Author Topic: Стабилизиран исправувач со напонска и струјна регулација 0-30В 0-5А  (Read 68798 times)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Лордзи да не ја имаш лочката за стабилизаторот, таа главната, нацратана дома, во некоја програма?
Oвдека ја имаш:
Code: [Select]
http://bas.elitesecurity.org/indexV.htmlОди во Radio>izvori napajanja>ispravljac 0-30V/5A

Еве ја во пдф:
Code: [Select]
http://bas.elitesecurity.org/psu30V-5A-PCB.pdf
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Ја имаш во PDF на страната на др. Боро, има линк на почетокот.

Споено мислење: 04.11.2011, Friday, 00:00:30
Ехе, Малиот ме претекнал... ;D ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

stefanjanevski

  • Guest
И со ова кога на влез ќе му донесам 28 волти, колку добивам на излез, зашто мене ми треба на излез да има 30 волти.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
За да имаш 30V, треба да му донесеш нешто повеќе на влез, отприлика 35V, а можеш и повеќе, после со тримерот од 5к ќе си наместиш колку да ти биде максимален напон на излез од исправувачот.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

stefanjanevski

  • Guest
А три трафа од 12 волти да ги спојам како можам, ако може една слика да ми покажеш.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
А три трафа од 12 волти да ги спојам како можам, ако може една слика да ми покажеш.
Сите секундари сериски,а сите примери паралелно ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

stefanjanevski

  • Guest
Со две го направив, ама со три тешко дека ќе го направам.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Со две го направив, ама со три тешко дека ќе го направам.
Eх тешко,поврзи го само на тие другите два,исто сериски,а примарот поврзи му го паралелно...
If you're good at something, never do it for free... -Joker

stefanjanevski

  • Guest
Готово, на излез добив 37, 5 волти.

Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

stefanjanevski

  • Guest
Лордзи да не ја имаш лочката за стабилизаторот, таа главната, нацратана дома, во некоја програма?
Oвдека ја имаш:
Code: [Select]
http://bas.elitesecurity.org/indexV.htmlОди во Radio>izvori napajanja>ispravljac 0-30V/5A

Еве ја во пдф:
Code: [Select]
http://bas.elitesecurity.org/psu30V-5A-PCB.pdf

За ова шема, можам ли на влез да донесам 36 волти, ама сепак на излез да ми се регулира само од 0 до 30 волти и од 0 до 2 ампери или нешто повеќе, зашто стрикно толку ми се бара во проектот. И дали може наместо тие од 4700uF на 63 волти, да ставам исти такви само на 50 волти? И тие транзисторите излезните што, дали може да бидат TIP35C и колко да ставам, јас имам дома 3 такви исправни, сите да ги ставам или како што е на шемата само 2?

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Лордзи да не ја имаш лочката за стабилизаторот, таа главната, нацратана дома, во некоја програма?
Oвдека ја имаш:
Code: [Select]
http://bas.elitesecurity.org/indexV.htmlОди во Radio>izvori napajanja>ispravljac 0-30V/5A

Еве ја во пдф:
Code: [Select]
http://bas.elitesecurity.org/psu30V-5A-PCB.pdf

За ова шема, можам ли на влез да донесам 36 волти, ама сепак на излез да ми се регулира само од 0 до 30 волти и од 0 до 2 ампери или нешто повеќе, зашто стрикно толку ми се бара во проектот. И дали може наместо тие од 4700uF на 63 волти, да ставам исти такви само на 50 волти? И тие транзисторите излезните што, дали може да бидат TIP35C и колко да ставам, јас имам дома 3 такви исправни, сите да ги ставам или како што е на шемата само 2?
Мислам дека ќе може,ако не прегреваат некои од транзисторите...Може да направиш максимум да биде 2А,тоа со некои од тримерите се мести,колку макс. да биде излезната струја,а со потенциометарот ќе регулираш од 0-2А.Можеш да ставиш 50V-ни кондензатори само ептен кнап ќе биде,затоа подобро е да ставиш 63V или некои со уште по висок напон.Па за 2А ќе завршиш работа и со два такви транзистори,ама пак,колку повеќе толку по добро,нема да прегреваат ;D.
If you're good at something, never do it for free... -Joker

stefanjanevski

  • Guest
Значи ако направам максимум да биде 2 ампери, нема да греат толку, зашто мене толку и ми треба. А а кондензаторите ке се потридам да најдам, ептен да не купувам овие по дома ми се шетаат. А трафо да не знае некој која цена е од 30 волти 2 ампери?

Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
Ovaj stabilizator se moze modifikovati i podesiti za bilo koju struju do maksimalno 5A, ali znam ljude koji su ga prepravljali cak i za 15A i radi im savrseno!
Za 2 Ampera bi valjalo imati barem dva redna tranzistora i TIP35C ce odlicno obaviti posao. I dalje im treba pristojan hladnjak posebno ako ce se cesto koristiti veca struja pri malim izlaznim naponima jer ce tada disipacija na njima biti prilicna. Elektrolit moze slobodno biti za 50V a ako ih imas vise slobodno stavi i dva pa i tri paralelno... bice jos bolje!
Koliko vidim, LordZi se vec jako dobro izvestio u radu tog stabilizatora pa ce moci i lokalno da pomogne ako ja nesto ne budem znao!  ;)
Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

stefanjanevski

  • Guest
Сега ја средив плочката и почнав со лемење на деловите, најмногу помош од вас ќе ми треба кај поврзувањето на ампер/волт метарот. Само не знам колкава кутија ке треба да направам, зашто внатре треба да ставам три трафа од по 12 волти/500 вати. Кутијата ќе биде нешто огромно ;D :D