се гледа дека не го менува шрафцигерот и цело време е во кадар (барем врвот на шрафцигерот). Е сега, можеби само со некои посебни метали функционира овој магнетизатор/демагнетизатор, можеби од таков посебен метал е изработен тој шрафцигер на клипот, кој го знае ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Чисто ме интересираше дали има некоја финта во начинот на кој работи ова ;D. Инаку, одамна планирав да си направам еден магнетизатор/демагнетизатор, ама го видов ова и си викам, ај, give it a try ;).

Ништо, тоа е тоа. Ако некој открие која е финтата (како работи, како треба да се магнетизира и демагнетизира), нека пише, ако не, да го отпишам од целосно исправен алат ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
мислам дека треба во една насока само да го движиш штрафцигерот (ако се работи за штрафцигер) а не напред назад цело време, мислам дека така нема да работи

Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Имам јас ваква работа кај мене работи е сеа како незнам :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Имам јас ваква работа кај мене работи е сеа како незнам :)

Епа ај направи еден клип, да видам како ти го магнетизираш и демагнетизираш, бидејќи јас очигледно не правам нешто како што треба ;D.

Еден туторијал
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=6003.0;prev_next=prev

И овој го знам ;). Сличен е на тој на LordZi, само што овој има феромагнетно јадро ;). Се мислев меѓу овој и тој на LordZi кога сакав да правам, ама па го начекав ова чудово на ebay и евтино беше и си викам, што ќе правам, ај ќе си купам ;D. Арно ама, изгледа поедноставно излезе да направиш ;D.

мислам дека треба во една насока само да го движиш штрафцигерот (ако се работи за штрафцигер) а не напред назад цело време, мислам дека така нема да работи

Е како во една насока? Да го протнам шрафцигерот низ дупчето на магентизаторот? Па нема да ја собере дршката. Освен тоа, презентерот на клипот оди напред-назад со шрафцигерот и него му функционира, мене не ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline 386ka

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 58
Имам јас ваква работа кај мене работи е сеа како незнам :)

Епа ај направи еден клип, да видам како ти го магнетизираш и демагнетизираш, бидејќи јас очигледно не правам нешто како што треба ;D.

Изгледа ќе треба да се помириш со тоа дека твоето е расипано. :D Не ми се чини дека треба да има некоја си посебна процедура за демагнетизација, туку само го протнуваш од таму, и си се демагнетизира. Зошто не ти работи, не би нагаѓал. :D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Зошто не ти работи, не би нагаѓал. :D

Се знае зошто ;D, Made in China ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Абе пр. го туркаш на напред само, ама да е допрено на тоа синото, после го тргаш од тоа синото и „во воздух“ го вадиш на назад без да е допрено нигде
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline 386ka

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 58
Абе пр. го туркаш на напред само, ама да е допрено на тоа синото, после го тргаш од тоа синото и „во воздух“ го вадиш на назад без да е допрено нигде

Целава работа ме потсеќа на:

2001 a space odyssey

:D :D

Зошто не ти работи, не би нагаѓал. :D

Се знае зошто ;D, Made in China ;D.

А и јас, будала.. уште се прашувам. ;D ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Па стварно, го гледам ко чудо некое ;D. Знам што е, ама не знам како работи ;D.

Како и да е, ќе пробам тоа што пиша Devil, па ќе пишам ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."