Author Topic: Хард диск стругалка  (Read 13667 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Хард диск стругалка
« Reply #45 on 09.01.2014, Thursday, 00:08:33 (Edited 09.01.2014, Thursday, 01:24:21) »
Да три извода ,а заедничкиот е на маса од сите три намотки и не се гледа!! 8)

Споено мислење: 09.01.2014, Thursday, 01:24:21
И така е според мене сите мотори од хард диск се со 4 изводи.

Не се сите со 4, има и со 3 изводи. Во триаголник конфигурација им се намотките, не во ѕвезда ;).

Тоа се првите Quantum fireball  8) одамна ги нема .Беа 320/470 Mb  :D :D

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Одг: Хард диск стругалка
« Reply #46 on 09.01.2014, Thursday, 17:06:20 »
Ко што викаш, може третиот да беше на маса.....
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Хард диск стругалка
« Reply #47 on 09.01.2014, Thursday, 17:12:49 (Edited 09.01.2014, Thursday, 17:36:44) »
Киловолт како прво батка така не рече рече три извода а четвртиот е на маса читај поубаво.Незнам јас не сум видел со два извода уште мотор од хард диск и не сум чул.Тоа тебе сигурно ти стоела електрониката од хард дискот мислам дека тој проблем го решивме и пишувавме за тоа во претходните постови.Прочитај ги внимателно таму ги кажавме нашите мислења и со факти ги поткрепивме.Инаку мотор без електроника со само два извода у хард диск нема па што сакаш кажи ти. ;D.Без лутење но така е со четкици мотор у хард диск уште немам видено и не ни може.Читај малку Киловолт никој не рече третиот извод на маса па не се гледал.Туку три и четвртиот е на маса 8)

Инаку првиве хард дискови колку мал капацитет имале 8)
Quote
Тоа се првите Quantum fireball  Ладен одамна ги нема .Беа 320/470 Mb  Cheesy Cheesy
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Хард диск стругалка
« Reply #48 on 09.01.2014, Thursday, 20:55:54 »
Киловолт како прво батка така не рече рече три извода а четвртиот е на маса читај поубаво.

Ако има 4 изводи, четвртиот најчесто е врзан за маса. Во ситуацијата со 3 изводи, нема извод кој оди кон маса.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Хард диск стругалка
« Reply #49 on 09.01.2014, Thursday, 21:04:26 »
Аха епа пак не се два инаку јас со три немам видено па затоа.Секаде се со четири каде што сум отворил.И во 286 дури :D ;)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Хард диск стругалка
« Reply #50 on 09.01.2014, Thursday, 21:06:20 (Edited 09.01.2014, Thursday, 22:59:04) »
Сигурен ли си ? Не мора кон маса... 8)

Code: [Select]
http://elabz.com/brushless-dc-motor-with-arduino/
или слика






Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Хард диск стругалка
« Reply #51 on 09.01.2014, Thursday, 21:37:04 (Edited 09.01.2014, Thursday, 22:04:00) »
Quote
Ако има 4 изводи, четвртиот најчесто е врзан за маса. Во ситуацијата со 3 изводи, нема извод кој оди кон маса.
Гигават нели секаде е со четири јас колку што знам  3 фази и заедничкото звездиште звездиштето тоа е кај тие со четири изводи.Е сега тие со три јас не сум видел вие викате во триаголник се врзани добро трите фази и заедничкиот каде ќе оди сигурно претпотавувам на маса.Јас вака мислам ако е поинаку кажете да не грешам пошто такви стари не сум видел со 3 изводи јас ви викаам и пентиум 3 од 2000 година имам отворено и тој беше со 4 извода на моторот од хард дискот,и 286 исто.Но чим вие викате дека има и со три изводи тоа е закон има бидејќи вие имате искуство во електрониката јас не сум видел такво моторче од хард диск уште. Значи врзан е во триаголник конфигурација  каде ќе оди заедничкиот извод може да ми кажете пошто незнам јас мислев дека на маса оди.Незнам бидејќи не сум сретнал во триаголник конфигурација.Пошто нели еве и кај големите мотори кога се во ѕвезда врзани имаме R,S,T и нула тоа е точката која се вика ѕвездиште јас колку што знам и кај триаголник имаше нула или нема па со три само да е,мора да има и заедничка нула ова е за големите мотори ама сигурно овде принципот на работа кај овие од хард диск е ист.Само што овие работат со правоаголни сигнали не со синусни.И си има контрола на фазите тоест поместувач на фазите.Нели така е.Е сега заедничкиот извод кај триаголник зошто не би одел на маса незнам.Мора да има некое објаснување за кое јас незнам.Јас мислам дека треба да оди на маса и кај триаголник.Но незнам зошто вие рековте не.Сигурно има нешто што се разликува од тие за наизменична трофазни мотори што се претпоставувам. Ипак е ова електроника се е можно ;).
И така е според мене сите мотори од хард диск се со 4 изводи.

