Author Topic: Потребна ми е шема за појачало за во кола Kenwood KAC-721  (Read 851 times)

Offline JOCO

  • Нов член
  • *
  • Posts: 45
Потребна ми е шема за појачало за во кола Kenwood KAC-721
« Opened on 11.07.2011, Monday, 23:17:37 (Edited 12.07.2011, Tuesday, 01:40:16) »
Здраво дечки.Денес еден мој другар ми го донесе ова појачало да го проверам пошто на излез не давало никаков звук.Го пребарав google за сервисна шема но не можам да најдам никаде(освен на еден сајт каде треба да се плати).На плочката нема видливи оштетувања или изгорени елементи освен два прекинати видови.Ќе пробам нив да ги средам и да видам што ќе се случи.Ако можете да ми помогнете за шемата или со некој совет за поправка ќе ви бидам многу благодарен поздрав
Еве и некоја слика од појачалото:









Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
види напојувањето дали дава доволен напон, тоа да не е зафркнато...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Потребна ми е шема за појачало за во кола Kenwood kac 721
« Reply #2 on 12.07.2011, Tuesday, 01:36:55 (Edited 12.07.2011, Tuesday, 01:38:53) »
За наоѓање на сервисната шема имаш две опции. Прва опција е, да му пишеш mail со барање за шемата на следната mail адреса:

babin_perry@yahoo.com

User-от јавно го има оставено mail-от на DIYAudio форумот so напомена дека може да ја прати шемата за овој засилувач на mail.

Code: [Select]
http://www.diyaudio.com/forums/car-audio/190424-kenwood-kac-721-no-sound.html
Се разбира, mail-от треба да биде на Англиски напишан.

Втора опција, да почекаш до 12-ти Јули за да видам дали некој мој service manual би сакале да го трампаат за овој на следниот сајт:

Code: [Select]
http://www.free-service-manuals.com/Kenwood_KAC-721_Service_Manual_L78525/
Иако денеска сме 12-ти Јули, изгледа сеуште не се вратиле од одмор луѓето, па ќе мора да се почека уште некој ден изгледа ;). Провери го сајтот за ден два, пиши во темава ако сеуште ја има истата порака (We are away until the 12th of July, so their will be no one available to exchange service manuals with you, come back on the 12th or after this date.), доколку ја нема, пиши тука, ќе пробам да разменам некој мој service manual што го немаат за овој ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."