Author Topic: 2x70V 1000W SMPS  (Read 1577 times)

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
2x70V 1000W SMPS
« Opened on 06.12.2010, Monday, 21:42:42 (Edited 24.06.2011, Friday, 15:48:45) »
Еве едно напојување со голема моќност кое може да се искористи и како напојување за некој моќен аудио засилувач.


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: 2x70V 1000W SMPS
« Reply #1 on 06.12.2010, Monday, 21:45:20 »
Мислам дека некаде претходно ја имам видено шемава, ама не знам каде, дали на форумов или не наекое друго место :S.

Нема везе, нека стои ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: 2x70V 1000W SMPS
« Reply #2 on 06.12.2010, Monday, 21:55:07 »
Мислам дека некаде претходно ја имам видено шемава, ама не знам каде, дали на форумов или не наекое друго место :S.

Нема везе, нека стои ;).
И јас мислам дека ја видов,ама не баш истата,а можеби и истата беше...некако ми изгледа тоа колото познато,се мислам дека ја видов како степ ап конвертер или така нешто ;) ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: 2x70V 1000W SMPS
« Reply #3 on 19.12.2010, Sunday, 06:52:29 (Edited 19.12.2010, Sunday, 07:09:13) »
Го иамт некој ова направено ? Ако се стави друг излезен трансформатор т.е. да дава понизок напон треба преправање, нели ? И ме интересира дали напојувањата со обичен трансфорамтор се полоши или подобри ова овие?

Jove

  • Guest
Одг: 2x70V 1000W SMPS
« Reply #4 on 19.12.2010, Sunday, 08:07:28 »
ова е дц конвертор а дали е подобро  :-\  па некои имаат стабилизатор во нив мислам

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Одг: 2x70V 1000W SMPS
« Reply #5 on 19.12.2010, Sunday, 15:30:31 »
Го иамт некој ова направено ? Ако се стави друг излезен трансформатор т.е. да дава понизок напон треба преправање, нели ? И ме интересира дали напојувањата со обичен трансфорамтор се полоши или подобри ова овие?


за преправање треба да се менуваат делови во повратната врска (не ме прашувај кои) а за тоа дали се подобри или полоши...и двете имаат добри и лоши страни...
добри страни на SMPS е тоа што се евтини, напонот на излез скоро да нема брум, мали се по габарит за разлика од трансформаторите што се со иста снага како и овие. Лоши страни им се тоа што ако (на пример) имаш SMPS од 100W, и го преоптовариш со 120W ке ти цркне освен ако нема заштита некоја, внесуваат многу шум во градската мрежа, и имаат помало корисно дејство од трансформаторите.

трансформаторите па се каде каде поскапи од овие напојувања (заради цената на бакарот), погабаритни се (можеш да замислиш како изгледа трафо од 1000W), имаат поголемо корисно дејство (особено торусни трансформатори) ако го преоптовариш малце, ништо нема да му биде само напонот на излез ке се намали.... ова ми текнува сега што им се предности а што им се мани...ако има некој некоја забелешка нека каже ;D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Одг: 2x70V 1000W SMPS
« Reply #6 on 19.12.2010, Sunday, 18:38:58 »
Мислам дека полесно е да се премота некој трансформатор од микробранова печка, за да дава 2х70 волти  ;)
отколку ова да се прави, без осцилоскоп ова нема шанси да го направиш да работи добро, а и не знам дали кај нас можат да се најдат сите делови ???

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: 2x70V 1000W SMPS
« Reply #7 on 19.12.2010, Sunday, 18:51:16 »
Во поновите уреди се повеке се ставаат безтрансформаторски напојувања .Воглавном даваат поголеми струи и напони ,на повисоки фреквенции работат,ама мислам дека за снагаши најдобар е трансформаторот! Без размислување гласам за класичен трафо -стил!

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: 2x70V 1000W SMPS
« Reply #8 on 19.12.2010, Sunday, 18:53:01 »
Па и јас мислам дека трафо е најдоброто решение   ;)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: 2x70V 1000W SMPS
« Reply #9 on 19.12.2010, Sunday, 23:09:01 »
зависи за што се работи, ако е за засилувач трафото не би можело да се смени
но ако се работи за некој друг уред ?!, незнам колку е исплатливо на пр. да се прави ете да речиме сега ресивер или нешто слично кој ќе троши 40W, значи најмалце 50W треба да е трафото, ова трафо и не е толку мало, а колкава е во споредба електрониката кај импулсното напојување.
ние на школо земавме напојување од DVD тоа даваше негде 12V и беше назначено за 50W епа верувале или не со малку поубаво ладење на тоа транзисторите и калемите извадивме 100W
повеќе не проверувавме дека не сакавме да го расипиме :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: 2x70V 1000W SMPS
« Reply #10 on 19.12.2010, Sunday, 23:12:18 »
затоа викав јас дека имаат и добри и лоши страни и трансформаторите и SMPS напојувањата...не е се идеално...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: 2x70V 1000W SMPS
« Reply #11 on 20.12.2010, Monday, 00:08:11 »
Ех изоставив дда напиша дека прашањето поконкретно ми беше за појачала. Значи за појачала најарно е трефо. Фала на сите  :)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: 2x70V 1000W SMPS
« Reply #12 on 20.12.2010, Monday, 01:56:19 »
сега ја загледав малце шемава и нешто не ми е јасно...значи на влез има грец од 35А, а после него има кондензатори за филтрирање...тоа ок, а после тоа има 6А осигурач...а и стварно не ми е јасно зашто ке е 35А грец, а мислам дека треба да има и поголем осигурач, дека за 1000W треба ~4,5А ако има 1 корисно дејство, ама неверувам дека е така дека сепак ништо не е толку идеално. Jас имам напојување (за компјутер) Cooler Master power plus 400W, значи дизајнирано од професионалци што имаат каде каде повеќе искуство во врска со напојувања и една карактеристика му е:

Quote
More than 70% efficiency at typical load operation

значи 70% ефикасност дизајнирано од професионалци и се намалува како што се оптоварува се повеќе и повеќе. а да не збориме за ова home-made напојување, неверувам да има повеќе од 50-60% ефикасност... така да според мене треба шемава да се преиспита...или па ич да не се прави....
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: 2x70V 1000W SMPS
« Reply #13 on 20.12.2010, Monday, 02:24:41 »
Па добро не значи дека точно 1000, околу 1000, значи 800-900. Инаку од кај знаеш шемава може да е и од профи уред... не мора да значи дека ќе има мала ефикасност... Сега според моја логика и моите познавања интегралното како некој контролер треба да игра улога и да дава осцилаци, што значи битребало да има довод и од -70в.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: 2x70V 1000W SMPS
« Reply #14 on 20.12.2010, Monday, 03:13:38 »
и од профи да е дизајнирана, од аматер ке е правена, а за тие -70V си се добиваат како од обично трафо...види ја шемата убаво... :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)