Author Topic: Посребрување на жица?  (Read 3122 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Посребрување на жица?
« Opened on 07.05.2010, Friday, 13:28:47 (Edited 16.05.2010, Sunday, 13:14:33) »
Имам еден проблем, немам начин како да ја посребрам жицата и не знам како се прави тоа, дали прво се вади лакот од жицата па се носи да се полие со сребро па се витка или како не знам :(
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Посребрување на жица?
« Reply #1 on 14.05.2010, Friday, 13:33:27 »
posrebruvanje moze da se pravi so elektroliza ama najbrzo e da izvadis od nekoe radio sto ima fm
kalemit obicno se posrebreni
Z33MK

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Посребрување на жица?
« Reply #2 on 14.05.2010, Friday, 13:36:26 »
до сега имам отворено и растурено многу радиа ама немам видено со посребрен калем вероватно оти јас имам растурано од оние радивца од пазар тие кинеските :) кажи план Б, како со електролиза ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Посребрување на жица?
« Reply #3 on 14.05.2010, Friday, 15:36:04 (Edited 16.05.2010, Sunday, 13:16:06) »
Да, стварно ако знае некој нека каже при посребрување што електролит се користи??? За сребрени предмети (ланчиња и бижутерија) ке се најдат лесно!
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Посребрување на жица?
« Reply #4 on 14.05.2010, Friday, 16:01:22 »
Да, и мене ова би ме интересирало, не декa планирам да посебрувам, туку чисто онака, како информација ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Посребрување на жица?
« Reply #5 on 14.05.2010, Friday, 16:42:59 »
На времето посребрував плочки со мешавина од сребро нитрат, винска киселина и обична сол (еднаква количина од сите), оваа смеса се трие со плутен чеп или сл. врз плочката дури оваа не добие сребрена боја насекаде. Е сега, работата е што не знам дали има да се купи сребрен нитрат во слободна продажба, тогаш кога го правев ова работев како лаборант кај мене на факс и имав пристап до сите можни хемикалии ;).
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Посребрување на жица?
« Reply #6 on 14.05.2010, Friday, 17:29:17 »
Освен ако не е нелегално да се купи, би требало да го има во некоја продавница за хемиски елемнти/субстанции, само што јас такви не знам :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Посребрување на жица?
« Reply #7 on 15.05.2010, Saturday, 01:18:23 (Edited 16.07.2010, Friday, 02:13:11) »
napisete posrebruvanje  i sigurno ima  na internet
jas imam vo nekoi knigi treba da pobaram
Z33MK

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Посребрување на жица?
« Reply #8 on 15.05.2010, Saturday, 04:48:59 »
Quote from: Wikipedia
Silver nitrate is an inorganic compound with chemical formula AgNO3. This compound is a versatile precursor to many other silver compounds, such as those used in photography.

Барем вака пишуваше на Wikipedia, што значи дека не е нелегално да се купи штом се користи во определени постапки при развивање на слики, само каде???
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Посребрување на жица?
« Reply #9 on 15.05.2010, Saturday, 16:07:36 »
za razvivanje na crno beli sliki
Z33MK

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Посребрување на жица?
« Reply #10 on 15.05.2010, Saturday, 16:49:49 »
Претпоставува дека за такво нешто се користи сребрениот нитрат, ама не знам каде може да се купи :S.

Знае некој дали во Македонија има продавници за хемиски субстанции и елементи? Кога бев основно еден другар се бавеше со хемија, што точно правеше не знам, ама кога го прашав од каде ги купува хемиските елементи за тоа што го прави, ми рече дека имало некоја продавница во Скопје, во центарот. Дали уште постои не знам, ова беше пред 10 и кусур години :S.

Ако знае некој, нека пише, не е лошо да се знае и таа информација, можеби таму ќе најдеме по поевтина цена и H2O2 одколку во аптеките :D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Посребрување на жица?
« Reply #11 on 15.05.2010, Saturday, 18:37:39 »
А колку е хидроген пероксидот па да барате поефтина цена ?
во Битола литро 30-36% се движи од 180 до 210 денари
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Посребрување на жица?
« Reply #12 on 15.05.2010, Saturday, 22:44:09 »
Quote
Знае некој дали во Македонија има продавници за хемиски субстанции и елементи? Кога бев основно еден другар се бавеше со хемија, што точно правеше не знам, ама кога го прашав од каде ги купува хемиските елементи за тоа што го прави, ми рече дека имало некоја продавница во Скопје, во центарот. Дали уште постои не знам, ова беше пред 10 и кусур години :S.

Најверојатно мислел на ФОТОЦЕНТАР, ако се сеќавам добро беше негде кај Рекорд, тие продаваа разноразни реагенси и супстанции, најмногу за фото техника, ама мислам дека веќе не постои. Како и да е, сребрен нитрат не е некоја опасна или забранета супстанција па да не се наоѓа, би требало да ја има по фирми што продаваат реагенси за лаборатории.

Quote
во Битола литро 30-36% се движи од 180 до 210 денари

Не ти треба толку концентриран хидроген, јас секогаш сум ставал 12% што го има во секоја аптека (само да не е т.н. млечен, туку обичен), во сооднос отприлика 0,7 према 1 во корист на солната киселина и плочките секогаш ми се нагризувале за 3 - 4мин. најмногу.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Посребрување на жица?
« Reply #13 on 15.05.2010, Saturday, 22:48:04 »
хаха мене за помалку од 1 минута ми се готови и супер се
плус за повеќе употрби без ништо додавање таман е :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Посребрување на жица?
« Reply #14 on 15.05.2010, Saturday, 22:55:39 »
Најверојатно мислел на ФОТОЦЕНТАР
Нажалост фирмата не постои откако избувна големата афера за криминалот кој го правеа тамо главните, и така да ке мора да се бара друга алтернатива
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.