Author Topic: Може да ми даде некој шема за засилувач во класа Д  (Read 2146 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
види што пише на интегралецот
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
ако можам да прочитам  ;D многу изводи има и многу се блиску не верувам дека би можел да се прелеми,ај ке го отворам и ке слика во макро режим па ке поставам на форум.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
само со "фен" се одлемува :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Влатче ке ти треба леткум која работи на воздушна топлина ;D
Ама тој е скап  ;D

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
ако де, ако праша на форумов сигурен сум дека ке има други луѓе што ке сакаат да го услужат :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Не е проблем, јас можам да му го одлемам, и онака си вежбав SMD одлемување на телефони стари и некои други уреди ;D, сега малку подобро го ракувам „фенот“, ама имам уште за учење ;). Поради тоа, да си кажам во старт дека не одговарам за последиците, хахахах ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
утре ако имам слободно време ке сликам,ке видите,ако може да се поправи добро ако не ке бараме цела плоча.

Offline DRAMAN

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 73
Еве Даниел шема за клас Д појачало кое не е смд. Малку е долг постот ама ке дознаеш што се се случувало при изработката на ова појачало од различни луѓе.
Code: [Select]
http://www.diyaudio.com/forums/class-d/166214-ucd-25-watts-1200-watts-using-2-mosfets.html
Инаку јас го имам TAS 5630 во меѓутоа мислам дека SMD деловите не се толкав проблем колку плочката која мора да е двослојна заради правилна работа на интегралецот.
Друга варијанта е TDA8920 кај кое и не е критична двослојната плочка ама мислам дека го нема кај нас.

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: Може да ми даде некој шема за засилувач во класа Д
« Reply #23 on 18.09.2010, Saturday, 14:57:21 (Edited 18.09.2010, Saturday, 15:18:34) »
Драман ај ако може да ја ставиш шемата од ова појачалово бидејќи не сум зачленет (неможам да ја видам ) ?

Споено мислење: [time]18 Септември 2010, 15:17:44[/time]
на турскиот форум не сум зачленет  ;D

Споено мислење: 18.09.2010, Saturday, 15:18:34
И сега колку чини овој интегралецов знае некој  ???

Offline DRAMAN

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 73
Одг: Може да ми даде некој шема за засилувач во класа Д
« Reply #24 on 19.09.2010, Sunday, 01:11:36 (Edited 19.09.2010, Sunday, 01:14:17) »
Еве ја оригиналната шема ама е испробана докај 60 волти напојување, за повеќе ... малце е опасно  ;D


Споено мислење: [time]19 Септември 2010, 01:12:54[/time]
Еве една варијација

Споено мислење: 19.09.2010, Sunday, 01:14:17
Малку ги споив одговорите  >:(
Првата е оригинална шема

Offline laze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 125
  • Gender: Male
@draman
фала друже за ова реп + иначе ептен бев загреан за д класа и после 5 неуспешни обиди (едното звучеше ко хеликоптер ;D) вреди да се проба и ова

Offline DRAMAN

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 73
Фала ти. Инаку јас одамна му се спремам да го правам ама пусто немање време.Поздрав

Offline laze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 125
  • Gender: Male
е тоа до времето е  :)али мора да се проба ова само не за 1200 него ајде 300w нека е, е сеа ке сменам некој работи на пр за излезни транзистори би ставил irf640n  брзи се и мал отпор, има и подобри али мислам цена перформанси ок се

Offline DRAMAN

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 73
Дефинитивно. Има многу изведби на ова појачало со различно излезни транзистори. Ај утре ќе гледам да ги ставам и тие.

Jove

  • Guest
добро е појацалото  а колку пари фака сите делови да ги купиус