Author Topic: 100W LED "Рефлектор"  (Read 14260 times)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: 100W LED "Рефлектор"
« Reply #15 on 09.05.2019, Thursday, 12:25:36 (Edited 09.05.2019, Thursday, 16:27:43) »
За да не се замарате со батерии,бмс-ови еве ви едни добри лед-ови-

Code: [Select]
https://www.aliexpress.com/item/3/32951276228.html






јас вакви имав 4 парчиња и скоро година и пол ме служат.За подобра работа им поставив грец(1 ампер) и 10uF/450v кондензатор.

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Re: 100W LED "Рефлектор"
« Reply #16 on 09.05.2019, Thursday, 14:52:05 »
Колку што видов драјверот е на самата диода.
Некако не ми се верува 50W диода  со драјвер за 1.59.
Колку вати беа тие што ги зема ти, како работат?
Сепак се ВРТИ !!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: 100W LED "Рефлектор"
« Reply #17 on 09.05.2019, Thursday, 16:29:17 »
Хммм... море ова што го post-ираше SKOLS ме заинтригира ;). Може неколку вакви да си земам како лампи за во работилница, за дополнително осветлување ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Re: 100W LED "Рефлектор"
« Reply #18 on 09.05.2019, Thursday, 16:44:31 »
Ај земи па кажи ако чинат, да земам и јас...  :)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 730
  • Gender: Male
Re: 100W LED "Рефлектор"
« Reply #19 on 09.05.2019, Thursday, 16:50:09 (Edited 09.05.2019, Thursday, 23:38:08) »
Кај овие COB LED all in one им треба убаво и големо ладење и вози мишко. :) На али може да се најдат готови хитсинкови па и вградени кулерчиња на нив (но скапи се). :)
Сепак треба да се внимава и бојата на светлината, според мене најдобро е околу 4000-4500к.

Можат да се најдат и поевтино.

Code: [Select]
https://www.aliexpress.com/item/3/32756193642.html






Јас имам вакви:

Code: [Select]
https://www.aliexpress.com/item/3/32845156626.html


5w топло бело и 5w ладно бело, па ќе комбинирам за да добијам средина - две на едно ладилно тело (таков ми е планот)


Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: 100W LED "Рефлектор"
« Reply #20 on 09.05.2019, Thursday, 17:33:14 »
Колку што видов драјверот е на самата диода.
Некако не ми се верува 50W диода  со драјвер за 1.59.
Колку вати беа тие што ги зема ти, како работат?

Па како што мерев со ампер метар добив 220mA.Можеби не беше загреана,па помала струја добив јас.

Хммм... море ова што го post-ираше SKOLS ме заинтригира ;). Може неколку вакви да си земам како лампи за во работилница, за дополнително осветлување ;).

Секако за работилница.Но,некако се прејаки за повеќе,една е и предоволна.Пробај со помала моќност,бидејќи се премногу јаки.

Кај овие COB LED all in one им треба убаво и големо ладење и вози мишко. :) На али може да се најдат готови хитсинкови па и вградени кулерчиња на нив (но скапи се). :)

Ладење со ладилник од процесор,има на бувлјак за мали пари,а ќе имаш светло како за 20 пати од таа цела вкупна цена.
ПС.Не е ни потребен вентилатор ако имаш погабаритен ладилник.И ако е ладна околината каде што ќе го поставиш,нема тука никакви дилеми.

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Re: 100W LED "Рефлектор"
« Reply #21 on 09.05.2019, Thursday, 20:10:16 »
Порачав од линкот од SKOLS  5 диоди од 30W ке видам какви ке бидат.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: 100W LED "Рефлектор"
« Reply #22 on 09.05.2019, Thursday, 23:28:08 »
Ај земи па кажи ако чинат, да земам и јас...  :)

Абе јас тест купец од Кинезиве сум ви, а ;D :)) ;D.

Се шегувам ;), ќе ги пробам, и онака не се скапи ;).

Кај овие COB LED all in one им треба убаво и големо ладење и вози мишко. :) На али може да се најдат готови хитсинкови па и вградени кулерчиња на нив (но скапи се). :)

::)... да не сликам, мислам дека цел форум можам да го опремам со ладилни тела за P4... ::)... имам две големи кутии полни со секакви големи ладилни тела... искрено, не знам што да им правам.

Кој сака, слободно нека ми се обрати (PM) ;).

Сепак треба да се внимава и бојата на светлината, според мене најдобро е околу 4000-4500к.

Ова со боите топла/ладна и со овие K-то (знам што е, се зезам :D), ич не ги разбирам :P... добро е што пиша, да си знам ;).

Патем, дај некаде објаснување со некоја крива на кој има вредности на „тоа K-то“ (;D) со нешто објаснето, топло, ладно, жолто, сиво, темно :P.

Секако за работилница.Но,некако се прејаки за повеќе,една е и предоволна.Пробај со помала моќност,бидејќи се премногу јаки.

