Author Topic: Како се пишува! Слободна тема  (Read 18776 times)

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Re: Како се пишува! Слободна тема
« Reply #30 on 15.01.2020, Wednesday, 19:07:21 »
http://elektronika.mk/index.php?topic=14780.msg130179#msg130179  KiloVolt
Quote
Да да, и не само тоа, имам заприметено В за Волт, Вт за Ват, Фд за Фарад. Само тоа м многу е збунувачки дали е микро или мили...
Не е проблематично да се напише 12 волти (Волти) или 100 микрофаради туку проблематично е да се напише 12В или 12v наместо 12V, или 100mf наместо 100uF или 100µF. според мене оној кој пишува 100mf и 12v и други слични, е технички неписмен! Ќе речете се подразбира! Да, ама не на форум за електроника. И кој е сега цепидлака и дрзок- се разбира Toma-. Да може членот да праша и ќе правиме постови во недоглед и секој нов иден таков член повторно и тој нека си праша ако му се сугерира дека пишува погрешно! Иако некој мисли дека тоа прашање е елаборирано! јас сметам дека ако не се држиме до правила кои ги има и на форуми за електроника и електрика со кирилска и латинска подршка, неме напредок!
Администраторот треба оваа правило да го напише во правилата и толеранцијата треба да биде скоро нула, во спротивно “пада влада“ !!

http://elektronika.mk/index.php?topic=14780.msg130180#msg130180   bicikle
Quote
Не се праат енглези, што би се рекло.
Пак е тоа ствар на договор, ознаките за микро и мили треба да се разликуваат.

Според мене нема потреба од договор (интерно), сакале ние или не сакале глобалната политика си го направи своето. Цел свет (па и кинезите па и русите) го имаат прифатено SI системот и по нивните форуми и училишни правила абревијатурите ги пишуваат по SI системот,  а ние ќе се правиме на “удрени“ со мокар чорап! Ако користиме арапски броеви ние и целиот свет тогаш да се договориме за “македонски бројки“ - апсурд!
Не можеме да напишеме Филипс 32ПФХ5300/88 ТПМ15.1Е ЛА туку Philips 32PFH5300/88 TPM15.1E LA. На овој начин ако пишуваме по наш терк тогаш ќе не најдат на месечината, во спротивно секој еден кој “гугла“ како Philips 32PFH5300/88 TPM15.1E LA ќе не најде многу лесно!
Ако интенцијата е да сме „Македонски форум за електроника“ а не „Македонски фејсбук за електроника“, сакале или не треба да ги прифатиме правилата кој го воспоставиле глобалните играчи во светскиот поредок!

http://elektronika.mk/index.php?topic=14780.msg130183#msg130183
Quote
практично секој модерен LCD кој може да декодира PAL, може и NTSC и SECAM сигнали без проблем да декодира), се наметнаа ознаките за големини на екрани во инчи.
Да, секој модерен LCD ТВ може да декодира PAL, NTSC и SECAM сигнали.
Скоро сите  CRT ТВ произведени некаде од 80-сте години од минатиот век па наваму во Кореја, Јапонија, Турција, Кина а продавани на нашите “екс-ју“ простори ги подржуваа трите системи PAL, NTSC и SECAM. Исто така на сите тие ознаките на екраните од самата лепенка на нив беа во сантиметри, иако на паковката а некои и од изложените ги пишуваше и во инчи и во сантиметри.
Исто во врска со Тошиба екраните, оние со големина од 56 и 67 сантиметри беа доста квалитетни, додека оние “поновите“ од 51 сантиметар со “тенок“ врат (грло) беа ужасно лоши и тоа вградени во Тошиба, Валтхам (посебно), ТВ Стар и некои други “леви“ марки (кој да се сети на сите)!
Точно, почнаа со инчи и продолжија и на ТВ-те да ги пишуваат во инчи, меѓутоа нашите трговци во заграда ги доплнуваа во сантиметри. Мислам дека инчите во врска со ТВ-те ќе се одомаќинат во инчи (впрочем и се‘ одомаќинети) и тука веќе е завршена работа!
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Пак русите си пишуваат по нивно, американците по нивно, само ние потпаѓаме под глобални влијанија. 1Волт нека си остане 1 Волт, но има битна разлика од 1V до 1В, пошто официјално писмо е ќирилица, а 1V е на латиница!
Русите го користат SI системот, но пишуваат ќирилица и на Руски. Кинезите исто така.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Не е проблематично да се напише 12 волти (Волти) или 100 микрофаради туку проблематично е да се напише 12В или 12v наместо 12V, или 100mf наместо 100uF или 100µF.

