Author Topic: Ми треба комплетна шема и мислење дали се исплати да направам апарат за варење  (Read 1718 times)

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Како што кажува насловот ми треба комплетна шема за да направам апарат за варење и мислење дали се исплати да направам апарат за варење  :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ако имаш јадро и жица се исплати да моташ и да правиш.На секундар се потребни неколку намотки дебела бакарна жица (може и со силиконска изолација или флак ( четвртаст пресек),кој подобро се пакува на телото.

Offline ki4o01

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 213
  • Gender: Male
но чекај разјасни првин каков апарат за варење: со електроди, со CO2, со аргон ... ? не дека јас знам некоја шема или дијаграм ама ке им помогниш на другиве

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Па најобичен апарат , да работи на монофазен напон и секако со електроди :) Не ми треба засега CO2 или аргон :D  ;D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Што сакаш - шема,цртеж,.... ама дај некој смерници.Прво дали се исплати -да,ама ако имаш јадро,жица.....И  прво најди јадро,па по него ке сметаме!

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Немам ништо , ни јадро ни лимови :D А за електрониката сам ке си ја направам :D Ако ме фаќа повеќе од 50E ич да не мислам да почнувам :D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425


Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
потроши нешто повеќе па под мишка апаратот и на варење  ;D ;D ;D
еве еден електронски
Code: [Select]
http://www.chudov.com/projects/Homemade-TIG-DC-to-AC-Inverter/Schematic/

Offline puknati

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 160
  • Gender: Male
Еве ти шеми,избери кој ќе го правиш и најди само јадро







Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Даниел,ти прво и прво најди јадро и жица,види колку би те чинеле,а работната рака....џабе .Побарај по отпади ако можеш.И никаква посебна електроника не ти треба.Ако ја правиш ке те чини се повеке од 50ЕУ.Дали се исплати? Прачај за цени на фабрички уреди и ке видиш.Значи,најди јадро па ке пресметаме и број на намотки,дебелина на жица...