Author Topic: Побудување на миксета  (Read 846 times)

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Побудување на миксета
« Opened on 22.06.2010, Tuesday, 17:49:44 »
Значи вака, миксетата ја побудувам со компјутерски сигнал т.е. пуштам музика од компјутер па сакам да слушам на разглас арно ама сигналот кој го дава компјутерот е многу слаб и се слуша слабо на разгласот т.е. слабо побудено е појачалото од миксетата и сега ми треба некое мало појачало да го зголеми сигналот од компјутерот кој ке влегува во миксетата изразено во вати незнам колку треба да биди за да не клипова миксетата затоа барајте нешто посериозно ...однапред благодарам. а и да напоменам дека имам едно интегрално LM386 незнам дали би добил доволно со ова...однапред благодарам  ;)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Побудување на миксета
« Reply #1 on 22.06.2010, Tuesday, 19:04:08 »
Си пробрал со Gain потенциометарот на миксетата да го наместиш нивото на сигналот? Уште подобро, можеш да ја сликаш мисксетата или да најдеш слика од net (некоја со поголема резолуција ако може) па да видиме дали може да се подеси тоа со помош на потенциометрите на миксетата без да се прави предзасилувач ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Одг: Побудување на миксета
« Reply #2 on 22.06.2010, Tuesday, 20:17:33 »
Миксетата е Behringer pmh1000 ја има на нет на милион слики неможам да постирам слика оти кочи нешто нетот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Побудување на миксета
« Reply #3 on 22.06.2010, Tuesday, 21:28:01 »
ОК, обележи ми на сликава (во Paint, или како сакаш) каде ги врзуваш излезите од компјутерот на миксетата и што подесуваш на неа.

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Одг: Побудување на миксета
« Reply #4 on 22.06.2010, Tuesday, 21:40:32 (Edited 23.06.2010, Wednesday, 00:04:02) »
Quote from: Admin
преголема слика



Значи вака оние две се спојуваат во едно и завршува со бананче кое го приклучувам на комп. а онаој синиот мастер што ми е заокружен е за регулирање на тонот кој доаѓа од компјутер.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Побудување на миксета
« Reply #5 on 23.06.2010, Wednesday, 00:05:32 »
Значи ти ја презакачив сликата внимавај следниот пат да биде во помала големина да не мора да едитирам се наново !!
следна ваква грешка ти е 2 опомена, после само уште една опомена и следи казна !
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Побудување на миксета
« Reply #6 on 23.06.2010, Wednesday, 02:47:43 »
Околу поврзувањето:

Значи компјутерот нема да го приклучуваш на тие влезови бидејќи тие влезови немаат регулација на побудата (Gain, на оваа миксета напишано како Trim - жолтите потенциометри). Ти мораш да купиш или друг кабел што има „банани“ џекови од другата страна па да ги приклучиш во дупките 9/10 или во 11/12 или да купиш конвертори (мислам дека има во продавниците за електроника) од банана на пин (чинч) каков што имаш ти кабел. И после значи ќе појачаш освен со лизгачите долу и со жолтиот потенциометар (Trim) и ќе подесиш да имаш јак сигнал, нема да ти треба предзасилувач.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Одг: Побудување на миксета
« Reply #7 on 23.06.2010, Wednesday, 08:04:21 »
Борче, мислам дека оние влезови што се метални оние микрофонските мислам дека имаат предзасилувачи аа дали можам да го приклучам комп сигнал на некој од другите канали на пример на 3тиот или само на 9-10 ??

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Побудување на миксета
« Reply #8 on 23.06.2010, Wednesday, 14:09:56 »
Можеш на сите што се стерео влезови како на пример 5/6, 7/8, 9/10 или 11/12.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.