Да, се сложувам.

според мене оној кој пишува 100mf и 12v и други слични, е технички неписмен!

Па... не би одел до тој екстрем, но да, дефинитивно не ги знае ознаките за 10+-3, +-6... на мерните единици.

И кој е сега цепидлака и дрзок- се разбира Toma-.

Паааа... знаеш да бидеш.

Од друга страна пак, никој не ја оспорува твојата стручност, особено кога станува збор за видео техника.

Да може членот да праша и ќе правиме постови во недоглед и секој нов иден таков член повторно и тој нека си праша ако му се сугерира дека пишува погрешно! Иако некој мисли дека тоа прашање е елаборирано!

Дај му линк од претходно елаборираниот одговор и готово ;).

Администраторот треба оваа правило да го напише во правилата и толеранцијата треба да биде скоро нула, во спротивно “пада влада“ !!

Не се сложувам со ова. Форумов не е наменет само за професионалци туку и за почетници, а почетници секакви грешки прават.

Не можеме да напишеме Филипс 32ПФХ5300/88 ТПМ15.1Е ЛА туку Philips 32PFH5300/88 TPM15.1E LA. На овој начин ако пишуваме по наш терк тогаш ќе не најдат на месечината, во спротивно секој еден кој “гугла“ како Philips 32PFH5300/88 TPM15.1E LA ќе не најде многу лесно!

Со ова се сложувам и затоа гледам колку што можам почесто да ги корегирам ознаките за моделите и шасиите на телевизорите и мониторите... ако членот сака да пише која е точната ознака и дали јас или некој друг, она што го претпоставил дека е грешно, е навистина грешно и дали онаа ознака кој е сугерирана од страна на некој, е правилната ознака.

Русите го користат SI системот, но пишуваат ќирилица и на Руски. Кинезите исто така.

Ова не сметам дека е исправно, но секој со својата политика. На форумов политиката е „писмото е кирлично, со исклучок на ознаките, се пишуваат како и да биле напишани на производот“ (кирилица, латиница, арапски... не е важно).

Плус, тоа можно е да точно по форуми, конкретно за Кинезите, но отвори datasheet на Кинески за некоја компонента или некој производ (спецификации). Да, се е на кинески, освен она што ти е најажно и она што всушност ти треба: параметрите ;). Тие си се на латиница со интернационални ознаки (Волт - V, Ампер - A, итн.).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!

И кој е сега цепидлака и дрзок- се разбира Toma-.
Паааа... знаеш да бидеш.
Од друга страна пак, никој не ја оспорува твојата стручност, особено кога станува збор за видео техника.
Нема љутиш!
Паааа ако знам да бидам а сепак да не бидам исправете му ја ознаката на панелот во темата http://elektronika.mk/index.php?topic=14781.msg130187#msg130187.
 
А ако никој не ја оспорува мојата стручност тогаш постоеше постои и ќе постои еден збор што многу значи и се вика толеранција онака како се толерираат многу членови кои дури и не се релевантни а се толерираат.
Двојните аршини се опасно оружје се вика “бумеранг“ !
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Паааа ако знам да бидам а сепак да не бидам исправете му ја ознаката на панелот во темата http://elektronika.mk/index.php?topic=14781.msg130187#msg130187.

Јас чекав евентуално ти да пишеш која е точната ознака на панелот, ако евентуално членот згрешил (не само за панелот, за било што од секцијата за монитори и телевизори). Не бев свесен дека има пишано грешна ознака. Немав време да пребарам. Обично пребарувам, но во последно време, со бепчево, се помалку и помалку слободно време имам. Ќе ја корегирам ако ја знам која е точната. Знаеш дека секогаш реагирам кога ќе посочиш на грешка во ознаки ;). Можно е да имам некогаш пропуштено, но не било намерно.

А ако никој не ја оспорува мојата стручност тогаш постоеше постои и ќе постои еден збор што многу значи и се вика толеранција онака како се толерираат многу членови кои дури и не се релевантни а се толерираат.

Токму така ;).

И ова важи се додека не превисне една особина, која и не е баш пријатна за повеќето, над стручноста и знаењето на членот. Се има случено претходно... мене ми е жал, но имало членови кои, да, имале стручност и познавање, но едноставно не биле... како да се изразам... толерантни и малку поблаги во коментарите према останатите членови на форумот.

