Author Topic: Смешни и интересни цитати  (Read 59202 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Смешни и интересни цитати
« Reply #120 on 05.10.2013, Saturday, 23:14:20 »
Јаоооо шта волим овај режим - кад СВИ РАДЕ, А ЈА ЛЕЖИМ!
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Смешни и интересни цитати
« Reply #121 on 09.11.2013, Saturday, 06:48:21 (Edited 09.11.2013, Saturday, 06:56:02) »
;D Дневник на кумановец во Канада ;D

19 август: Уселисмо се у нашу нову куќу у Торонто. Сви смо среќни и узбудени. Овдека е такој убаво. Пуно паркови и зеленило. Може да замислу како ќе биде зимуске. Одвај чекам да падне снег и да ги покрие овија паркови и ридчиња, па да се санкамо и гаѓамо с’с топке. Колко ќе биде убаво.

14 октомври: Канада. Тој е најубава земља на свет. Листови почнасва да се сушив и боив у најразличити нијансе на жуто, црвено и помаранџасто. Вози се на север од Торонто и виде елени. Толку су убави. Тој су најубави животни на свет. Овдека ми изгледа како у рај. Много гу сакам Канаду.

11 новембар: Thanksgiving day (Канадски државан празник). Лов на елени само што не е почнаја. Не могу да замислу некој да може да убие такву питому животињу. Надам се дека брзо ќе падне снег. Веќ куписмо санку и скије. Само још снег ни фали. Такој е убаво овдека.

2 децембар: Синоќа падна и прв снег. Сабајле к’д стана све беше покриено с’с бел покривач. Све изгледа како на разгледнице. Искочимо надвор, очистимо да снег пред куќу и после се гаѓасмо с’с топке (ја победи). К’д пројде машина за чистење на снег, нафрља малко снег у двор, па искочисмо поново да га очистимо излаз на улицу. Колко е убава Канада. Много гу сакам.

12 децембар: Синоќа па пада снег. Одсабајле закасни на работу, зашто немога да га истерам авто на улицу. Све беше завеано. Овдека е стварно много убаво, само малко сам уморан од чистење снег. Д’нска цело попладне чисти. Деца имале за домашно, а жена прави ручак. Испушти си гу моју емисију на ТВ. Еве гу па машина за чистење снег. Не могу, уморан сам. Одсабајле ќе очисту.

22 децембар: Овој бело срање па пада синоќа. Од чистење снег доби жуљеви, а и грб ме боли. Ов`ј мајмун с`с машину како да седи поза ќоше и чека. Чим падне снег и ја га очисту, те ти га одма доваѓа и нафрља га снег назад у двор. Покварењак.

25 децембар: Среќан леден Божиќ. Бело срање пада ли пада. А ако случајно га виду онога што вози машину за чистење снег, ќе ме запамти. А и овија што посипуев сол, што не стављав повише па побрзо да се стопи, него штедив.

27 децембар: Овој јоште пада. Три д`на не сам искочија надвор, едино к`д чисту снег. Нигде не идемо. Све е затрупано с`с снег. Пред куќу брдо од снег. А и доста е ладно. Викав дека вечер ќе биде -35, а и снег ќе пада. Нафркале смо га.

28 децембар: Прогноза беше погрешна. Наместо 5 сантиметра, падна пола метар. Ако овакој продужи, ќе не затрупа па неможемо да видимо сл`нце ч`к до лето. Скије што ги купи ќе ги замену на пролет с`с скије за воду. Нема ништо од скијање овдека. Он`ј с`с машину дојде куде мене да тражи лопату, зашто машина за чистење снег му се заглавила. Кажа му дека дос`га сам скршија 3 лопати чистејќи га т`ј његов снег, а и овуј не го жалу да гу скршу од његову главу. Избега како попарен. Нема т`ј више да проваѓа у нашу улицу.

4 јануари: Најпосле искочи од куќу. Отиде до продавницу да купу нешто за едење, и на враќање удари с`с кола у еднога елена. Три иљаде долара штета. Мајку им еленску, куде нашле с`га у сред зиму да се шетав. Море треба све да ги испотепав. Куде су тија ловци што су работале у есен? Овој га има само у Канаду. Куде нас ни куче нема да видиш зимуске, а камоли елен да се шета. Еј, куде сам ја дошија.

3 мај: Д`н`ска га одвезе авто куде механичара. Просто да не веруеш колко за’рѓало од т`ј сол што с`с камиони га фрљав по улице. Не им се чисти снег па сипи сол. Ќе треба да даду још две иљаде за да га спрему авто за другу зиму и јоште сол.

