Author Topic: Потребна шема за комплетна миксета за озвучување  (Read 4918 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Е,да не мешаме поими,се работи за пик-метар,односно во случајов - ЛЕД која ке покажува до кој степен е преоптоварен влезот на тој канал.Значи,во зависност дали влезот е микрофонски или е линиски ( може да се реши со преклопник,склоп со гејн контрола или на трет начин) се предвидува до кој степен може да оди сигналот на влезот,за да не дојде до преоптоварување кое се слуша како изобличен сигнал,фонија и сл.Значи битно е со какви сигнали работите .Професионалните миксери на влез имаат и атенуатори во вид на преклопници ,прекинувачи итн. со чија помош се нивелира сигналот .Реков дека професионалците користат и посебни влезни регулатори со кои можат да го менуваат нивото на сигналот.Затоа ПИК-от се мери на влезот,а не на излезот на секој канал.И да е шиберот на минимум,треба да се знае дали има присуство на сигнал на каналот и колкав е тој! ЛЕД треба да мига ,а не постојано и јако да свети,кога се јавува преоптоварување и изобличување на сигналот.Добро е да се има и прекинувач  со функција *mute* на секој канал, за да се блокира каналот од непотребните транзиенти при вклучување,Исто така е добро да се направи,макар и на самоградителските миксери,систем за преслушување на секој канал поединечно,кој е од голема корист ,особено во ситуации кога се работи со повеќе влезови,истородни сигнали,чии нивоа треба да се доведат до исто ниво.За крај да напоменам дека  е добро да се има  на излез од каналот,а пред мастерот и VU метар .Скапа работа е за секој канал посебно,ама со преклопници може да се направи еден добар VU метар ,кој ке ви даде јасна слика како оди сигналот иако мастерот не е кренат.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Потребна шема за комплетна миксета за озвучување
« Reply #16 on 24.08.2013, Saturday, 05:53:23 (Edited 24.08.2013, Saturday, 06:02:50) »
Пикот е прејак сиг. На влез и со генот се корегира.

Па... не мислам дека е баш така. Јас колку што имам мерено неколку аудио картици (екстерни), peak-от почнува да свети на околу 2V Vpp влезен сигнал, а влезниот сигнал почнува да клипува по, на пример, 4V Vpp. Што значи, LED диодата за peak само означува дека ако уште се засили сигналот на влез, кај и да е, ќе почне да клипува влезот.

Искрено, јас не правам разлика меѓу „прејак сигнал“ и „исклипуван сигнал“, за мене и двете се исто. Иако знам дека има peak индикатори на миксети, миксери, аудио картици и што уште не, мислам дека е по практично ако има clipping индикатори. Тоа е вистинската индикација дека сигналот е прејак.

Како и да е, колку што разбрав бараше шеми за peak идикатори, беа понудени неколку ;). Јас лично би се одлучил за онаа која јас ја post-ирав (со мала измена на делот за „исправување“ на сигналот, место една диода, би ставил целобранов исправувач), но се разбира, си имаш право да бираш ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Одг: Потребна шема за комплетна миксета за озвучување
« Reply #17 on 24.08.2013, Saturday, 08:48:09 (Edited 24.08.2013, Saturday, 08:59:05) »
Batka ja opisa cela mikseta behringer koja ja poseduvam na nevideno bravo.decki apex b500 so limiter zasiluvacot go izrabotiv stereo,kutija i trafo 1kw 2x50v imam, uste ispravuvackiot del i mixer so 6 vleza da napravam da kompletiram.od mob

