Author Topic: Смешни и интересни цитати  (Read 59106 times)

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Re: Смешни и интересни цитати
« Reply #135 on 05.01.2014, Sunday, 17:17:03 »
Искрено, не сватив што сакал да каже ;D.

Хаха, ќе се обидам да преведам:

"Јас никогаш не сум ги кажал ни половина од работите што луѓето велат дека сум ги кажал."
Алберт Ајнштајн, а можеби и не  ;D
Жан

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Re: Смешни и интересни цитати
« Reply #136 on 05.01.2014, Sunday, 18:22:30 »
"Јас никогаш не сум ги кажал ни половина од *срањата* што луѓето велат дека сум ги кажал."
Алберт Ајнштајн, а можеби и не  ;D

 да бидиме подиректни, општа дискусија е не не притискаат администраториве овде! :D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Смешни и интересни цитати
« Reply #137 on 05.01.2014, Sunday, 20:54:18 »
* Не е проблем што ми ги извртуваат зборовите и преправаат цели пасуси! Проблем е што почнувам да верувам дека навистина тоа сум го рекол - јас!*  Џим Морисон

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Re: Смешни и интересни цитати
« Reply #138 on 05.01.2014, Sunday, 22:43:36 »
да бидиме подиректни, општа дискусија е не не притискаат администраториве овде! :D

Така е, но јас не сакав баш така да го преведам  ;D
Жан

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Смешни и интересни цитати
« Reply #139 on 06.01.2014, Monday, 06:01:44 (Edited 07.01.2014, Tuesday, 02:48:45) »
Хахахахах ;D ;D ;D. Искрено, не знам како, но прв пат кога го прочитав пасусот, не ми правеше логика, но кога ми го преведе, го сватив ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Смешни и интересни цитати
« Reply #140 on 07.01.2014, Tuesday, 02:49:05 »
Нов модерен календар за мали муабети. ;D ;D ;D

1 јануари - 5 јануари - Како си помина за Нова Година?
6 јануари - 14 јануари - Кај мене се падна паричката.
15 јануари - 12 февруари - Утре почнувам со диетата.
13 февруари - 15 февруари - Св. Трифун или Валентајн?
16 февруари - 28 февруари - Дај бе нека заврши месецов...
1 март - „Каролина Гочева - Први Март.mp3“.
2 март - 7 март - Што да и купиме на класната?
8 март - Ден на наставничките и работничките во администрација.
9 март - 31 март - Што ќе се маскираш за 1ви април?
1 април - Лоши маски и очајно лоши статии на нашите портали.
2 април - 15 април - Кога е Велигден.мк?
16 април - 30 април - Каде за Први мај?
1 мај - Скара.
2 мај - Порано не се работеше на овој ден!
3 мај - Каде беше за Први мај?
4 мај - 31 мај - Еве сесија...
1 јуни - 30 јуни - Каде на одмор?
1 јули - 31 август - Слики од нозе на плажи
1 септември - 30 септември - Ајвар правење.
1 октомври - „Green Day- Wake Me Up When September.mp3“
2 октомври - 30 ноември - Туршија и дожд.
1 декември - 31 декември - Каде за Нова Година? ...
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Смешни и интересни цитати
« Reply #141 on 07.01.2014, Tuesday, 12:27:10 »
Сабајлинава поп ми го честита прв Божиќ! Веројатно ќе ми тргне со гости денес - ќе ми доаѓаат на бакнирака ! :D :D

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Re: Смешни и интересни цитати
« Reply #142 on 26.01.2014, Sunday, 17:48:51 »
„Поглавар на канибалско племе спаси тројца Англичани, бидејќи заедно студирале на Оксфорд“

  „Поглавар на канибалско племе спаси тројца Англичани од лонец со врела вода, бидејќи со еден од нив студирал на Оксфорд“ - ова е насловот на еден текст објавен во Њујорк Тајмс далечната 1922. година. Бизарниот наслов деновиве исплива од минатото и потполно завладеа на социјалните мрежи, пишува The Daily Beast.



 

Имено, на Твитер отворена е расправа дали овој наслов е најдобар во историјата на новинарството. Но, работата да биде уште поинтересна, зад тој наслов се крие потполно бизарна приказна во чија вистинитост се сомневаат многумина.

Текстот зборува за тројца мисионери кои се упатиле на Борнео каде налетале на канибали кои сакале да ги зготват во лонец со врела вода, но ги спасил поглаварот на канибалското племе, кој е опишан како „голем и црн маж кој бил облечен поинаку од останатите“.

Се испоставило дека поглаварот на племето е поранешен студент на Оксфорд, кој ги препознал своите колеги и ги пуштил на слобода. Но, пред да одат им се извинил и им рекол: „Јас сум поинаку облечен па веројатно не ме препознавате, но јас ве познавам. Вие бевте со мене на Балиол пред три години, никој не би можел да го изеде својот колега“, рекол тој.

