Author Topic: Аудио Спектрален Анализатор со LCD или VFD  (Read 715 times)

Offline nCounTr

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Дипл.Ел.Инж.
    • Македонски форум за електроника
Аудио Спектрален Анализатор со LCD или VFD
« Opened on 06.05.2010, Thursday, 18:49:40 (Edited 07.05.2010, Friday, 10:12:55) »
Ова многу тешко го најдов по ова интернетов чудо е што и сеуште ги имаше фајловите да ги симнам со оглед на тоа што на авторот страната или е отстранета или мене не ми ја отвора, но еве видео од проектот и сите потребни фајлови во атачмент.

Еве најдов и сајт кој го објаснува проектот но на полски јазик па ако некој знае полски бујрум нека преведе:
Code: [Select]
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1570265.html

The Fastest Acoustic Spectrum Analyzer on AVR M8 - new V2 !
ESPRIMO Mobile v5505 | Intel Centrino Duo T5450 @ 1,66GHz Santa Rosa | Apacer 4GB DDR2-667MHz | Fujitsu 120GB SATA-150 5400rpm | Intel x3100 384M Memory | Intel PRO/Wireless 3945abg | Gigabit Ethernet | Toshiba Bluetooth v2.0 | Windows 7 x64
АМАН ЧИТАЈТЕ ПРАВИЛA

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
 Има некој идеа за со ардуино да се направи ова... :P

Offline Aleks

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 269
  • Gender: Male
Има некој идеа за со ардуино да се направи ова... :P

Па пишува дека е за AtMega 8 така да е прилично лесно да се прилагоде/препише кодот за arduinot bootloader-от
I reject your reality and substitute my own.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Ова ми личи на VFD дисплеј а не на LCD?
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Aleks

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 269
  • Gender: Male
Пишува дека е LCD
Code: [Select]
http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:2S5tHQG-E1EJ:diy.elektroda.eu/analizator-widma-akustycznego-v2/+analizator-widma-akustycznego-v2&cd=1&hl=en&ct=clnk
I reject your reality and substitute my own.

Offline nCounTr

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Дипл.Ел.Инж.
    • Македонски форум за електроника
Оригиналот во видеото е VFD диспплеј, но колото може да се искористи и за двата со мала промена на џампер. Со кој за VFD дисплејот се избегнува PWM контролата и се користи посебна контрола само за него. Јас ако користам би користел VFD мислам дека се подобри од LCD дисплеите.
ESPRIMO Mobile v5505 | Intel Centrino Duo T5450 @ 1,66GHz Santa Rosa | Apacer 4GB DDR2-667MHz | Fujitsu 120GB SATA-150 5400rpm | Intel x3100 384M Memory | Intel PRO/Wireless 3945abg | Gigabit Ethernet | Toshiba Bluetooth v2.0 | Windows 7 x64
АМАН ЧИТАЈТЕ ПРАВИЛA