Author Topic: Eлектролитско Полирање INOX  (Read 1273 times)

Offline ivan_cabuk

  • Нов член
  • *
  • Posts: 19
  • Gender: Male
Eлектролитско Полирање INOX
« Opened on 16.08.2012, Thursday, 13:29:07 (Edited 16.08.2012, Thursday, 14:21:27) »
Ми треба ако некој има или може да најде некоја шема за електролитско полирање вар од TIG на инокс. Сум видел апаратче мало кој има жица за маса и рачка на која има графитно тело на кое се става сунгерче кое се натопува со киселина и потоа се струга по варот и плаво-жолтите бои кои настануваат од топлината ги снемува. Ако има некој кој е запознает со оваа област би ми било драго да добијам малку помош.

Еве пример
Surfox | Weld cleaning | TIG Welding | www.walter.com


Offline mkfe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 151
Одг: Eлектролитско Полирање INOX
« Reply #1 on 16.08.2012, Thursday, 14:31:29 (Edited 16.08.2012, Thursday, 15:53:50) »
Мислам дека е ова исто/слично:

TIG Brush Edelstahl Schweissnaht Reinigung

Интересна тема.

Но тука мислам дека е многу важна хемикалијата која ја умотребуваат..... Дали можеби ја знаеш хемикалијата?

Нешто можеби слично, но мало, имам купено од Conrad за посребрување, само е минијатурно. Таму е принципот проста галванизација.
Дали тука процесот е некој вид брза галванизација?

А според видеото апаратот е некој извор на DC напон/струја, веројатно со ограничувања на струја.
Незнам дали е исти со оние електронските заварувачи , мене ми изгледа дека е различно.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Eлектролитско Полирање INOX
« Reply #2 on 16.08.2012, Thursday, 14:33:22 »
Шемата не верувам дека е нешто посебно, претпоставувам дека е обично напојување што дава низок напон и поголема струја, а за течноста (киселина?) не знам, треба да каже некој поупатен. Или можеш да се јавиш по фирми што работат со инокс, на пр. во ZAVAR и таму да прашаш дали имаат таква течност.
Иначе со појако DC напојување и некаков електролит може да се прават многу интересни работи, на пр. многу луѓе не знаат дека со компјутерско напојување, солена вода и памучни стапчиња (за чистење уши) може да се гравира и да се шара по железо, челик и сл. ;) 8)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline ivan_cabuk

  • Нов член
  • *
  • Posts: 19
  • Gender: Male
Одг: Eлектролитско Полирање INOX
« Reply #3 on 16.08.2012, Thursday, 17:11:08 (Edited 16.08.2012, Thursday, 17:51:14) »
Јас работам со инокс 5 години и имам од киселината многу врсти. Најдов нешто на интернет дека користат 24 волти со 6.5 ампери АС и 30 волти 5-6 ампери DC . Мислев да направам едноставно премотено доста моќно трафо и да пробам со АС  и DC напон да видам дали ке има ефект. Но се надевам дека фреквенцијата нема да игра улога во сето ова  ;) .




[датотека избришана од администраторот]

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Eлектролитско Полирање INOX
« Reply #4 on 16.08.2012, Thursday, 17:54:23 »
Пробај, и јас мислам дека нема многу улога фреквенцијата пошто пишува AC или DC... ;)

ПС. Прочитај во правилата како правилно се поставуваат слики на форум!
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=4.0
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio