Author Topic: Помош околу светлечка лед реклама  (Read 1322 times)

Offline totii

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 103
  • Gender: Male
Значи вака во план сум да правам светлечка лед реклама со ленти од лед диоди но ми треба некоја шема за лентите (диодите) да трепкаат или да се движат   ; :) :)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
totii ти ја преместив темата на соодветното место, друг пат гледај кајде објавуваш и прочитај ги правилата
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Cobe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 245
  • Gender: Male
Биди упорен , се ќе си дојде во свое време!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
со ленти што се од лед диоди, неможе да ги направиш да се шетаат лево-десно, може да трепкаат ама само со една брзина и сите да трепкаат, освен ако не ги делиш на парчиња па за сите посебно да правиш осцилатори :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Треба прво да ја образложиш замислата,па потоа да се види со што би можело да се направи рекламата.Може да се искористи онаа шема со 555 и 4017 и десетина транзистори (и триаци !) па  да се направи 10 канален рекламен драјвер кој ке погони 10 слова или целини,зависи како ја замислуваш рекламата.Може и да се регулира брзината на палење на секој канал посебно.Друга солуција е со PIC ,кој се програмира според потребите.

Offline totii

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 103
  • Gender: Male
Батка ако може шемите за 555 и 4017 или некој осцилатор за да трепкаат лентите не мора да се движат само да трепкаат а со пик не би можел да ја изработам бидејки не сум програмирам а и не планирам  ;D ;D ;D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Еве ти шема со 10 канала.На секој канал можеш да додадеш транзистор ( дури и појак од ВС 547 ) и да поврзеш повеке лед диоди.Системот ке биде : се палат редоследно од 1 до 10 каналите,па се гаси цел систем и почнува одново.Имам направено доста реклами на овој принцип кога немаше пик-ови и други процесори.Ако можеш најди црн плексиглас за напред и осмисли ја рекламата! Убаво ке биде да ја видиме барем нацртана ,можеби уште некоја идеја ке ти дадам.

Offline ki4o01

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 213
  • Gender: Male
Батка на твојава шема првин се палат лед од првиот канал па постепено ? и дали брзината може да се мести со тример/потенциометар


Споено мислење: 28.05.2012, Monday, 22:24:20
упс сеа видов дека имат потенциометар се извинувам :(