Author Topic: Како и зошто да лемите правилно  (Read 1889 times)

Offline macstr1k3r

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 61
  • Gender: Male
Верувам дека ова видео ќе биде корисно и за почетници како мене, а и за поискусни членови.

How and WHY to Solder Correctly

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
одамна го имам гледано ова, ама па не ми текнало тука да го ставам, убаво тебе што ти текна...+реп
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Maxi

  • Нов член
  • *
  • Posts: 49
Како се вика таа знатната жица на 2,51 со која го чисти леткумот ?

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Astra жица така се вика колега  ;)

Offline Maxi

  • Нов член
  • *
  • Posts: 49
Ти благодарам,да не знаете случајно каде може да се купи

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Во секој маркет ја има се користи за миење садови

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Jaс вака правам,кога ќе земам плочка од гац онаа универзална одма целата ја премачкувам со flux и после со капка калај ги проагам тие како „водови“ т.е круговите-квадратите и после ептен лесно се леми... ;) ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Да не се мачиш, можеш и само да ја поминеш со 600-ка шмиргла пред употреба и пак лесно ќе се разлева калајот... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Како и зошто да лемите правилно
« Reply #8 on 03.11.2010, Wednesday, 08:26:45 (Edited 03.11.2010, Wednesday, 08:28:24) »
Добра тема- половината од електроничарите во Македонија не знаат да лемат!!! Тоа не е моја само констатација туку од директна анкета што сме ја спровеле во тек на 5-6 години на Општинските,Регионалните и Државните натпревари на КМТ на Народна техника.Проблем е во тоа што наставниците по ОТП не знаат(не сакаат,не можат или немаат соодветен алат!?-тоа се нивни изговори :D :D) да им го објаснат овој процес на учениците!
Лично јас ја заштитувам плочката пред лемење со алкохолен раствор од колофониум( на 100 мл 96% алкохол ставам-растворувам 10-15 гр колофониум во прав-го ситнам-).Плочката ја шмирглам со хартија за шмиргл- 2000 и со четка танко нанесувам на бакарот.Така сува стои и по неколку години како сега да сте ја правеле,а колофониумот дава да направите добар лем!
И уште,внимавајте каква тинол жица купувајте - половината се шкарт - премногу се на цинк!

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
јас ја чистам плочката со астра жица,ставам калофониум растворен во алкохол(се разбира) и кога ќе залемам се со спреј за заштита ја прскам(но понекогаш)!
Дали може некој да ми каже каде можам да најдам зелен спреј за заштита!?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Зелен стоп лак јас набавив во Истамбул,кошташе 7,2 ЕУ(125 мл), а кај нас не сум сретнал,мошеби некој од СК ке ти каже

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
а дали го купи!?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Набавив = купив ( само едно спрејче,за жал!)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
И уште,внимавајте каква тинол жица купувајте - половината се шкарт - премногу се на цинк!

SOLDEX е супер лемна жица, не е прескапа, а вади супер лемови ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."