10 мај: К`д собра све на све, паре, мука, здравје, нервоза, реши да се селимо и да идемо на Флориду. Тамо ќе се скијамо, ама на воду. Не могу да замислу како нормалан човек може да живи овдека.

А на разгледнице све беше убаво...
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Смешни и интересни цитати
« Reply #122 on 09.11.2013, Saturday, 15:12:11 (Edited 10.11.2013, Sunday, 00:51:32) »
Помина  Питијадата 2013 во Велес,а меѓу другите  бисери остана и овој!
Нека ми извинат Штипјани,ама покрај пишани имаме и фото документи за пастрмајлијата! :D :D :D :D :D :D :D :D

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Re: Смешни и интересни цитати
« Reply #123 on 05.12.2013, Thursday, 14:08:42 »
Како Македонците зборуваат Српски ;D.

 - Уџите молим вас. – Ааа ма ми ни смо за уџиџавање.

- Звачу полиције! – Звај, звај!

- Пошто су вам пуканака?

- Јесте се сместили? – Смо се, смо се.

- Од дакле сте? – Ми нисмо од тукле.

- Јесте шетали око пазарчета?

- Доџи! – Не доџувам.

- Од што су ме стезале чевле, пало ми е неарно.

- Колико година има ваш син? – Пола осам.

- На штанд за сладолед – Колико топанака хочете?

- Ево готвим манџу у кујну у велику тенџеру.

- Из дакле се зовеш?

- Македонец незадоволен од собата во хотелот кај што бил сместен, оди на рецепција: „Извините, али нешто није у реду са собом. – Па шта да ти ми радимо?“

- Кад сте стигли? Анџак смо стигли.

- Где је мали лопов? – Ено га избегао је.

- Па кад ме је један кучак лавнуо, сав сам се испрепадао.

- Србинка на пазар во Охрид: Шта вам је ово? Охриѓанка: Губи (Јуфки) се. Србинка: Зашто да се губим лепо сам питала шта је ово?

- Конобар! Може две ракије и једну салату од зељку?

- Ово је моја мама, а ово је мој оцат.

- Пази цапнучеш у виру.

- Од које фамилије потечујеш?

- За мене једну питу са сиренцетом.

- Ишла сам, ишла сам и кад сам шланула у блатото, сва сам се избербатила, и остаде ми штиклата.

Го шетaлa некојa бaбичкa внукот нa пристaниште и нaишол некоj Србин и ѝ викa: jao бaкице што је лепa Вaшa цурицa; и бaбaвa: ниjе цурицa ЦУР jе.

- Поздравите маму вам вашу.

- Где станујеш ти? – Па стануем околу 7, 8 сабајле.

- Полицаец во Србија запира Македонци за непрописно поминување преку улица, а тие се бранат: „Сви су преминули, па и ми“.

- Кад сте стигли? Анџак смо стигли.

- Где је мали лопов? – Ено га избегао је.

- Па кад ме је један кучак лавнуо, сав сам се испрепадао.

- Србинка на пазар во Охрид: Шта вам је ово? Охриѓанка: Губи (Јуфки) се. Србинка: Зашто да се губим лепо сам питала шта је ово?

- Конобар! Може две ракије и једну салату од зељку?

- Ово је моја мама, а ово је мој оцат.

- Пази цапнучеш у виру.

- Од које фамилије потечујеш?

- За мене једну питу са сиренцетом.

- Ишла сам, ишла сам и кад сам шланула у блатото, сва сам се избербатила, и остаде ми штиклата.

Го шетaлa некојa бaбичкa внукот нa пристaниште и нaишол некоj Србин и ѝ викa: jao бaкице што је лепa Вaшa цурицa; и бaбaвa: ниjе цурицa ЦУР jе.

- Поздравите маму вам вашу.

- Где станујеш ти? – Па стануем околу 7, 8 сабајле.

- Полицаец во Србија запира Македонци за непрописно поминување преку улица, а тие се бранат: „Сви су преминули, па и ми“.

Значи не дремиш само на овој форум, и на Кајгана одиш.

