Author Topic: Испитување на електрична инсталација  (Read 4980 times)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
ги прегледав сите споеви ги престегнав проверив да не има лабав спој негде, нема ништо такво
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Епа изгледа останува уште броилото :S. Пробај така како што ти пишав во претходниот post. Ако нема нула (не свети сијалицата), земи нула од пред броилото и пробај така. Ако така свети сијалицата, дефинитивно проблемот е во броилото ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
ај кога ке снема струја онака шлапни го броилото убаво...тоа додека е поврзувано да не има направено некој лош спој :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
абе го изнашлапав броилото каков ќотек изеде, ама не било до него проблемот, проблемот беше на спојот кај што се дели нулата од таа што иде на бандера према двете други броила, на тој спојот имаше толку изолир што ако не би ставеле толку немаше никогаш да проверам, едната нула што иде према монофазното броило беше убаво навиткано, со убав контакт, а оваа нулата према трофазната беше само подзакачена како за на мајтап, ама па со изолирот малку пододелено од главната нула и немаше добар спој, сепак фала, интересни нешта научив за испитување на инсталации :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ајде, битно среди работа ;). И пробај ако можеш да ги залемиш сите нули заедно ;). Најдобар контакт би требало да има така ;). Или со некои дебели лустер клеми прбај, и така може ;). (Ова за лемењево не сум сигурен, барем на инсталации мислам дека не се практикува, а зошто, не знам, можеби поради практичност, за побрзо врзување и одврзување на жиците ако треба, така да, не ме земај за збор дека е лемење добар избор во вакви ситуации ;D, подобро да пише некој кој навистина има местено инсталации ;).)
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
До сега немам видено лемење во инсталации, ова ќе е нешто ново :),
добро не беше објаснето дека поврзувањето е “фарбалак“ позади фибер од мерниот орман, затоа се практикува посебна приклучна кутија со главни ножести осигурачи од каде ќе се поврзат броилата, а воедно и за контрола на спојот, во таа ПК на штраф ќе се стегне нулата доводна со излазните кон броило и тоа така маски стегнато и обавезно со еластична шајбнада се стегне, за спојот да остане стегнат, бидејќи со годините бакарот од потрошувачката загрева и омекнува па по 10-20 години спојот олабавува и ако има зголемување на потрошувачката од температурата ќе оксидира контактот и ете ти проблеми, и ако има калај тој одамна ќе беше стопен.
Со овакви симптоми може да биде и ако е нултиот спроводник оксидиран на бандера и како има ветер да прави проблем, ќе си пријавиш дефект на ЕВН и ќе си проверат на столбот каква е врската, за во иднина да си сигурен.
Во секој случај секој спој треба да е на видно (обезбедено - заклучено) и сигурно место за да се прават контроли на врските ;)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
од евн ми рекоа дека нема да пратат техничка служба, требало сам да сум проверел кај мене инсталацијата, ако имало пак проблем да сме оделе лично и да поднесиме писмено барање ?!
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
од евн ми рекоа дека нема да пратат техничка служба, требало сам да сум проверел кај мене инсталацијата, ако имало пак проблем да сме оделе лично и да поднесиме писмено барање ?!
сакаат да кажат прво да се осигураш каде е дефектот: после мерниот уред или пред него, после него или внатрешна инсталација е твој проблем приватен, а пред мерењето е проблем на дистрибутерот
разграничи каде е проблемот па така и дејствувај.
ако е стар спроводникот од столб до штендер или е кабловски во земја најдобро е да се обнови и да си спокоен, како за уредите во куќата така и за нечиј живот, спремај некое иљадарче  ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
... и ако има калај тој одамна ќе беше стопен.

Епа затоа пишав дека не сум сигурен дали калај ќе биде добра идеја ;).

Битно е среден проблемот, без разлика дали од ЕВН дошле или не. А инаку, и јас не се потпирам многу на службите во Македонија. Писмено барање, па дур дојдат, дур видат, јас без струја ќе останам денови. Овде, само ако на ТВ излезеш со твојот проблем, само така ќе проработи системот... за жал ::).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Верувајте му на Диди,во елемент е , тој работи во ЕВН и мора да си ги брани боите,ама - се што кажа е во ред.( јади само помалку сончоглед! ;D)