Author Topic: Прашање во врска со стар фото апарат  (Read 814 times)

Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
Прашање во врска со стар фото апарат
« Opened on 22.11.2012, Thursday, 18:34:17 (Edited 23.11.2012, Friday, 01:54:09) »
Пред некое време отворив еден стар фото апарат оние баШ старине со филм Што беа, а апаратот се си работеШе најнормално.. Да проверам дали уШте е океј ставив батерии направив неколку слики и се беШе добро работеШе се и викам ај Што ке ми е не ми треба и земав го отворив и одма видов дека има еден кондензатор 10 В 220мФ и  по греШка го допрев и убаво ме здрма струја :П хехе .. Е сеа моето праШање е следно  дали моЃе да се извади електрониката и Што да се извади од апаратот за да остане тоа само Што дрма :Д ако не тогаШ сигурно некој знае таква Шема.. Порано имаШе сли;ни такви со мастика кога ке повле;еШ да земеШ ке добиеШ само дрмање :П

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Може да се извади.. Јас имав исто направено, од апаратот го извадив кондензаторот заедно со електрониката што го полни, и се тоа го сместив во кутија од сапун. На местото каде што се поврзува блицот стави му штрафови или шајки и...  ::)

Инаку сега незанм колку ти се исплати да правиш, има на пазариве разни привезоци што дрмаат струја, како што кажа во вид на мастики, во вид на даљински за централно, и сл..
Life is too short to remove USB safely ..

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
kondenzatorot od  blic e opasen po zivotot i moze da ubie covek ne si igrajte so niv inaku toj se polni do 380 volti zavisi od kako e izveden  i ima okolu 190 mikrofaradi so raboten napon od 450volti
Z33MK

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
Во овие мали апарати компактни со блиц не е толкава вредноста на кондензаторот, и поголема од 300волти не е, ако е некој стар со напојување од мрежа тогаш по исправувањето е 310 волти. а дали може да отепа човек не знам  ;D, ама добро ќе го освести ако задремал. практична примена може во тој гајгеров бројач да најде примена, или за тепање на инсекти