Смешни имиња на македонски фирми

Дека Македонците се креативни, но и помалку креативни доказ се имињата на многу ресторани, хотели, приватни фирми, занаетчиски дуќани и се останато. Одбравме дел од оние имиња кои се легендарни, а се наоѓаат насекаде низ Македонија:

Бутик за трудници „Девица“
Мини маркет „Скромност“
Сендвичара „Три ангела“
Лимарска работилница „Тишина“
Фризерски салон „Убавина“
Складиште за храна „Глад“
Хотел “ Трај прај“
„Дрпо комерц“
Ќебапчилница „Big fish"
Сендвичара „Бурек“
Погребална опрема „Две солзи“
Автобуски транспорт „Црешово топче транс“
Ресторан „Кај ризичнио“
Самопослуга „ Алби бек“
Фарма за јајца „Гица“
Психијатриска ординација „Јас Ок, ти Ок“
„Тапа промет“
Кафетерија „Конобар“
Бутик „ Партал“
Бутик „Црно за секоја пригода“
Берберница „Спорт“
Погребално претпријатие „Преродба“
Бурекџилница „Танго и Кеш“
Топ шоп „Гага“
Скара на кило „ Питбул“
Сендвичара „Стојанче Кубаската“
Такси “Титни“
„Зорле промет“
Ќебапчилница “Вечно млади“
Пливачки клуб „ Секира“
Продавница “ 4 гаврани“



Source:

Code: [Select]
http://natapet.com/index.php/mediumi-2/kakovaka/item/1340-smesni-iminja-na-makedonski-firmi
Во Прилеп сме познати по рестораните со вакви и слични имиња
Кај Балче
Кај Чичо
Кај Тета и.т.н.
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Смешни и интересни цитати
« Reply #124 on 05.12.2013, Thursday, 15:20:54 »
Значи не дремиш само на овој форум, и на Кајгана одиш.

Не, тоа не знам од каде го имам начекано, можеби некој на mail ми го пратил линкот, кој знае ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Смешни и интересни цитати
« Reply #125 on 05.12.2013, Thursday, 15:49:06 »
Не дреме тој,него го познаваат па му ги праќаат! :D :D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Смешни и интересни цитати
« Reply #126 on 05.12.2013, Thursday, 20:06:32 »
Па да бидам искрен, некако така му доаѓа муабетот ;D. Оние кои ме знаат, знаат дека не киснам по социјални мрежи и некои други форуми (освен овој ;D, порано да, ама сега само на овој доаѓам, ретко посетувам и некои други ;)), така да, им имам кажано, ако видат нешто интересно, да ми пратат на mail ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Re: Смешни и интересни цитати
« Reply #127 on 08.12.2013, Sunday, 13:53:48 »
Па да бидам искрен, некако така му доаѓа муабетот ;D. Оние кои ме знаат, знаат дека не киснам по социјални мрежи и некои други форуми (освен овој ;D, порано да, ама сега само на овој доаѓам, ретко посетувам и некои други ;)), така да, им имам кажано, ако видат нешто интересно, да ми пратат на mail ;D.
Се зафркавав за ова, инаку, од ко го открив форумов, на фејсбук се пуштам еднаш неделно по 5 минути.
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Re: Смешни и интересни цитати
« Reply #128 on 22.12.2013, Sunday, 14:24:25 »
Quote
Wise men speak because they have something to say, fools because they have to say something.
Платон
Жан

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Смешни и интересни цитати
« Reply #129 on 22.12.2013, Sunday, 22:25:10 »
Порака од Охрид за Скопјани :

* Скопјанишча,
Со цел да Ви помогниме и да не итате до Охрид залудно за викенд еден предлог:земајте си сите по еден вентилатор,клајте го на балкон ли,на тераса,у двор и уклучите го у струја! Утре сите у 12:00 часот тоа напрајте го ,ако сакате тоа маглата да ја испадите! И малце покротце со тоа аутата,пешки бре забораивте да оите! *


Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Re: Смешни и интересни цитати
« Reply #130 on 23.12.2013, Monday, 18:05:06 »
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Re: Смешни и интересни цитати
« Reply #131 on 02.01.2014, Thursday, 22:03:16 »
Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=4156.0Последниот пост на батка  ;D ;D ;D кога го прочитав се скинав од смеење.. ;D ;D ;D ;D
Kure je kupio novog BMW-a

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Смешни и интересни цитати
« Reply #132 on 04.01.2014, Saturday, 00:54:18 (Edited 04.01.2014, Saturday, 05:27:11) »
Прочитајте




Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Re: Смешни и интересни цитати
« Reply #133 on 05.01.2014, Sunday, 11:24:47 »
Quote
"I never said half the crap people said I did."
Алберт Ајнштајн
Жан

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Смешни и интересни цитати
« Reply #134 on 05.01.2014, Sunday, 16:57:21 »
Искрено, не сватив што сакал да каже ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."