Добро е да се знае ;). Но не се скапи, така да, би нарачал и неколку... нека има :P :D.

ПС.Не е ни потребен вентилатор ако имаш погабаритен ладилник.И ако е ладна околината каде што ќе го поставиш,нема тука никакви дилеми.

Да, во право е ;). Ако е голем ладилникот, баш како од процесор, ама од P4 (тие беа прилично масивни), нема потреба од ладилно тело ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 730
  • Gender: Male
Re: 100W LED "Рефлектор"
« Reply #23 on 09.05.2019, Thursday, 23:42:52 »
Code: [Select]
https://en.wikipedia.org/wiki/Color_temperature


p.s. Јас сум кандидат за ладилници од тоа кутијата :D


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: 100W LED "Рефлектор"
« Reply #24 on 09.05.2019, Thursday, 23:50:22 »
p.s. Јас сум кандидат за ладилници од тоа кутијата :D

Нема проблем, пиши ми колку ти требаат ;).

И благодарам за кривата ;). Малку брзо се менува, ама сватив, да, од кај 4000 до кај 4500 треба да биде скоро рамен спектарот, т.е. мала грпка да има накај инфрацрвениот спектар и мала долина да има накај ултравиолетовиот ;). Колку што знам, таква е кривата на осветлување и кај класична сијалица со жаречко влакно ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Re: 100W LED "Рефлектор"
« Reply #25 on 10.05.2019, Friday, 03:15:03 (Edited 10.05.2019, Friday, 04:09:41) »
Code: [Select]
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Color_temperature еве кај што не мрда.
Не, жичаните сијалици зрачат по друг спектар, ако ја загрееш на 10к целзиуси и таа ќе свети бело (под услов да не прегори) ова буквално е боја на темп. Значи едно тело како што се загрева ја следи војата на кривата.
Обична сијалива истовременл зрачи и плаво и жолто и 400нм и 450нм, која боја е нај изразита такво е светлото.
Диодите емитираат светлина, е сега диодна сијалица е малце по сложена диода, лбична диода нели свети во пократок спектар, овде материјалот е комбиниран да свети во поширок (видлив) спектар како би се добило по природна светлина. Во зависност на количината на примеси на п-н спојот зависи и спектсрот. Тоа на креко од мене :)
Code: [Select]
https://www.google.com/search?q=filament+light+bulb+vs+led+seectrum&tbm=isch&ved=2ahUKEwit7qTs5I_iAhVIyRoKHZQxD1oQ2-cCegQIABAC&oq=filament+light+bulb+vs+led+seectrum&gs_l=mobile-gws-wiz-img.3...4302.9688..9961...2.0..0.327.1707.0j10j0j1......0....1.rWKkMMlJX6w&ei=s9DUXO3IJ8iSa5TjvNAF&bih=279&biw=672&client=ms-android-xiaomi-rev1&prmd=ivsn#imgrc=B3706uOoXzZOCM

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: 100W LED "Рефлектор"
« Reply #26 on 10.05.2019, Friday, 04:07:10 »
Code: [Select]
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Color_temperature еве кај што не мрда.

Е, ова се бараше ;). Ова е веќе по описно ;).

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Re: 100W LED "Рефлектор"
« Reply #27 on 10.05.2019, Friday, 05:23:42 (Edited 10.05.2019, Friday, 10:54:58) »
медицински, демек тие околу 3-4.5к К се најдобри, плавата предизвикувала вознемиреност, будост, се лачеле некои си хормони за да неспиеш... Мене лично жолто светло ме фрла во очај xD Сепак треба да се пази на ув спектарот, иако окото има заштита од ув, ете јас по потреба носам и неочари(или очила) со ув филтер, но по интензивни шписови (uv spikes) демек предизвикувале ќореење... Тоа најчесто се јавува кај овие живиниве. Ледот уствари(некои типови) зрачат ув но имаат флуоресцентен слој (тоа жолтото), башка имаат и тие белите капачиња што се како додатна заштита, па не треба да се загрижуваме многу многу за ув зрачењето од лед сијалици.
Мада јас им ги извадив капачињата за подобро ладење, а и светлото ми е по интензивно.
Еве како изгледа, па ќе видиме до кај ќе тера(не е уште инсталирано, треба држач да смислам). Користен е двокомпонентен лепак и теро отпорен силикон за проба. една сијалица беше донор за лед чипови, пасираа на сите, а и моделот им беше сличен (по струја), сепак ми зафали еден чип и ставив лед лента, функционира


Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 730
  • Gender: Male
Re: 100W LED "Рефлектор"
« Reply #28 on 10.05.2019, Friday, 17:02:31 »
Како пица кватро стаџоне испаднал лед блокот. :)
Колку вкупно мегавати има?


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: 100W LED "Рефлектор"
« Reply #29 on 10.05.2019, Friday, 17:12:13 »
Како пица кватро стаџоне испаднал лед блокот. :)

Значи направииве на bicikle се секогаш вакви ;D ;D ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."