Споено мислење: 24.08.2013, Saturday, 08:59:05
Dali ste ja poglednale galerijata na apex vonea ima predpojaclo so line i mic. vlez 3 tone kontroli,volume i pcb.dali nekoj saka da da napravi simulacija na semata i dodade led za pic ili klip sto idae, i gain kontrola. za efekt jas ke dodadam potenciometar.ajde giga kompletiraj mi eden kanal ocekuvam od mobil
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Потребна шема за комплетна миксета за озвучување
« Reply #18 on 24.08.2013, Saturday, 17:42:47 (Edited 24.08.2013, Saturday, 17:49:58) »
Dali ste ja poglednale galerijata na apex vonea ima predpojaclo so line i mic. vlez 3 tone kontroli,volume i pcb.dali nekoj saka da da napravi simulacija na semata i dodade led za pic ili klip sto idae, i gain kontrola. za efekt jas ke dodadam potenciometar.ajde giga kompletiraj mi eden kanal ocekuvam od mobil

Извини, немам време сега. А и немам потреба од вакво нешто. Сметам дека clipping индикатор е далку покорисна функција од peak индикатор. Како што пишав, најчесто при Vpp = 2V почнува да свети peak индикаторот, а сигналот на влез почнува да клипува дури при сигнал од Vpp = 4V (најчеста ситуација, не значи дека е вака на секоја миксета или картица, но на оние на кои јас имам мерено, ваква беше ситуацијата, а кај некои, дури при Vpp = 5V почна да клипува сигналот :o) при влезен сигнал со f = 1KHz. Значи при сигнал појак за дури 3dB од моментот кога почна да свети peak индикаторот, почна да клипува влезот, а THD-то во таа разлика од 3dB се дигна за занемарувачка вредност (не ми текнува точно колку беше во секој од случаите, но кај повеќето, некаде во трета децимала беше, 0.00X), така да, според мене, peak индикатор е идикатор кој и нема баш некоја конкретна функција. Јавува „нешто“ кое реално го нема: „Peak? Хмммм, што е тоа? Ако сигналот е прејак, значи треба да е исклипуван. Чекај да проверам... не, не е исклипуван, но зошто свети диодата ако не е исклипуван сигналот?“. Според мене, ова не е индикација за peak.

Како што пишав, според мене, оваа фунција нема поента, така да, не планирам да експериментирам, правам, модифицирам или испробувам шеми кои ја имаат оваа функција... освен ако не сум платен, се разбира ;D. Многу подобра функција е clipping индикатор. Е, со вакво нешто, да, би експериментирал со шеми и идеи од ова поле ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
Ona treca sema (najdonja) koju ti je Batka dao u svom trecem odgovoru ti je najidealnije resenje za prosecne potrebe. Nista bolje ne treba za svadbe, rodjendane, ispracaje i manje zurke. To ce lepo da radi ako se tacno napravi.
Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
pa ne bi rekol doca sema e amaterska bez boja na tonot treba mnogu da se doraboti.ja imam napraveno od emiter povajce kanalna razglasna mikseta no premnogu se izrazeni srednite tonovi i saksofonistot obicno znae da go popusti genot a nema led za vlez prejak i znae da podgrcuva na zvucnici.imam behringer ja otvoriv da vidam kako e napraven vlezniopt stepen i sto vidov kup smd komponenti i pak ja zatvoriv.od mobilen.
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Па скоро цела електроника веќе се изведува во SMD ;D. Не знам што очекуваше да видиш ;D. DIP интегрирани кола, TH отпорници (обични), пластични кондензатори ;D? Тоа само уште во DIY уреди го има, никаде на друго место, а ни полу-професионалната и професионалната аудио опрема што се нуди на пазарот не е исклучок. Веќе се се изведува во SMD ;).

Но, немој да мислиш дека „измислиле топла вода“ ако производителите се префрлиле на SMD компоненти ;). Технологијата на изработка на компонентите е сменета, ама не и самите шеми ;). Ако индикацијата за peak на сигнал е аналогна (не дигитална, преку процесор), шемите се тие, истите ;). Не се нешто многу поразлични од оние кои ги post-иравме ;).