Не се сите со 4, има и со 3 изводи. Во триаголник конфигурација им се намотките, не во ѕвезда ;).
Кај ѕвезда имаме три фази и ѕвездиште затоа се 4 извода а овде кај триаголник исто имаме три фази каде ќе оди заедничкиот ;D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Одг: Хард диск стругалка
« Reply #52 on 09.01.2014, Thursday, 22:01:56 »
Е сега заедничкиот извод кај триаголник зошто не би одел на маса незнам.
Затоа што кај триаголник нема заеднички извод.
Жан

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Хард диск стругалка
« Reply #53 on 09.01.2014, Thursday, 22:22:30 (Edited 09.01.2014, Thursday, 22:30:57) »
Во ред благодарам за објаснувањето ја си викам цело време знам дека има кај звезда заеднички извод.А кај триаголник немало така и помислив но си викам чекај мора да има зошто кај ѕвезда има.Инаку ние секогаш ги рипаавме лекциите за трофазно поврзување. Имавме учено само неколку лекции за трофазна колку ради реда и ја учевме врската ѕвезда не триаголник.Бидејќи тоа се учи во електротехничар за електроника и енергетика а не електроника и телекомуникации.И си претпоставив и дека кај триаголник треба заедничка намотка леле згрешив и тоа доста.Простете таа врска не ми е позната сега ја проучив значи не требало заедничка е овде каде што гледам така е не гледам заеднички извод.Е сега дури дознав нешто за триаголник врската.Пошто исфрлена е од програмата за електроника и телекомуникации неколку години по ред јас незнам секад таа трофазна малку ја занемарувавме а вие постарите се гледа си ја знаете добро.И сега прочитав така е има потрошувач трифазен со 4 изводи тоа е ѕвезда и со три стварно триаголник видиш така е.Зошто кај триаголник нема заеднички извод никаде неможам да видам ???Тоест објаснување за тоа ;D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Одг: Хард диск стругалка
« Reply #54 on 09.01.2014, Thursday, 22:30:17 (Edited 09.01.2014, Thursday, 23:08:36) »
Еве разгледај на следниот линк.

Code: [Select]
http://en.wikipedia.org/wiki/Three-phase_electric_power
На сликата горе е ѕвезда, а доле триаголник.

Жан

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Хард диск стругалка
« Reply #55 on 09.01.2014, Thursday, 22:31:31 (Edited 09.01.2014, Thursday, 22:59:17) »
.Зошто кај триаголник нема заеднички извод никаде неможам да видам ???Тоест објаснување за тоа
Види ја сликата! Има три изводи , другите три се врзани меѓусебно - класична ѕвезда!? ;)


Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Хард диск стругалка
« Reply #56 on 09.01.2014, Thursday, 22:35:04 (Edited 09.01.2014, Thursday, 22:38:22) »
Аха фала ви еве сега и си најдов материјал прочитав ете многу научив од вас.А чекајте сега каде се применува и кога едната конфигурација а каде другата еве на пример имаме трифазен шпорет печка трифазна.Или тоа нема врска како сакаме си го врзуваме потрошувачот.Треба ли да се внимава кко се распоредени намотките кај генераторот трофазен кој не напојува па и така дома трифазните потрошувачи да ни се поврзани.Треба сигурно нели или нема везе ;D :D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Хард диск стругалка
« Reply #57 on 09.01.2014, Thursday, 22:35:47 »
Ова што ти го постира се однесува на друг тип мотори ,за степ моторите  малку е поинаку.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Хард диск стругалка
« Reply #58 on 09.01.2014, Thursday, 22:38:58 (Edited 09.01.2014, Thursday, 22:51:41) »
Во ред тогаш ;D.Сега прочитав на википедија и на други места и за степер мотор и ја видов грешката.Ја увидов.Може да заклучам не е се едноставно како што изгледа има за све објаснување.Благодарам.Инаку видов и за степери.И за обични мотори.И трофазен мотор е едно монофазен друго ;)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Хард диск стругалка
« Reply #59 on 09.01.2014, Thursday, 22:45:38 »
Аха фала ви еве сега и си најдов материјал прочитав ете многу научив од вас.А чекајте сега каде се применува и кога едната конфигурација а каде другата еве на пример имаме трифазен шпорет печка трифазна.Или тоа нема врска како сакаме си го врзуваме потрошувачот.Треба ли да се внимава кко се распоредени намотките кај генераторот трофазен кој не напојува па и така дома трифазните потрошувачи да ни се поврзани.Треба сигурно нели или нема везе ;D :D
секако дека има врска како се распоредени намотките, 3 фази, во кругот има 360 степени, 360/3=120 значи една фаза од друга е одалечена по 120степени,  истотака конфигурацијата звезда обично се користи кај поголеми трофазни мотори за стартување, бидејки така моторот не повлекува многу струја, но потоа за континуирана работа се користи триаголник бидејк може моторот да поднесе поголем терет, а кај степ моторите мислам дека беше со повеке полови и со помош на нив се поместува роторот за одреден број на степени.
Kure je kupio novog BMW-a