Author Topic: Правење на двострана плочка  (Read 2006 times)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Правење на двострана плочка
« Opened on 18.05.2010, Tuesday, 00:28:59 »
треба да правам двострана плочка...ама па никогаш порано немам правено и сега незнам дали некоја страна треба да се врти како во огледало да се гледа. планирам да ја правам плочката со пегла (со тонер трансфер)....

секоја помош е добредојдена....
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Ако е добро нацртана плочата (правилно) тогаш обично вртење од другата страна и пеглање ке заврши работа, никакви огледала. Само треба да пазиш какво ќе биде вртењето, некои плочи се дизајнирани за обично вртење (значи само ја вртиш плочата по една оска и работиш) а некои се нацртани со дупло вртење (значи ја вртиш плочата и во едната и во другата оска и работиш). Како точно е нацртана плочата ќе видиш од положбата на пример на некои интегрирани кола како се совпаѓаат горната и долната страна. Не е тешко но малку е проблематично точно да ја погодиш горната и долната страна да се совпаѓаат, затоа ќе внимаваш да не ти избега една од страните кога ќе пеглаш иначе кога ќе бушиш ке ти бега пинот горе и пинот долу :)
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Ќе земеш термо фолија, ќе ја испеглаш едната страна и ќе стајш некој маркери низ кој ќе издупиш дупки, ќе ја земеш термо фолијата ( прозирна е ) и ќе ја наместиш одозгора да ти одговара на дупките и пеглаш :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
борче...не те сватив, како мислиш ако е добро нацртана плочката???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Претпоставувам дека мисли на тоа да биде добро направен тонер трансферот на едната страна. Ако е добро направен на едната страна, нема да има проблем со „избегани“ дупки од едната и од другата страна. Ако од еданта страна малку погрешно ја поставиш дупката, а на другата страна на правилно место, ќе „забегува“ дупката од едната и од другата страна.

Двослојните плочки се малку тешки за правење, имам пробано дава три пати и никогаш не ми излегувале како што треба. Нема начин да ја направиш еднослојна?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
може од една страна да ја прелепиш цела со селотејп, и да ја ставиш во раствор
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Не сум пробал до сега така, не сум сигурен дали растворот не нагризува селотејп, знам дека еднаш или два пати сум имал хемиски изгореници од растворот, така да не знам дали обичен селотејп ќе заврши работа. Можеби некој квалитетен изолирбанд ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Едната страна ќе ја направиш нормално со тонер трансфер, другата ќе ја испрскаш со авто-лак спреј и ќе ја ставиш во киселина, ќе се нагризе само едната страна, сега со разредувач ќе ја избришеш бојата од другата страна, ќе избушиш неколку дупчиња за порамнување и со тонер трансфер ќе ја направиш и другата страна.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline DRAMAN

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 73
Devil, погоре спомна термо фолија- јас пробав со термо фолија за графоскоп ама не се одлепуваше тонерот од неа. Дали мислиш на истата фолија или има некоја друга и ако е друга каде да ја купам?
Поздрав

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
се работи за истата, јас со неа кога правам 99% излегува се
а со хартија веќе 99.99%
имаме на училиште развиено „техника“ која успева во најголем број случаеви
повеќе имаш во една тема за печатење на плочи имам пишано како оди
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline laze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 125
  • Gender: Male
а што правиме со виа точките, знае ли некој некоја финта ?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
а што правиме со виа точките

Какви се тие „виа“ точки ???
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
најверојатно мисли на оние точките кој ги спојуваат горниот и долниот слој од плочата
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
а што правиме со виа точките

Какви се тие „виа“ точки ???
не знам ама имам слушнато од еден ги вика "ваа" точка  :D се шалам, тоа е само разлика во дијалект.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Аууу, јас па чуди се „какви се сега овие виа точки“, дека сум чул за VIA chipsets ама не и за „виа“ точки, хахахаха ;D ;D ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."