Author Topic: Ми треба сервисна шема за монитор Nokia 447I  (Read 831 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ми треба сервисна шема за монитор Nokia 447I
« Opened on 08.08.2011, Monday, 02:55:55 (Edited 08.08.2011, Monday, 03:16:32) »
Убаво си кажува насловот, ми треба сервисна шема или само шема за монитор Nokia, модел 447I, не знам која шасија е мониторот, нема никакви ознаки на шасијата :S, само знам дека не е шемата иста со шасиите 447K, 447S, 447W и 447ZAPlus, иако морам да напоменам дека шемата е многу слична на шасијата 447ZAPlus, само што ги нема додатните опции кои ги има 447ZAPlus (мислам дека има USB интерфејс за контрола на мониторот, барем колку што сватив од service manual-от), користат ист deflection processor (TDA9109) и ист видео контролер за контрола на RGB топовите со I2C bus (TDA4886).

ПС: Барав нешто на net и видов дека името на шасијата и е SMA222, на самата шасија има ознака SMA222F, најверојатно е истата шасија.

ППС: Дознав дека овој модел е сличен со моделот 447ZI и шасијата на моделот 447ZI е всушност SMA222.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Одг: Ми треба сервисна шема за монитор Nokia 447I
« Reply #1 on 08.08.2011, Monday, 13:06:59 (Edited 08.08.2011, Monday, 13:16:02) »
Еве некој шеми за тој тип на монитор се надевам дека ке ти помогнат

Code: [Select]
http://hotfile.com/dl/126212942/94a9fe9/nokia_447.rar.html

Шасиата SMA 222 си мислам дека е иста на nokia 477 ZI plus еве шема и за таа шасиа

Code: [Select]
http://hotfile.com/dl/126213383/cff3473/Nokia_447ZI_Plus.rar.html

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ги имам сите овие шасии и нитуедна не ми одговара :S, освен можеби шасијата 447О (од моделот 447ZA Plus), ама и таа не ми е сосема адекватна :S. Како и да е, барав од 447I и може да се најде само „за платно“ :S. Ако некој успее да ја најде, нека стави линк на темава ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Што е проблем со мониторот?
Можеш ли барем слика да ставиш да видам како изгледа шасијата, па случајно да не имам нешто останато од плочиве што се уште не сум ги фрлил  ;D
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Што е проблем со мониторот?

Искрено, не знам ;D, само знам дека не се пали, не сум извршил никакви мерења ;D. Ме мрзи да „одам пешки“ да барам каде е проблемот, сеуште немам извршено мерење, си викам „дај прво да побарам сервисна шема, па потоа да барам каде е проблемот“.

Можеш ли барем слика да ставиш да видам како изгледа шасијата, па случајно да не имам нешто останато од плочиве што се уште не сум ги фрлил  ;D

Еве слики ;).

















It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
малце е офтопик прашањево (а и глупо е малце) ама зашто се толку дупки на плочата??? ;D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
малце е офтопик прашањево (а и глупо е малце) ама зашто се толку дупки на плочата??? ;D

Можеби за ладење, под неа има голем метален лим ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Лијјј што убава школска плоча, класично напајање со UC3842 или 43, класичен ХИС, вертикалче и осцилаторче...Ако не е дувнато трафото, на кое пишува мејд ин јапан  ;D се прави 100%...
Дај нек не те мрзи, земи откачи ХИС закачи сијаличка, провери мрежа дали држи, дали пали, па после ке видиме даље...Тука гледам и електролитчиња еден куп за менување, а на една од сликите ми се чини како да околу побудното трафо има нешто изгорено...
Провери диоди во секундар, види ХИС танзисторче, тука како путер иде бу2520 ако е заминато у пензија оригиналното  ;D
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Лијјј што убава школска плоча...

Нели, и јас исто си помислив ;D. Ептен е „класика“ ;D. Затоа и се чудев зошто не можев да најдам сервисна шема за мониторов :S.

Дај нек не те мрзи, земи откачи ХИС закачи сијаличка, провери мрежа дали држи, дали пали, па после ке видиме даље...Тука гледам и електролитчиња еден куп за менување, а на една од сликите ми се чини како да околу побудното трафо има нешто изгорено...

Ќе почнам од почеток, напојување, бидејќи не знам ни дали се пали, не сум пробал ;D. Како што реков, сакав да пробам дали ќе најдам сервисна шема, па потоа да одам од таму ;).

Ај ќе проверам денес вечер ;). Ќе отворам нова тема бидејќи во оваа само барам сервисна шема ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."