Author Topic: Дигитален термостат со термометар и ЛЦД екран  (Read 1184 times)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Еве еден дигитален термостат и термометар со сензорот од Максим,познатиот DS1621.Не е довршен,плочката е двослојна правена со фото-постапка.Ја правев 3 часа(помалку ама ја од тепка),има мали нерамнини односно дупките не се преклапаат една со друга(тоа е за 0.8мм дупки,за 1мм се преклапаат).Има еден 2*16 ЛЦД дисплеј без позадинско осветлување и работи на PIC16F628A.Реле има од 5 волти на 12Ампери :o...и тоа.Има СМД делови,како:диода сигнална за реле,кондензаторите и потенциометарот за контраст на ЛЦД дисплејот.Ако може некој со СМД дувалка да ми ја среди,сите лемни места да се израмнат и убаво  цел калај да "клапне" на водовите. ;D Ај ако има доброволец.Ќе поставам шеми,плочки и хекс за реализација,но откако јас ќе го изградам дека сега незнам кај ми се тие фајлови. :-X :-\
Слики доле.







Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Плочкава е двослојна?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
да,двослојна е

stefanjanevski

  • Guest
Абе работи ли ова. Дека викасе не ти е завршена цела во школо.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
сега самошто го завршив и проработи од "прва" :-* ;D ;D ;D

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Интересно, можеш да ставиш некоја слика од сколобот додека активна состојба, да видиме како изгледа :D

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
еве слики откако го направив(склопив) но нема на него микроконтролерот.Ќе поставам попослем или пак слики за утре за да го сликнам,сега немам мобилен.Слики од прееска што го сликнав:




Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
А колку те чинеше се на се, ако не е тајна?

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
беспари,за џабе е се.Имав дома деловите :-X ;D ;D

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
сколс не ги лажи колегите, со мене го купи дисплејот 250 денари хаха, иначе браво супер изработено ;) :D

Offline gerce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 164
  • Gender: Male
А шемата ја има некаде на форумот??Ако ја нема те молам објави ја.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
сколс не ги лажи колегите, со мене го купи дисплејот 250 денари хаха, иначе браво супер изработено ;) :D
да бе,само дисплејот што го купив а другите делови по дома ги имам.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
А шемата ја има некаде на форумот??Ако ја нема те молам објави ја.

Ќе поставам шеми,плочки и хекс за реализација,но откако јас ќе го изградам дека сега незнам кај ми се тие фајлови. :-X :-\
Слики доле.

Значи најверојатно ќе ги постави во брзо време ;).

Ако може некој со СМД дувалка да ми ја среди,сите лемни места да се израмнат и убаво  цел калај да "клапне" на водовите. ;D Ај ако има доброволец.

Јас можам да ти помогнам за ова, исконтактирај ме преку PM ;). Само што моментално немам flux, ако сакаш со калафониум, или сам купи си flux, па ќе ти ја средам плочката ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Дигитален термостат со термометар и ЛЦД екран
« Reply #13 on 05.03.2011, Saturday, 18:20:18 (Edited 11.08.2011, Thursday, 20:13:45) »
А шемата ја има некаде на форумот??Ако ја нема те молам објави ја.
ќе ја ставам,ветив дека. :D