Никој овде не е сезнајко. Тука сме за да размениме мислење и да научиме нешто ново... не е грев да се згреши. Лошо е ако не учиш од грешките, т.е. од луѓето кои ќе те корегираат кога ќе згрешиш, туку тоа го сваќаш како напад. Е сега, игра улога и како е пишано тоа (корекцијата). Пишан збор и изразување во живо се две различни работи. Затоа, треба малку да се пази во изразувањето. Никој не вика дека треба „да газиме на јајца“ кога куцаме, но... сепак, добро е да се пристапува прво со доза на толеранција, особено ако станува збор за нов член или некој кој не го познаваме добро.

Значи... да скратам, мислам дека е потребна толеранција од сите страни кои можеби се инволвирани во определено недоразбирање или некоја недореченост (погрешна ознака, што и да е)... генерално, така би го „скоцкал“ епилогот на post-ов ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Така е, некоја ако греши нешто или ако не знае, тоа треба да се спомне во секој нареден пост, и да му се качиме на глава. Спомнувај си за грешката на другите во секоја прилика. Искористи го секој погрден збор што ќе ти дојде на памет за да му укажеш на грешката за друг пат да не ја повтори. Никако не му пишуј пп за грешката, мора да го омаловажуваш пред сите за да му стане јасно кај грешил и на крај памет да не му текне да ја повтори.
Во контекст обавезно треба да се послужиме и со дијагнози.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ај сега да не карикираме, никој никогаш не употребил дијагнози за да навреди некој... барем не некој активен член, имало такви кои користеле и такви, и други погрдни зборови, но не се веќе членови (т.е. се банирани).

Според мене, нема ништо лошо ако се сугерира на грешка јавно... се додека е се тоа „на ниво“ ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 730
  • Gender: Male
Ако јас згрешам ќе ви барам простување на прочка, сепак ова ми е хоби и учам. :)


Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Ај сега да не карикираме, никој никогаш не употребил дијагнози за да навреди некој... барем не некој активен член, имало такви кои користеле и такви, и други погрдни зборови, но не се веќе членови (т.е. се банирани).

Според мене, нема ништо лошо ако се сугерира на грешка јавно... се додека е се тоа „на ниво“ ;).
Па така де, само да не застраниме. Ако грешил не отепал чоек....

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Како се пишува!

KiloVolt или kilovolt
kV или KV
kv или Kv
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Со букви...  ::)

-----

Зафрканција на страна, мислам дека од форум за електроника генерално го претворивме во форум за смешни клипчиња и тупење лингвистика. Вака ако ја тераме темава до 101 страница може да оди без проблем, ама и без цел.
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Мислам дека последниов коментар кажува се.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Тоа е, изгледа во државава веќе никој ништо не прави од електроника, макар и обичен трепкач да е. И тие ретки постови поврзани со електроника се сведуваат на прашања околу сервис за некој уред или некое општо ова-она прашање... :P
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Со букви...  ::)
-----
 ...и тупење лингвистика. Вака ако ја тераме темава до 101 страница може да оди без проблем, ама и без цел.
KiloVolt! Твојот nickname нема апсолутно ништо со постот, а ако мислиш дека е намерно тогаш тоа е твој проблем. Зошто? Затоа што nickname можеме да го напишеме како сакаме, тоа е личен избор и легитимен!
Темата е премногу важна за да биде без цел.
Ако си забележал темата е за забава ама во подтекст и за едукација и тоа не на точка запирка туку за термини поврзани со Форум за електроника. Добро ќе беше едноставно наместо 4 точки да напишеш пример kilovolt и kV или онака како мисиш дека треба, и на тој начин почетниците да научат правило а не сленг!
Впрочем никој не се произнесува зошто се потребни in Забава, Смешни слики со 2635 Replies и 192ХХХ Views , или Клипчиња  со 1526 Replies и 110ХХХ Views, или Вицови, Музика за душа, Омилени серии! и многу други теми кои не се поврзани со Форум за електроника а во исто време се најпосетени!!!.
Лингвистока е општ поим а правопис е на некој начин дециден поим ( се разбира кој како знае и кој како мисли дека треба)
Quote from: Гига
Мислам дека последниов коментар кажува се
Делумно се сложувам, ама дека нема цел ми звучи чудно!
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Тоа е, изгледа во државава веќе никој ништо не прави од електроника, макар и обичен трепкач да е. И тие ретки постови поврзани со електроника се сведуваат на прашања околу сервис за некој уред или некое општо ова-она прашање... :P
Отвоори огласи, види што се бара на пазарот.
Доколку форумот би бил по општ, може би имал поинаква судбина.