Author Topic: Стабилизиран исправувач со напонска и струјна регулација 0-30В 0-5А  (Read 70875 times)

Offline Jovicar

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 143
По некоја логика го испитувам со симболот како диода на мултиметарот али никаде не сум прочитал или некој ми кажал. Така ли се испитува, со тоа подрачје?

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Еве неколку слики од мојот втор стабилизатор, сеуште е во изработка, но наскоро ќе биде готов. И главната плочка е завршена, ама немам време се да ожичам и да го пуштам во употреба. Уште малку и естетски треба да се доработи, да му смислам маска напред каква да има и мислам дека ќе биде бомбона. Ќе биде со регулција од 0 до 35 волти, а струја од 0 до 2,5 ампери, што мислам дека за едно лабараториско напојување е сосема доволно :) Еве неколку слики за да се види до каде е работата :D

   



Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
планирам да го направам ова напојување кажете ми дали можам да ставам трафо 36в без електролити 600w??? и сакам некој да ми даде шема како да направам да има дисплеи?

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
како мислиш без електролити??? AC 36V има на излез од трафото???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Ако 36V е наизменичен напон, тогаш после грец и електролити ќе има околу 50V, а оваа шема е предвидена да работи со max 40V.
Жан

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
а дали ке можам да направам најизменицно напојувајне со нај изменицен напон дали би постоила таква опција  ;D пошто трафото е 2x36V 500-600W

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Може да се направи такво нешто, ама за што ти е потребен па таков напон. Обично се користи еднонасочен напон во ситнава електроника. Ти најубаво е трафото твое да го искористиш за некое убаво појачало да си направиш, бидејќи има доволно моќност ќе испадне доста добро појачало.

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
да знам ама проблемот е што неможам да најдам добар засилувач посто кутијата што ја имам е фабричка од expelec pa2100 шемите што ми се свиѓаа не ги бери во кутијата пошто се многу големи а кутијата има фабрички ладнаци  :)

Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
Kutija od tog pojacala je vise nego dobra i u nju se moze staviti dosta raznih pojacala. I hladnjaci i trafo su sasvim dovoljni za 2x150-200W pojacalo. Ja najradije preporucim ljudima neki od mojih dizajna jer znam sta mogu i kako rade. Sa tim trafom  bi odlicno radili  LAMBDA, DOGC-H, CroSer, Epsilon, Sigma...... izbor je tvoj.
Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726


А зашто на последната слика имаш толку отпорници, имаш употребено 4 транзистори, за делење на струјата се користи по еден ти имаш употребено 9 отпорници зашто се сите тие? Ако можеш да ја поставиш плочката за делото со транзисторите ако ја имаш.

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Во истава тема има се, шема, изглед на плочка и распоред на делови.

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=4986.225
Жан

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
А ако ставам 4 2N2055 колку ампери ќе добијам струја на излез, ако остане истата конфигурација, само транзисторите сменети.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ве мрзи и да пребарувате по иста тема ;D И дали мислиш на 2N3055???  8) Исто би добил 5А! Треба многу да смениш да биде струјата поголема.Не во ова шема. ;)

Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
Ova sema je uz izmene odredjenih tranzistora vec prakticno napravljena i za 15A i za 22A. Svakako, podrazumeva se da su i trafo, grec, elektroliti i hladnjak dorasli zadatku.
Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!