Author Topic: Основи на електрониката -туторијал  (Read 3278 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Денес имавме Регионални смотри на КМТ на НТ-Велес во ООУ *Јордан Хаџи Константинов -Џинот * во Велес.Во секој случај досега најслаб одзив ,ама и најслаби натпреварувачи.По Електроника се натпреваруваа 5 учесника ( едно девојче).Двајца од натпреварувачите беа добри во практичниот дел и солидно го направија склопот(временско реле),додека во теоретскиот дел беа - катастрофа!!!! Девојчево имаше теоретски добро научен дел,ама беше слаба во практичнен дел ( 555-ката ја залеми обратно!!!! >:( .Се на се нервоза и дури ме изнервираа со приговор * зошто е овој прв,а јас втор????*.Аргументација има,и тоа солидна,бидејки победникот имаше два точни одговори на теоретскиот дел повеке од второпласираниот!Се на се на сите заинтересирани им поделив неколку теоретски туторијали меѓу кои и овој што сега ке го поставам.Туторијалот е постар,работи во ДОС,не зазема место а е многу корисен,поготово за почетници.

Offline stefanstip

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 314
  • Gender: Male
Батка што треба да му направиме на ова ?
Каква тишина ќе настане ако луѓето го зборуваат само тоа што го знаат

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Батка што треба да му направиме на ова ?

Неколку програмчиња се, под DOS работат, ги пушташ и си бираш за што сакаш да читаш ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Распакувај го во фолдер и барај бач фајл(оној со запчаник ;D ;D) и ке го покренеш програмот .Имаш табела и си одиш со стрелките што сакаш да знаеш.Со ентер се отвара секој туторијал и читаш што ти треба.Има од бои на отпорници ,па до... Ајде читајте малку.

Offline stefanstip

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 314
  • Gender: Male
Нејќе да се уклучува покажува ерор ???
Каква тишина ќе настане ако луѓето го зборуваат само тоа што го знаат

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Нејќе да се уклучува покажува ерор ???

Направи screen shot, каков error? Користиш Win7?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline stefanstip

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 314
  • Gender: Male
Да Гига на 7мица сум
Каква тишина ќе настане ако луѓето го зборуваат само тоа што го знаат

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Да Гига на 7мица сум

Е да, може и да не работи како што треба под 7-мица.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не сум го испробал на седмица,ама ке видам и ке направам нешто и на седмица да работи  ;D

Offline JovanOH

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 203
  • Gender: Male
Кај мене на XP си работи се супер, ама на 7-мица не сека да работи

Offline Ivantii

  • Нов член
  • *
  • Posts: 13
Сеуште нема некое чаре за ова да работи на 7-мица х64?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не може на седмица,премногу е работа да се преработи.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Сеуште нема некое чаре за ова да работи на 7-мица х64?

Пробај со VMware ThinApp направи едно exe од програмата под XP и пробај пушти го под Win7 ;). Би требало да работи, имам вака направено неколку пати и секогаш работело ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Ivantii

  • Нов член
  • *
  • Posts: 13

Не може на седмица,премногу е работа да се преработи.

ок, сепак фала.. ќе се снајдам некако..  :)

Сеуште нема некое чаре за ова да работи на 7-мица х64?

Пробај со VMware ThinApp направи едно exe од програмата под XP и пробај пушти го под Win7 ;). Би требало да работи, имам вака направено неколку пати и секогаш работело ;).

ќе може малку подетално да ја објасниш постапкава, па освен на мене сигурно би му послужила и на некој друг со ваков проблем..  ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Основи на електрониката -туторијал
« Reply #14 on 12.06.2012, Tuesday, 03:41:48 (Edited 12.06.2012, Tuesday, 03:49:16) »
ќе може малку подетално да ја објасниш постапкава, па освен на мене сигурно би му послужила и на некој друг со ваков проблем..  ;D

Извини, сега забележав дека софтверот е всушност пакет од софтверчиња и секое се подига засебно. Во оваа ситуација, не може да помогне ни WMware ThinApp :S. Односно може, но мора да се повторува целата постапка за сите нив, едно по едно :S.

Искрено, мислам и дека не се исплати да се користи ова софтверче, старо е. Не е проблем што е старо, туку има некои понови со GUI ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."