Author Topic: Ми треба помош со дисплеј 8-LY-10ZK  (Read 842 times)

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Значи се работи за дисплеј изваден од видео. Марка на видеото: PHILIPS. Е сеа проблемот лежи во то шо неможам да најдам на нет, шема од овај дисплеј. Незнам како да го проверам дали работи, па да можам да го искористам. Ако можи да ми кажи некој ако знај како да го проверам дали работи, па ако работи, да дај некој предлог за што да го искористам. Исто така, ако треба можам и да го сликам, па ако е од некоја помош, нема проблем. Фала  :)
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
дали е VFD дисплеј ?
доколку е, тогаш малку е потешко да го изкористиш :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Одг: Ми треба помош со дисплеј 8-LY-10ZK
« Reply #2 on 11.12.2011, Sunday, 14:25:23 (Edited 11.12.2011, Sunday, 15:47:56) »
Ете слики, ако можиш според нив шо дисплеј е. Оти јас слабо стојам со дислпеите  :(


Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

stefanjanevski

  • Guest
Ми се мотаат две - три вакви дома, плус имам и некои сеуште се на плочка, па ако има некој проект за да се искористат за нешто убаво и јас да го огледнам :)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Ми треба помош со дисплеј 8-LY-10ZK
« Reply #4 on 11.12.2011, Sunday, 14:48:02 (Edited 11.12.2011, Sunday, 14:50:24) »
ZareBt, среди ги сликите како што треба - стави ги на надворешен хост, а не директно на форум или бар смали ги да не зафаќаат место.
Иначе тоа се VFD дисплеи, ако немаш даташит, загледај во нив треба да имаат едни тенки жички по цела должина, види отприлика на кои пинови одат (обично се на крајните) и донеси на нив околу 3V DC, а на останатите пинови пробувај (допирај еден по еден) со друг напон - прво пробај со 5-6V, ако нејќе пробај и со 9-12V за да ги најдеш кој е кој.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Сликите се средени, жичките ги видов крајните 2 од левата и од десната страна се тие по цела должина шо се. Само сеа да прашам, ко ќе носам напони. Од едната страна на дисплејот има изводи, а од другата страна се сечени (има изводи, ама многу кратки, по 1-2мм), треба и на горната страна и на долната да носам напони, или само од кај големите (долните) изводи?  ;)
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Ми треба помош со дисплеј 8-LY-10ZK
« Reply #6 on 11.12.2011, Sunday, 15:44:19 (Edited 11.12.2011, Sunday, 15:49:07) »
Допирај еден по еден дури најдеш кој е заеднички, после лесно ќе ги најдеш другите. Пробај ги прво тие подолгите.

И пак не ти беа сликите средени ;), прочитај во правилата како треба...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio