Author Topic: Ми треба помош околу една шема за 3 канално лед лајт шоу  (Read 1065 times)

Offline Branish

  • Нов член
  • *
  • Posts: 24
  • Gender: Male
  • Македонец до СМРТ!
Ми треба помош околу една шема за 3 канално лед лајт шоу
« Opened on 24.04.2012, Tuesday, 22:40:26 (Edited 24.04.2012, Tuesday, 22:54:52) »
Code: [Select]
http://makezineblog.files.wordpress.com/2010/10/ledcolororgan-schem_r1.gif
На оваа шема не ми е јасно што е тоа V-GND и како се поврзуваат тие? Тоа Virtual Ground зашто е одвоено - тој интегралецот TS921 зашто е издвоен и како да го поврзам??

Го прашував татко ми за шемава не знаеше, па го прашав и дедо ми. И двајцата се разбираат во електротехника но незнаеа. Го прашав другар ми кој е прво место во македонија за млади техничари ни тој не знаеше. Го прашав наставникот по ОТП ни тој не знаеше, па се надевам некој од тука ќе ми помогне.
Нема да запрам додека не се откажам


Што е разликата помеѓу оптимист и песимист? На прашањето - Дали има полошо од ова? Песимистот одговара Нема, а оптимистот одговара Има Има.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Како прво сите надворешни линкови мора да се кодираат!
Нема ништо нејасно на шемата, секаде кај што има означено V-GND ќе споиш на пинот 6 од TS921, тој обезбедува симетричен напон за операциските засилувачи.
Иначе, мислам дека можеш да најдеш и поедноставни шеми на ЛЕД лајт шоу, побарај...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Branish

  • Нов член
  • *
  • Posts: 24
  • Gender: Male
  • Македонец до СМРТ!
Ок извинете шо не сум го кодирал линкот иначе ај ако можеш да ми објасниш како се поврзува и каде тој интегралецот TS921??? не ми е јасноо.
Нема да запрам додека не се откажам


Што е разликата помеѓу оптимист и песимист? На прашањето - Дали има полошо од ова? Песимистот одговара Нема, а оптимистот одговара Има Има.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
како што ја гледам шемава тоа интегралецот TS921 не треба, излезот негов се врзува на влезовите од операциските засилувачи што имаат голем отпор..па според мене немора тој интегралец да се става, него наместо него двата отпорника и кондензаторот што се поврзани на пин 3 од тој интегралец може да се поврзат на местото од V-gnd
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Ми треба помош околу една шема за 3 канално лед лајт шоу
« Reply #4 on 25.04.2012, Wednesday, 01:35:59 (Edited 25.04.2012, Wednesday, 01:38:58) »
Целава шема е некако прекомплицирана. Има многу поедноставни шеми.

Може и без интегрираното коло TS921, тој е наменет за добивање на виртуелен среден извод (симетрично напојување). Таа виртуелна маса може да се замени и со еден напонски делител, со две отпорника од по 1K/0.5W. Единствен проблем е тоа што напојувањето константно ќе троши струја на овие два отпорника, но од друга страна, би трошел и на TS921 ;D. Или, може да се изостави TS921 и склопот да се постави да работи на симетрично напојување ;). Останатите операциски засилувачи, во принцип, може да бидат било кои, не мора да се MC33204 (мислам дека се на Motorola/ON Semiconductor овие).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Eве ти поедноставна шема ,па пробај со неа доколку предходната ти изгледа сложена.

Offline Branish

  • Нов член
  • *
  • Posts: 24
  • Gender: Male
  • Македонец до СМРТ!
Одг: Ми треба помош околу една шема за 3 канално лед лајт шоу
« Reply #6 on 25.04.2012, Wednesday, 18:09:34 (Edited 25.04.2012, Wednesday, 18:17:40) »
Ок значи сеа научив дека пред да купувам делови за некој уред првин треба да ја проучам шемата детално зашо сеа по*бав 400 ден а ваљда ке употребам мал број од тие делови за друго..
Нема да запрам додека не се откажам


Што е разликата помеѓу оптимист и песимист? На прашањето - Дали има полошо од ова? Песимистот одговара Нема, а оптимистот одговара Има Има.