Колку да се увериш, еве ти како е изведен peak метарот кај Behringer Eurorack MX 802 ;). Изведбата не е научна фантастика ;). Ако сакаш, ископирај ја шемата ;).



Еве ти ја целосната шема ;).

Code: [Select]
https://app.box.com/s/aiof9dm7avjg7nbiyv7q
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
pa ne bi rekol doca sema e amaterska bez boja na tonot treba mnogu da se doraboti.ja imam napraveno od emiter povajce kanalna razglasna mikseta no premnogu se izrazeni srednite tonovi i saksofonistot obicno znae da go popusti genot a nema led za vlez prejak i znae da podgrcuva na zvucnici.imam behringer ja otvoriv da vidam kako e napraven vlezniopt stepen i sto vidov kup smd komponenti i pak ja zatvoriv.od mobilen.

Батка на почеток нешто ви кажа,ама кој да чита.Такви аматерски конструкции,како од Емитер или други часописи од  забавно-едукативен карактер не се некоја бог знае како добра основа за  полу-професионална градба.За професионална градба не станува збор.Но од модул со ИК не треба ниту да се очекува нешто посебно освен истакнати средни,пискави високи и не многу добри басови.Со TLo71 ,Ne55xx ,или недајбоже TL074, не треба да се очекува и нешто посебно.Сум имал многу миксери,но динамиката ,фреквентната карактеристика и мекоста на тонот на Динакордите е легендарна.Сум имал и само транзисторски миксери со или без слејв,но  тонот бил - динакордовски  ;D Значи,во самоградба би ти советувал да го заборавиш Беринџер,ами да побараш некоја шема од Динакорд и да ја копираш(ако веке сакаш така!).
За Гига : аудио-картиците имаат сосема подруга конструкција и вредности,бидејќи се работи за друга намена.Влезот на еден миксер има обично XLR и линиски 6,3 мм TRS  jack(симетричен и несиметричен влез) кои имаат многу различни намени ,функции и карактеристики.Ако го додадеме и т.н фантом 48 V ,на секој влез ,атенуатори итн.тогаш тоа е многу голема работа.Новите дигитални миксери имаат *пресети* со веќе зададени вредности за поедини инструменти,можност за поместување на фреквентната карактеристика,додавање ефекти ,БАС -ови,можност за групирање канали и сл.Сепак квалитетот на еден миксер се оценува пред се од потребата,односно намената.Како што рече некој * за свадби,забави и родендени* добро е и некое полу-аматерско-професионално направено миксерче,ама за да добиете звук,треба добро да се помачите,да пробате варијанти,да гледате на квалитет на потенциометри,кондензатори,електролити.И самата механичка конструкција(посебно заземјувањето е посебна наука)па секој што има намера да гради добро нека погледа и прочита како се прави тоа,за да не се разочара за цел живот.

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Batka ako gledas taka na site forumi se sto se gradi e hobi i amaterski.jas ne baram profesionalno nesto i jas dobro naglasiv da ima gain,led pic 3 tone kontroli potenciometar za efekt i volume po kanal,no izgleda ke mora da ja zagream stolicata i da eksperimentiram malku da dobijam toa sto sakam.poz. do site
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
За Гига : аудио-картиците имаат сосема подруга конструкција и вредности,бидејќи се работи за друга намена.

Јас не реков дека не е така и јасно ми е. Поентата ми беше дека peak индикаторите кај скоро целата аудио опрема се изведува на ист начин: кога ќе надмние сигналот на влез определено напонско ниво, треба да светне LED диодата. Тоа ми беше поентата ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не се разбравме Гига - пик - метарот е една работа, а клипувањето на сигналот -друга.Значи ,со пик ЛЕД одредуваш дали е присутен и до која мерка е квалитетен сигналот (ова можеби не е најпрецизен параметар,ама нема друг подобар израз) Значи,на еден канал доаѓа сигнал и спрема ЛЕД ( малку ,повеќе трепка или жари,или е со полн сјај) јас добивам визуелна информација и без да го дигам мастерот реагирам и го намалувам гејнот.Е сега о,755 или 1 V ,зависи со што работиш.

