Author Topic: Ми треба помош за монтирање на видео надзор  (Read 750 times)

stefanjanevski

  • Guest
Значи како што кажува насловот, ако може да ми помогнете, имам за монтирање домофон со камера. Како што иде, што кабли треба да се монтираат. Секој нека пише по нешто што знае.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Сум монтирал само обични домофони, без видео надзор, користевме Ethernet кабли за монтажа, по еден Ethernet кабел за еден домофон, една парица за напојување, една за upstream и една за downstream, една парица беше неискористена.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

stefanjanevski

  • Guest
А, за тоа другото може да се најде по интернетов или има некои помошници и прирачници таму со камерите и домофоните заедно. И уште пиши ми дали треба да доаѓа некакво напојување, на пример од 220В.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
За овие домофони ние што ги монтиравме требаше нисконапоснко напојување, не требаше високонапонско, мислам дека работеа на 24V еднонасочен напон, ама не сум сигурен. Како и да е, не мораше да се напојува со висок напон.

За видео надзорот можеби ќе можеш да ја искристиш и четвртата парица од Ethernet кабелот, но само на кратки растојанија, до кај 3 или 4 метри, не и на поголемо растојание од тоа. Сепак, треба да се проба и да се вдии дали ќе може да се искористи Ethernet парица за видео пренос, за аудио не е проблем, но за видео :S... треба да се проба. Доколку не може со Ethernet парица, оди во Loging, таму имаат професионални виде кабли (за композитен видео сигнал) Tasker, има најразлични видови на кабли за пренос на видео сигнали, разгледај, можеби некој од нив ќе ти фати око, а искрено, не се прескапи :).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

stefanjanevski

  • Guest
Ок, ај ќе видам, ако не кога ќе ми стигне опремата, ќе ви ја сликнам да видите како што треба да се поврзе.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
И овде одите обратно: има повеке типови видео надзор и без конкретни услови односно без увид во расположливата опрема апсурдно е да се зборува.И кога се набавува опремата треба да се знаат условите ,односно барањата  на нарачателот,па да се набавува опрема.Значи,попрво дај распоред на простории или терен на кој би се разместувала ваква опрема,па да ти кажеме што треба или може да набавиш.Ако се оди по обратен редослед,навистина може да се најдеш во ќорсокак.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Нас ни беше веќе даден распоредот на просториите, односно становите (во нова зграда монтиравме), така да, тоа не беше проблем, барем за домофонот немаше проблем, но за монтажа на видео надзор, не знам :S, не сум монтирал видео надзор, затоа не можам да претпоставам што ќе се случува :S. Јас чисто претпоставува дека камерите предваат композитен видео сигнал (во денешните камери за видео надзор ова е најчеста ситуација, барем колку што сум јас запознаен со проблемот), па затоа и го пишав тоа, а за домофони, сум монтирал и можам да кажам дека со Ethernet кабел се постигнува задоволителен квалитет на сигнал ;). Се разбира, секогаш може и подобро, но времето на Социјализмот помина и сега секој гледа да заштеди на конструкциите на материјалите на зградите :S, вклучувајќи ги и домофоните.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."