Author Topic: Проблем со радио Iskra Portorož TS!  (Read 2496 times)

Offline Denimk

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 83
Проблем со радио Iskra Portorož TS!
« Opened on 19.12.2013, Thursday, 19:16:41 (Edited 19.12.2013, Thursday, 20:07:16) »
Имам вакво радио како на сликата  како помал имам го пуштано работеше радиото само грамофоно нејќеше врти плочата ама звук не дава! и така едншка беше пуштено на радио станица пееше и загрме силно и радиото престана и колку што се сеќавам јас таа лампата кај што пишува индикатор светеше зеленкасто откоа загрме и престана да пее истаат лампа свети жолто дали знае некој што може да му е кварот???

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ако има некој * видовит* нека помогне!

Offline Denimk

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 83
паа како да објаснам значи еве сеа го разглобив сите лампи му светат горе грамофонот врти значи трансформаторите се исправни струја тече низ колото звучникот исправен а ниту сака радио да пее ниту плоча незнам шо може да му е и како да ви објаснам  :-\

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Прво најди шема ,има на нет сигурно,само треба да пишеш.Второ,можно е поради старост да се истечени или ослабени електролитите.Замени ги оние во напојувањето и секако - инструмент во раце и види дали ги има сите напони и колкави се!
Провери дали  е во ред звучникот,дали има антена поврзано...

Offline Denimk

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 83
Антена нема поврзано зарем тоа може да биде проблемот ?? значи нема никаков звук ни шум нема ништо.. а звучникот е добар провери го а за шема ќе побарам па ако најдам ќе пробам да работам спрема неа само незнам колку ке успеам затоа шо ова ќе ми биде првпат да поправам нешто според шема...

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Јас не знам поинаку да поправам освен по шема,и ти треба да научиш така.Поинаку  не знам дали некој знае ,а не знам што би ти значело ако кажам * смени ги C1 и С2*!??? Нема ништо да се промени,бидејќи ти мена да знаеш што е тоа,нели!?

Offline Denimk

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 83
Би ми значело доколку би ја имал шемата би знаел точно за кои кондензатори зборуваш ама пошо ја неам и неможам да ја најдам на интернет ништо не ми значи ако ја имаш прати!!

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Еве на овој форум имаш шема, само ќе треба да се најавиш за да можеш да ја симнеш:
Code: [Select]
http://www.elektronik.si/phpBB2/viewtopic.php?t=21638

Offline Denimk

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 83
Ја симнав таа ама ништо не се познава на неа -.-

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Се регистрира на форумот или само така ја симна, десен клик -> save image.. ?

Offline Denimk

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 83
Одг: Проблем со радио Iskra Portorož TS!
« Reply #10 on 19.12.2013, Thursday, 23:48:43 (Edited 20.12.2013, Friday, 03:09:19) »
нене на форумо неможам да се регистрирам пошо е на словенски а врска неам од словенски ама  најде ја на др страна и симна ја цела слика е ама нишо не се глеа еве


Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Одг: Проблем со радио Iskra Portorož TS!
« Reply #11 on 19.12.2013, Thursday, 23:59:05 (Edited 20.12.2013, Friday, 00:07:14) »
Ајде може некој друг разбира по нешто словенски па ќе сака да ти направи услика или евентуално потруди се ти со google translate. Убеден сум дека сликата е со подобра резолуција, со оглед на тоа дека луѓето на тој форум под шемата даваат за поправка ;)

Offline Denimk

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 83
нене не е таа шема а оваа неможам да ја симнам никако неможам да се регистрирам на таа страната нешто ми бара  да напишам у полето ICQ številka а јас незнам што треба таму  ???

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Проблем со радио Iskra Portorož TS!
« Reply #13 on 20.12.2013, Friday, 17:01:08 (Edited 20.12.2013, Friday, 18:16:13) »
Ова шема што ти ја даде Алек99 е добра.Еве ја и во пдф формат,ако повеќе ти одговара.Оди од трафото па натаму,следи ги напоните.Веројатно оној двојниот С17/18 ( 50 + 50 мФ) треба под хитно да се смени,а за понатаму оди постепено: стави антена,визуелно гледај да не има некој изгорен дел и најди си ламби за замена.Јас лично тргам од излезнниот појачувач.Види дали е во ред потенциометарот за глас,врзи некој НФ сигнал на него и види дали ке го служнеш во звучникот.Штом и грамофонот не работи,таму некаде ,во НФ делот е кварот.

Offline DrTubeR

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 70
  • Gender: Male
Исправувачка лампа немаш, ова е направено со диоди и малку веројатно дека се тие.
Пробај со промена на лампите.