Author Topic: Барам IC аналоген switch со LED драјвер  (Read 909 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Значи вака, барам лесно контролабилен аналоген switch (значи да не биде контролиран од секвенца на бити туку со просто преспојување на некој определен влез на колото со маса или со +Vcc (логичка нула или логичка единица). Колото треба да биде наменето за аудио примена, значи да има релативно мало избличување и преслушување меѓу канали (преслушувањето пожелно е да биде над 80dB, а изобличувањето помало од 0.1% во целиот спектрален опсег од 20Hz до 20KHz при при максимална јачина на влезен сигнал од 2.5-3V Vpp). Исто така пожелно е да биде стерео (значи да има два прекинувачи кои се активираат истовремено со еден пин од интегрираното коло). Исто така колото би требало да има меморија со која би ја помнела последната позиција во која било активно (значи да не мора со преклопник да ја пони позцијата, туку само да имам едне обичен тастер со кој си бирам кои аналогни прекинувачи да се моментално активни и да ја помнат таа позиција дури и одкако ќе се изгаси колото од напон)

Најдов некои интегрирни кола кои ги имаат овие карактеристики, но имаат еден проблем, само аналчогни прекинувачи се, немаат LED драјвер (или LED дисплеј драјвер) за да ми индицираат кој влез е моментално активен, а исто така немаат меморија со која избраниот влез кој бил активен при последното пуштање на уредот да остане активен и при наредното пуштање. Нивните datasheets се upload-ирани како attachments на post-ов. Наједонставно за употреба е SSM2404, и има релативно мало избличување (0.0008%), како и мало преслушување меѓу каналите (-98dB) и одлична OFF изолација (-100dB), само што проблемот е што ќе ми бидат потребни три вакви кола за да можам да избирам меѓу шест влезови :S. Исто така немаат LED драјвер за да има индикација кој канал е моментално активен и немаат меморија за да го држат тој канал активен и по исклучувањето на напојувањето :S.

Значи што взушност барам: барам аналоген switch (по можност стерео, но и со моно варијанта би се снашол) кој има LED драјвер за индикација за моментално избраниот канал или LED дисплеј драјвер (да пишува дека моментално првиот или вториот или третиот канал е активен),  по можност каналите (swicth-от/switch-овиет кои се моментално активни) да се бираат со up и down копчиња (да бидат тастерчиња) или евентуално за бирање на моментално активниот канал да има посебен тастер, но по притискањето на тастерот колото да си ја држи меморијата и по неговото исклучување од работа и нареден пат кога ќе се пушти да си ја помни позицијата.

Знам дека ова можам да го изведам со неколку кола, но барам all-in-one коло, за да не трошам пари да купувам 10 вакви различни кола и да ги спојувам на крај :S. Значи во принцип барам многу (знам ;D), но навистина не знам дали вакво коло воопшто постои, тоа е проблемот :S, а се утепав од барање :S.

Благодарам на помошта на сите ;).

CXA1568S:

Code: [Select]
http://www.datasheetcatalog.com/datasheets_pdf/C/X/A/1/CXA1568S.shtml
LM1028:

Code: [Select]
http://www.alldatasheet.com/datasheet-pdf/pdf/117103/NSC/LM1038.html
SSM2404:

Code: [Select]
http://www.analog.com/en/switchesmultiplexers/analog-switches/ssm2404/products/product.html
TDA1029:

Code: [Select]
http://www.datasheetcatalog.com/datasheets_pdf/T/D/A/1/TDA1029.shtml
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Колега,а да им пишеш на MAXIM дека бараш таков аналоген прекинувач со LED индикација,а што викаш? ;D ;)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
ова би се решило со 2 кола - еден PIC кој ќе ги врши дигиталните функции - приказ на дисплеј, командување преку тастери и памтење на состојбата (во епром-от), и едно аналогно коло - кое ќе ги прекинува сигналите.
Инаку како прекинувач може и 4066 да се користи мислам дека е поефтино од тие што ги наведе.


е сега ако инсистираш на едно коло ...
Life is too short to remove USB safely ..

