Author Topic: Првата независно енергетска куќа во Македонија  (Read 880 times)

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Првата независно енергетска куќа во Македонија
« Opened on 23.06.2011, Thursday, 23:16:27 (Edited 23.06.2011, Thursday, 23:32:28) »
vreme bese i vo Makedonija da pocnat da usovrsuvaat koristenje na prirodni izvori,za cestitanje ajde sega napred forumci razvijte i izmislite nesto podobro
Code: [Select]
http://vest.com.mk/?ItemID=8EC462520386394FB41B7696B10697E4
Z33MK

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Одг: Prvata nezavisno energetska kuka vo Makedonija
« Reply #1 on 23.06.2011, Thursday, 23:35:36 »
целосно го подржувам човекот.ЕВН како енергетски монопол во државата си поигрува со секој корисник.На пример во моето домакинство сметките стигаат преку пошта секој 20ти од месецот во најдобар случај понекогас и на 25ти со камата од околу 50 ден. А на самата сметка јасно пишува "Да се плати надоцна до 20-ти".Невозможно е од моја страна јас да ја платам во крајниот рок.Се надевам дека  не сум еднинствен што му се случува оваа.И се надевам дека еден ден ке му дојде крај.го крадат народот без срам.
rules are made to be broken

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
И мене ми е во план ова да го направам.. (иако работам во ЕВН  ;D ;D ;D) ама задоволството е големо сам да си произведуваш енергија.. ;)

Инаку не е прва, втора или трета е што е промовирана вака официјално.
Ѕвонко Марковски од „Сието“ имаше ваква пред 6-7 години, односно имаше и викендица и куќа за живеење
Life is too short to remove USB safely ..

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Браво,
мора да се размислува во овој контекст.
барем ветерници и сончеви колектори .

stefanjanevski

  • Guest
Ова е многу добра работа. Треба да се донесе закон во државава секој во својот двор да има по еден сончев колектро се со цел да се заштеди електрична енергија :)

Offline puknati

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 160
  • Gender: Male
Сум бил во оваа куќа во Битола, од тогаш само ветерници и панели ми се вртат во главата, човекот има инсталирано 1750W соларни панели и 600W ветерницата, 18 акумулатори од по 200Ah, инвертор од 5kW. Сосема доволно!

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Одг: Првата независно енергетска куќа во Македонија
« Reply #6 on 06.11.2011, Sunday, 23:19:48 (Edited 28.11.2011, Monday, 00:18:51) »
treba da se posveti vnimanie i na dobra izolacija na kukite so sto se stedi mok na potrosuvacka,
vo makedonija ima luspa od oriz sto se frla odlicen izolator e ima 96 % SiliCIUM DVOOKSID
Z33MK