Author Topic: NC машина BT-NC_01  (Read 11076 times)

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
NC машина BT-NC_01
« Opened on 10.10.2009, Saturday, 01:09:33 (Edited 17.10.2014, Friday, 10:47:07) »
Ова е мој дизајн на пример за една NC машина која е контролирана со компјутер. Идеата на машината беше да направам машина која ке црта плочки место мене рачно и....за поголеми работи е сосема добра  :D  Еве слики и шемички од контролерите (и шемите се мој дизајн бај д веј).







Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Steelheart

  • Нов член
  • *
  • Posts: 4
  • Gender: Male
Одг: NC машина BT-NC_01
« Reply #1 on 11.11.2009, Wednesday, 07:42:20 »
добра работа!
Уште ако можеш да и ставиш некое шило наместо фломастерот,да ја гребе плочката и имаш готова плоча! немора и во раствор да ја ставаш после,ама дали е можно тоа?

Ако можеш да пробаш види дали ке успее и одма ја правам!  ;D

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: NC машина BT-NC_01
« Reply #2 on 11.11.2009, Wednesday, 12:23:24 »
Механички не е доволно јака за да може да „греби“ или да глода прецизно под 1мм прецизност. Треба многу поубави навојни вретена да ти направат (овие се од дебојот за теписи за скали што се) и ако имаш поубави би требало прецизноста да е многу подобра.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Steelheart

  • Нов член
  • *
  • Posts: 4
  • Gender: Male
Одг: NC машина BT-NC_01
« Reply #3 on 16.11.2009, Monday, 17:04:07 »
Абе на сликава ко што гледам само X и Y оска имаш, а за горе долу,т.е Z?

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: NC машина BT-NC_01
« Reply #4 on 16.11.2009, Monday, 21:15:57 »
на првата слика десно долу има едно каде што пишува кон глава
тоа е за алатот на него се крева и спушта
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Aleks

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 269
  • Gender: Male
Одг: NC машина BT-NC_01
« Reply #5 on 22.02.2010, Monday, 01:23:13 »
Некако сложен ми изгледа дизајнот ради користење на ПИК-ови. Ме интересира од каде ги набави степ моторите и по која цена ? Што софтвер користиш за контролирање ?

И јас планирам да правам една доколку ми се пружи шанса со слободно време, но со користење на L297 и L298 интегралци.

Поздрав.
I reject your reality and substitute my own.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: NC машина BT-NC_01
« Reply #6 on 22.02.2010, Monday, 01:36:58 »
Степ моторите се од стари матрични принтери (Epson). Софтверот за контрола е направен од мене. И јас сакав да користам интегралци за контрола од почеток но немаше кај нас да се набават... у ствари ми набавија на крајот ама веќе имав направено контролери со PIC и ем беа поинтелегентни ем ми останаа драјвер колата :)
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Aleks

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 269
  • Gender: Male
Одг: NC машина BT-NC_01
« Reply #7 on 22.02.2010, Monday, 10:56:55 »
Степ моторите се од стари матрични принтери (Epson). Софтверот за контрола е направен од мене. И јас сакав да користам интегралци за контрола од почеток но немаше кај нас да се набават... у ствари ми набавија на крајот ама веќе имав направено контролери со PIC и ем беа поинтелегентни ем ми останаа драјвер колата :)

Да... кај нас ги нема контролерите но би можеел да се порачаат од странство. Ме интересира, осовинките ги направи сам, ако не, од каде ги набави ? Истотака ме интересира каков е нивниот навој ?
I reject your reality and substitute my own.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: NC машина BT-NC_01
« Reply #8 on 22.02.2010, Monday, 12:19:03 »
Интересното кај машината е што е направена од делови кои можат буквално да се купат на пазар кај нас. Осовините се користат како затегачи за теписони за скали по куќите :D не се премногу прецизни но со финта (по 4 мутери на осовина) има релативно мала грешка од 0.1мм. Не е којзнае што бидејќи со куглични вретена може да се добие 10 до 100 пати поголема прецизност сепак требаше нели да се порачува се специјално од странство а ова беше проект да се направи нешто од „ништо“ а доколку се сака да се направи дизајнот професионално се разбира дека треба да се набави се ново од германија и да се прави.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Aleks

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 269
  • Gender: Male
Одг: NC машина BT-NC_01
« Reply #9 on 22.02.2010, Monday, 12:26:19 »
Интересното кај машината е што е направена од делови кои можат буквално да се купат на пазар кај нас. Осовините се користат како затегачи за теписони за скали по куќите :D не се премногу прецизни но со финта (по 4 мутери на осовина) има релативно мала грешка од 0.1мм. Не е којзнае што бидејќи со куглични вретена може да се добие 10 до 100 пати поголема прецизност сепак требаше нели да се порачува се специјално од странство а ова беше проект да се направи нешто од „ништо“ а доколку се сака да се направи дизајнот професионално се разбира дека треба да се набави се ново од германија и да се прави.

Не ги знам тие осовинки... ќе треба да се распрашам по нашиве железари и да почнам да копам по стари печатари  ;D
I reject your reality and substitute my own.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: NC машина BT-NC_01
« Reply #10 on 01.03.2010, Monday, 20:15:42 »
и јас сакав да правам CNC машина, ама па се одкажав заради тоа што нашиот пазар „изобилува“ со работи што ти требаат за CNC машина...имам еден поголем мотор....ми фалат уште 2(или 3) за сите мотори да ги накупарчам...па тогаш може да се прави некое CNC машинче...
иначе...ако сака некој такви моторчиња од епсон принтер...имам дома некој 4-5-6 моторчиња што така ми седат...па ако сака бизнис да правиме....
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Aleks

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 269
  • Gender: Male
Одг: NC машина BT-NC_01
« Reply #11 on 01.03.2010, Monday, 20:24:46 »
Кажи карактеристики на моторчињата и што цена би ги дал.

Немој само да ми кажеш „предложи цена“ :)
I reject your reality and substitute my own.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: NC машина BT-NC_01
« Reply #12 on 02.03.2010, Tuesday, 11:24:34 »
Ве молам во делот продавам/купувам купувајте/продавајте :) Имам и јас нешто мотори ке ги огласам таму.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline kokta

  • Нов член
  • *
  • Posts: 11
Одг: NC машина BT-NC_01
« Reply #13 on 29.03.2010, Monday, 02:16:19 »
Mozes li da snimis video da vidime kako raboti!!!

Offline Gestak

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 240
  • Gender: Male
Одг: NC машина BT-NC_01
« Reply #14 on 29.03.2010, Monday, 09:22:46 (Edited 29.03.2010, Monday, 09:24:21) »
Ако може да потснимиш едно видео или некоја слика после цртањето.А плочата ја прицврстуваш ја стегнуваш со нешто или со обичен лепак салотеп ја лепеш по крајот.