Па мислам дека е така најдобро,да седнеш и малку да експериментираш.
За сите кои имаат намера да експериментираат еве еден линк ,на кој има малку софтвер со кој може малку да се експериментира со аудио,видео слики, во компјутерот.Добар е за снимање и едитирање звук,видео.

Code: [Select]
http://www.avs4you.com/AVS-Audio-Editor.aspx?sct=inc&ct=msn&cid=92

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: Потребна шема за комплетна миксета за озвучување
« Reply #26 on 25.08.2013, Sunday, 17:58:52 (Edited 25.08.2013, Sunday, 18:06:58) »
Просто е :Peak led означува ниво на гласност, а Clip led означува дека сигналот е во заситување односно  сигналот ја поминуваа онаа граница на напон при која може да оперира транзисторот или операциониот засилувач.
Можеш да си направиш и led vu meter со KA2281. Многу е лесен за работа и дава добри резултати, само не заборавај да користиш отпорник кај секоја диода (барем 220оми). Можеш и по една диода.


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Потребна шема за комплетна миксета за озвучување
« Reply #27 on 25.08.2013, Sunday, 18:02:08 (Edited 25.08.2013, Sunday, 18:05:05) »
Не се разбравме Гига - пик - метарот е една работа, а клипувањето на сигналот -друга.Значи ,со пик ЛЕД одредуваш дали е присутен и до која мерка е квалитетен сигналот (ова можеби не е најпрецизен параметар,ама нема друг подобар израз) Значи,на еден канал доаѓа сигнал и спрема ЛЕД ( малку ,повеќе трепка или жари,или е со полн сјај) јас добивам визуелна информација и без да го дигам мастерот реагирам и го намалувам гејнот.Е сега о,755 или 1 V ,зависи со што работиш.

Се разбираме ;). Мене ми е јасна разликата меѓу peak и clipping индикатор ;). Само сакав да кажам дека, според мене, покорисна е функцијата на clipping индикаторот ;). Според мене, ништо не ми кажува peak индикаторот. Ми кажува само дека нивото на влезниот сигнал е над определено напонско ниво. Тоа не е peak. Peak е кога сигналот ќе го достигне нивото пред да почне да клипува. Мислам дека името не е адеквантно. На пример, ако peak метарот се викал, на пример "1.44Vpp peak" или "2Vpp peak" тоа е ОК, но само peak... според мене, ова ништо не кажува. Ако го означеле како што пишав, тоа е веќе поприфатливо.

Просто е :Peak led означува ниво на гласност, а Clip led означува дека сигналот е во заситување односно  сигналот ја поминуваа онаа граница на напон при која може да оперира транзисторот или операциониот засилувач.

Тоа ми беше поентата. Името не е адекватно. Ако сигналот е само над определено ниво, тоа не е peak... или барем според мене не е. А ако ознаката стои за peak на сигналот ако е над 1.44Vpp или 2Vpp, тоа е веќе друга работа и сметам дека ова треба да се назначи. Еве, јас на пример, не сум го сватил така.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: Потребна шема за комплетна миксета за озвучување
« Reply #28 on 25.08.2013, Sunday, 18:05:37 (Edited 25.08.2013, Sunday, 18:07:59) »
Еве и двоканална верзија.


Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Да,добро тоа го  дефинираше slidermac.Само Гига пик лед има поголемо практично значење кај миксерот.Како што кажав пик диодата ми сигнализира присуство на сигнал на влезот (активност) без да кревам потенциометар за волумен.Второ,ако е јак сигналот,диодата премногу јако свети,со атенуатор ,гејн  или преклопник се решава тоа.А,клипувањето оставете го за појачувачите,кај  миксерите  на излезот се става VU метар и се решава излезот.