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
ова би се решило со 2 кола - еден PIC кој ќе ги врши дигиталните функции - приказ на дисплеј, командување преку тастери и памтење на состојбата (во епром-от), и едно аналогно коло - кое ќе ги прекинува сигналите.
Инаку како прекинувач може и 4066 да се користи мислам дека е поефтино од тие што ги наведе.


е сега ако инсистираш на едно коло ...

Па тоа е целата поента, инсистирам на едно коло, не ради друго, да не плаќам за 5, 6 различни кола, инанку можам да го решам и со 5, 6 различни кола, ама шемата ќе стане многу комлицирана, поентата е да биде едноставна ;).

4066 може да се искористи, ама не му првична намена за аудио техника, намерно барав аудио switch со мало преслушување и голема OFF изолација ;).

A за PIC не ни помислувам, не ради друго, не беше поентата да биде програмабилно, поентата беше да може секој да го изведе и да може дома да си го користи иако нема програмтор за PIC ;).

Колега,а да им пишеш на MAXIM дека бараш таков аналоген прекинувач со LED индикација,а што викаш? ;D ;)

А искрено и тоа не е лоша идеја, или евентуално ќе видам да не имаат некое слично коло ;). Ако не повеќе барем „бирачот“ да биде изведен во едно коло ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Им пишав на Maxim:

Quote
| OK, here is my problem, I'm looking for an IC that has the
| following functions built in:
|
| 1) It has a 4 to 6 stereo input analogue switches with THD<=0.01%
| from 20Hz to 20KHz.
|
| 2) The selection of the active stereo input can be made with
| up/down buttons (not BCD or any other kind of digital signals),
| or can be made by pushing a button that activates the appropriate
| channel (for example, if I connect pin 6 of the IC to GND, stereo
| input 1 is active, if I connect pin 7 to GND, stereo input 2 is
| active, and son on).
|
| 3) It has a built in memory function (like the DS1669) so it can
| remember which was the last active stereo input after powering
| down the IC (for example, if the stereo input number 3 was active
| after I turned the power off, I would like the stereo input
| number 3 to be active the next time I power on the circuit).
|
| 4) It has a LED display driver to show the active audio input
| (for example, if the stereo input 1 is active at the moment, the
| LED display would read 1, if stereo input 2 is active, the
| display would read 2, and so on). Well, a 3-bit BCD output would
| be sufficient enough, there are plenty BCD to LED display
| drivers.
|
| I think I was pretty clear on what I need. I know that there
| probably isn't an IC that does all the above functions, but I
| would like to solve the problem with 3 ICs at the most, but so
| far, the smallest amount of ICs which solves this problem would
| be 5 or 6 (3 for the analogue switches, one for the up/down
| counter, one for the BCD to LED driver and one to hold the last
| active position after power down). I'm not going for
| microcontroller design on this one, altough if I did, I could
| probably do it with 2 ICs, that was not the point of the project.
| The point was to do it without any programmable logic.
|
| Thank you for your help upfront.

И еве што ми вратија:

Quote
| I can't think of any ICs that can provide any of the functions
| you mentioned - mux that switches using an
| incrementer/decrementer, BCD to LCD driver, non volatile memory,
| etc - and we definitely do not provide all of them in one
| package.
|
| The only way I can think of doing this is with a micro and audio
| mux.

Значи во принцип вакво коло не постои, можам да го направам со 5 или 6 кола, но не и со едно :S. Или со еден микроконтролер и неколку аналогни switch-ови :S. Штета, ќе пробам да го изведам со што е можно помал број на логички компоненти, а како меморија ќе користам кондензатор, или нешто слично :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Гига ,не сум во тек ,а и не сум дома,па кажи само зошто го сакаш свичот(која намена,колку канала) Имам испробана шема за свичер со 3 канала со 3 транзистори.Мислам дека има во еден ЕМИТЕР шема на дигитално преклопување со два влеза,побарај ја (ако не можеш за викендов можам да се закопам и да барам по Емитерите ;D)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Гига ,не сум во тек ,а и не сум дома,па кажи само зошто го сакаш свичот(која намена,колку канала) Имам испробана шема за свичер со 3 канала со 3 транзистори.Мислам дека има во еден ЕМИТЕР шема на дигитално преклопување со два влеза,побарај ја (ако не можеш за викендов можам да се закопам и да барам по Емитерите ;D)