Дали ова е најдобриот наслов во историјата на новинарството, проценете сами.

Code: [Select]
http://sky.mk/mozaik/404168-poglavar-na-kanibalsko-pleme-spasi-trojca-anglichani-bidejkji-zaedno-studirale-na-oksford
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Смешни и интересни цитати
« Reply #143 on 26.01.2014, Sunday, 17:59:06 (Edited 26.01.2014, Sunday, 18:01:48) »
Абе,не знам дали го знаете вицот кој е произлезен од слична ситуација.Дали намерно или пак авторот на вицот го читал овој новинарски текст ,ама вицот оди вака:
Во некоја афричка џунгла паднал мал авион со Македонец,Американец и Англичанец.
И сега поглавицата им вели:
- Секој накратко нека ми се претстави од каде е и ако ме бендиса одговрот ке го пуштам жив,иначе котелот не ви бега!
Англичанецот почнал опширно за Британија,Кралицата,Лондон... и поглавицата вели- немам појма ни каде ни што е тоа!Во лонец!
Американецот се фалел со каубојците,бафалата,дошол до нуклеарни ракети... и него бледо го погледнале и во казан!
Македонецот се врти,се штури и си вели -овие се си кажаа и поглавицава не знае ништо,а за Македонија да не зборуваме!!
Ама,ајде да проба- Јас сум од Македонија!- и толку....
-А,Македонија!!!! Јас имам син кој студира на Рударски факултет во Штип!!!! Да ,Македонче!

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Re: Смешни и интересни цитати
« Reply #144 on 02.02.2014, Sunday, 22:15:27 »
Code: [Select]
http://antofakti.blogspot.com/2006/03/blog-post_19.html  ;D ;D ;D
Kure je kupio novog BMW-a

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Смешни и интересни цитати
« Reply #145 on 02.02.2014, Sunday, 23:00:05 »
Хахахахахахахахахахаха ;D ;D ;D... а кој е овој Анто, некој професор на ПМФ ;D? Ко Чак Норис го направиле ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Смешни и интересни цитати
« Reply #146 on 03.02.2014, Monday, 01:13:16 »
не, чак норис го направиле како Анто (ни ја незнам кој е тој анто)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Смешни и интересни цитати
« Reply #147 on 09.03.2014, Sunday, 19:01:39 (Edited 09.03.2014, Sunday, 20:19:38) »
Ова ако не во Гинис ,мора да остане на Форумов како*виц на годината*:

*Хахаха напишав све што знаев не е преведувано на гугл транслате


Нај искрено да ви признаам да го транслате на гоогле оти ме мрзеше да преведувам..А иначе стварно незнам како се користи,го имам слушнато па си реков да го направам...А за литература од д-р Божо моментално ја читам


Atanas, значи како што те познавам лично не го очекував ова од тебе, ова можеш да им го кажуваш на некои што не се разбираат воопшто од електроника и ќе им изгледаш многу "паметен"  со твоето користење на неразбирливи изрази... Ова не е ни точно, ни разбирливо, а плус тоа и се срамиш пред сите...   Таженко
Ова што го пиша, "не е преведено на гугл транслејт" само будала би ти поверувал, секој што има барем и најмало познавање од граматиката на македонскиот јазик ќе забележи дека ова ти сигурно не си го преведил...  Шмекерко

П.С. Сега сваќам како им било на другите кога јас се резилев на форумов...  Стварно смешно било...
Јас седнав, читав, би ти го препорачал истото најдобронамерно...


Браво

Сите сме луѓе грешиме...Ако ставаме замерки за се е тогаш не знам што ќе биде...


Админи,мислам дека немаме санкција за вакви работи,па Ве замолувам за воведување на нова подточка во Правилата на Форумов! 8)

Споено мислење: [time]09 Март 2014, 19:40:02[/time]
Овој линк ке го ставам во продолжение на горниот текст.Не дај боже некој од * дуо-трио* да го прочита: ;D ;D ;D :D ;)


Code: [Select]
http://www.lisica.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=5859:2014-03-06-20-54-17&catid=85:zabava&Itemid=469

beethoven

  • Guest
Re: Смешни и интересни цитати
« Reply #148 on 10.03.2014, Monday, 16:12:05 »
да батка ама значи јас несум чим нема ниту еден цитат од мене

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Re: Смешни и интересни цитати
« Reply #149 on 10.03.2014, Monday, 16:18:54 »
Цитати од учебникот за природни науки за петто и шесто одделение...
"Материјалите кои имаат послабо изразено својство на пренесување на електричната енергија се викаат изолатори"  ???
"Електрична енергија е својството на супстанците да спроведуваат електрицитет"  ???
"Електрично празнење е движењето на електричните полнежи"  ???
Има уште вакви комични работи, проценете сами... ;)
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.