Author Topic: Ми треба помош околу регулатор на напон за 220V  (Read 1856 times)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Ми треба помош околу регулатор на напон за 220в
« Reply #15 on 23.06.2012, Saturday, 20:57:57 (Edited 23.06.2012, Saturday, 21:00:00) »
Денас правев уште едно PWM според таа шемата што ја ставив и го пробав на понизок напон, добро работи до кај десетина волти, под тоа не, така да имај го тоа во предвид ако ја правиш. Иначе регулација на примар на моќно трафо имаше во еден број на емитер, кај тоа големото напојување што го објавуваа во делови, прашај го Shadow кој број е, он го правеше... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Еве да се надоврзам со идеја. Пробај со „Dimmer“ за поголема моќност, истиот се приклучува на примарниот дел од трансформаторот.
...имав еден пријател автоелектричар кој беше “мераклија“ за експериментирање и на овој начин правеше регулација на напон на секундараната страна каде беше вграден само грецов спој со номинална струја и напон за полнење на акумулатори и тоа добро работеше. Се разбира на излезот имаше вградено Волтметар и Амперметар за да може да го надгледнува процесто на полнење на акумулаторот!
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
хммм... за секј случај Shadow ako сака би го замолил да ми каже во кој број е таа шема?

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Тоа напојување ти е од Емитер 1, 2, 3 - 1999 година.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
некое сложено е? може да постираш електрична шема? или ако има некој друга идеа за индуктивен отпор... може да извадам од правосмиукалкине тоа што е за попуштање-намалување, да клонирам такво?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
некое сложено е? може да постираш електрична шема? или ако има некој друга идеа за индуктивен отпор... може да извадам од правосмиукалкине тоа што е за попуштање-намалување, да клонирам такво?

Тоа е димер за индуктивен товар, барем јас колку што знам. Инаку, на трансформатори можно е и да не функционира како што треба (можно е да се јават струјни шпицови поради наглото сечење на напонскиата синусоида, па трансформаторот да не работи во линеарен режим), но пробај... можно е и да функционира ;). И онака не се прескапи за изработка димерите, можно да ги задоволи потребите ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Ми треба помош околу регулатор на напон за 220в
« Reply #21 on 25.06.2012, Monday, 07:18:04 (Edited 25.06.2012, Monday, 07:47:49) »
Добро вели Гига,а имав ставено на Форум такво нешто - димер(регулација) за индуктивен товар со триак во примарот на трафото.Пребарај го Форумот,бидејки во моментов не сум во состојба да ја поставам повторно шемата.Ако има проблем со пребарувањето,ке се потрудам да ја ставам повторно.

Споено мислење: 25.06.2012, Monday, 07:47:49
Еве ти линк

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=4219.0

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Фала батка, ќе пробам д аја направам оваа, и не мора да биде регулирањето линеарно, колку да има некава груба регулација...

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Стави само појак триак и добро ладење