Ако го изведувам прекинувањето со транзистори, најверојатно THD-то ќе биде <=1% (бидејќи ќе треба транзисторите да ги „возам“ во нап кога swicth-от е ON, а да бидат во OFF кога switch-от е во OFF позиција), а мене ми треба swicth кој ќе има избличување <=0.01%, па поради тоа не се решив да правам дизјан со транзистори. Инаку начекав еден аналоген switch кој има многу мало избличување (SSM2404 од Analogue Devices), само што не знам дали можам да го купам кај нас. Поголем проблем ми претставуваше контролната логика, на колото, со PIC можам да го изведам релативно лесно, но пак ќе ми треба BCD to LED display конвертор, што значи дека пак ќе искористам околу 5 кола (3 switch-a, еден PIC и еден BCD to LED display конвертор). Така да изгледа пак ќе морам да одам на изведба со up/down counter и уште некоја додатна логика (BCD to Decimal конвертор, за активирање на switch-овите), што пак повеќе ми се исплати, тие логички кола се евтини и скоро сите се по 20 денари едно ;).

Фала за помошта во секој случај ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Овој свич со транзистори е доста интересен - мало изобличување (околу 0.1-0,2%),преклопување на напон (може со реле) безшумно  :D :D :D Побарај го ЕМИТЕР,само не знам во кој број,таму е дигитално...... ;)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Не си го комплицирај животот :), постојат мали релиња баш за оваа намена, би требало да ги има и кај нас, ако не се снајдеш мислам дека можам да ти обезбедам 3-4-5 парчиња... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ќе видам, ако не ќе го правам со преклопници, ќе видам. Не мора да значи дека вака ќе го изведам, ама ми беше ќеиф да биде дигитално ;).

А колкаво избличување би имал сигналот ако го изведувам со релиња? Не ради друго, бааги големи се и не знам дали на плочката ќе ги собере :S. Плус, сакам да го изведам со компоненти каде секаде ги има, а релиња со таа и таа големина не може баш насекаде да се најдат, дека планирам како проектче да биде, да може секој да го изработи, затоа ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Ќе видам, ако не ќе го правам со преклопници, ќе видам. Не мора да значи дека вака ќе го изведам, ама ми беше ќеиф да биде дигитално ;).

А колкаво избличување би имал сигналот ако го изведувам со релиња? Не ради друго, бааги големи се и не знам дали на плочката ќе ги собере :S. Плус, сакам да го изведам со компоненти каде секаде ги има, а релиња со таа и таа големина не може баш насекаде да се најдат, дека планирам како проектче да биде, да може секој да го изработи, затоа ;).
Јас имам релиња на кончар,ако ти требаат пиши ми ги имам 20 комада. :D ;D ;) 8)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Релињата за кои што ти кажувам е мали сигнални релиња, негде 2-3 на 1 сантим, не се големи, не внесуваат (или внесуваат многу малку) изобличување пошто се наменети за мали сигнали, кај поквалитетните контактите се позлатени за уште помали изобличувања на сигналот.
PS. провери си ПП ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
ќе ти дам 2 шеми разгледај ги и кажи си мислење
дека некни на собиранка ко ти давав предлог не ти одговараше, гледам сега не знаеш понатаму па да ти помогнам малку :P

Code: [Select]
http://hotfile.com/dl/78518182/11ddc57/nesto_.rar.html
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ги видов шемите, и мене ми беше тоа поентата, да го правам со up/down count-ер и BCD конвертор, само што треба да направам и коло кое ќе му овозможува на count-ерот да се врати пак на 1 кога ќе стигне до 6, значи да кружи ;).

Единствен проблем ми е да видам дали низ градов ги има SSM2404 да се купат, дека switch-овите навистина имаат одлични карактеристики и наменети се за аудио употреба ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."