Author Topic: Ми треба шема за лед ламба  (Read 2174 times)

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Ми треба шема за лед ламба
« Opened on 24.10.2011, Monday, 20:40:47 »
Дали има некој шема за лед ламба со повеќе лед диоди за на 12 волти акумулатор
нешто слично на ова:

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Не е ништо сложено,ти требаат само лед диодите и неколку отпорници...Колку лед диоди планираш да „потрошиш“ за една ламба? ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Ми треба шема за лед ламба
« Reply #2 on 24.10.2011, Monday, 21:17:57 (Edited 24.10.2011, Monday, 21:51:52) »
Побарај по Форумот ,имаш цел куп такви шеми!!

Споено мислење: [time]24 Октомври 2011, 20:31:49[/time]
Еве ти неколку шеми иако,треба малку да те оставам да се помачиш и побараш.Ама ,ајде,да не се лутиме >:(

Споено мислење: 24.10.2011, Monday, 21:51:52
Еден оф топик кој би требало да најде место: За новите членови на Форумот важи дека не треба да бидат мрзеливи,туку прво треба да ги разгледаат постарите теми ,еве како за ЛЕД ламби,за појачувачи,за некој други теми и шеми за кои повекепати се пишувало,се дискутирало итн.Да не се повторуваме по стопати со исти или слични шеми.Значи,малку прошетајте по Форумот и разгледајте ги постарите теми и постови.Ако нешто ви треба ,не значи дека тоа веке не било на дискусија,па прво побарајте,а ако не ви е нешто јасно тогаш прашувајте.

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Одг: Ми треба шема за лед ламба
« Reply #3 on 24.10.2011, Monday, 23:35:43 (Edited 24.10.2011, Monday, 23:38:39) »
батка, немој да викаш дека сум мрзелив.. барав под името `лед ламба` `led lamba` на еднонасочен напон да се напојува со акомулатор до кај 12 волти  немам време да седнам убаво да разбарам од тема до тема, сепак фала за шемиве

stefanjanevski

  • Guest
И јас сакав една таква да направам, како на сликата, имам направено една за на 220В. Ама сеа сакам некоја на 12В. За да си ги ставам како осветлување на плафон. Имам едни на 12 волти, ама некако глупа светлина даваат, мислам дека со овие ќе биде подобро.

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Не е ништо сложено,ти требаат само лед диодите и неколку отпорници...Колку лед диоди планираш да „потрошиш“ за една ламба? ;D
па 10-20 диоди нормално дека нема 100 да ставам па ич та не светат на акомулатор

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Ми треба шема за лед ламба
« Reply #6 on 25.10.2011, Tuesday, 00:07:03 »
Не е ништо сложено,ти требаат само лед диодите и неколку отпорници...Колку лед диоди планираш да „потрошиш“ за една ламба? ;D
па 10-20 диоди нормално дека нема 100 да ставам па ич та не светат на акомулатор
Oди на страницава имаш калкулатор за отпорници,при одреден напон колку оми да е отпорникот,и на колку диоди се разбира ;D
Code: [Select]
http://ledcalculator.net/
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Ми треба шема за лед ламба
« Reply #7 on 25.10.2011, Tuesday, 00:08:46 »
има по продавници такви ламби, језда се 500 и некој денар, ама светат у пм, и на 220V се уклучуваат...и ти викаш ке ги уклучуваш на акумулатор, а дома ке ги ставаш....некако не ми е тоа баш логично...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

stefanjanevski

  • Guest
Одг: Ми треба шема за лед ламба
« Reply #8 on 25.10.2011, Tuesday, 00:11:03 »
Тој што вика дека ќе ги уклучува на акомулатор е друг, а јас сакам да ставам дома такви.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Ми треба шема за лед ламба
« Reply #9 on 25.10.2011, Tuesday, 00:14:17 »
Тој што вика дека ќе ги уклучува на акомулатор е друг, а јас сакам да ставам дома такви.

ауч, грешка....ако ти е за по дома побарај по продавници такви сијалици што се како халогенки, може се малце поскапи ама светат ептен јако, неможеш во нив да гледаш скоро, а ако ги правиш со обични лед диоди ептен слабо ке ти светат...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
има по продавници такви ламби, језда се 500 и некој денар, ама светат у пм, и на 220V се уклучуваат...и ти викаш ке ги уклучуваш на акумулатор, а дома ке ги ставаш....некако не ми е тоа баш логично...
Tие ламби мислам дека имаат специјален драјвер,па затоа по јако светат,не се само со отпорници ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
такви се лед диодите, има електроника во нив, ама само за да се намали напонот на 12V....
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Има посебни импулсни напојувања со контролер за LED диодите во тие ламби, еден таков контролер е HVLED805.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Еве шема за 1W LED драјвер со транзистори ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Одг: Ми треба шема за лед ламба
« Reply #14 on 26.10.2011, Wednesday, 00:17:23 »
и колку пари е онај 1w лед драјвер