Author Topic: AWG Аmerican Wire Gauge  (Read 911 times)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
AWG Аmerican Wire Gauge
« Opened on 19.07.2010, Monday, 01:14:41 »
не ми текнува каде видов ознака за жица бележана со AWG и некои незнаеа која дебелина е таа жица, па се расчепкав по интернет и најдов една страна со табела за дебелината на тие жици и уште некоја информација повеѓе за жиците....
and here it is:

Code: [Select]
http://www.powerstream.com/Wire_Size.htm
се надевам дека ке ви е од корист  ::)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: AWG Аmerican Wire Gauge
« Reply #1 on 19.07.2010, Monday, 01:39:59 (Edited 19.07.2010, Monday, 01:41:31) »
Ајдеееее, ве молам пратете ја формулава за пресметка на дебелина на жица од AWG димензии во инчи:

D(AWG)=.005·92^((36-AWG)/39)

Значи ова Аамериканциве само комлицираат, тууууу... ;D. Па волку не е комлицирана формулата за пресметка на дебелина на бариера кај PN спој, хахахахах ;D ;D ;D. (joke)
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: AWG Аmerican Wire Gauge
« Reply #2 on 19.07.2010, Monday, 01:50:20 »
хахаха, право да ти кажам не сум ја заприметил, само табелата ја гледав од таа страна....
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: AWG Аmerican Wire Gauge
« Reply #3 on 19.07.2010, Monday, 02:17:16 »
Ќути, само комлицираат, ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: AWG Аmerican Wire Gauge
« Reply #4 on 19.07.2010, Monday, 03:17:50 »
еиии и тоа како комплицираат...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: AWG Аmerican Wire Gauge
« Reply #5 on 19.07.2010, Monday, 09:23:52 »
Screw the AWG,long live the metric system! ;D :o
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: AWG Аmerican Wire Gauge
« Reply #6 on 19.07.2010, Monday, 13:43:03 »
thats right....
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: AWG Аmerican Wire Gauge
« Reply #7 on 12.08.2010, Thursday, 21:08:51 »
Ја знаете ли она : имаш бакатна лак жица,а не знаеш кој пресек е.Немаш шублер-само лењир!
Земаш на некое цилиндрично телце(молив,пенкало,фломастер) и моташ десет намотки.Ја мериш должината на намотката се лењир и делиш со 10. Е ,толку е дебелината на жицата :D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: AWG Аmerican Wire Gauge
« Reply #8 on 12.08.2010, Thursday, 22:17:52 »
Еииииииииии, добра финта е ова ;D. Немам шублер заради тоа, треба да си го ставам на priority list, да си купам еден ;). Ама оваа финта е супер ;).

Браво, +rep од мене имаш ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: AWG Аmerican Wire Gauge
« Reply #9 on 13.08.2010, Friday, 13:41:06 »
јас неможам да си го замислам животот без шублер, ама и ова е супер финта...ке се наоѓа и за некои други работи...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)