Author Topic: Помош со правење аудио кабел за појачало  (Read 1080 times)

Offline DS

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 104
  • Gender: Male
Помош со правење аудио кабел за појачало
« Opened on 25.08.2013, Sunday, 20:18:02 (Edited 25.08.2013, Sunday, 20:49:39) »
Знае ли некој, ми треба помош како да ги искомбинирам овие два кабли (редоследот на врзување на жиците) за појачалото да можам да го поврзам со компјутер.



ауксот на појачалото има ваков приклучок



сакам сам да направам ваков кабел :)



Ви  благодарам однапред :)
loading...

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Помош со правење аудио кабел за појачало
« Reply #1 on 25.08.2013, Sunday, 20:51:33 (Edited 25.08.2013, Sunday, 21:24:48) »
еве ти за моно



а за стерео мислам дека се приклучување на пин 1 другиот влез. јас така правев со едно старо радио и му пуштав музика од компјутер  ;D а еве сега најдов и за стерео



ова со стереото е проверено
Kure je kupio novog BMW-a

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DS

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 104
  • Gender: Male
еве ти за моно



а за стерео мислам дека се приклучување на пин 1 другиот влез. јас така правев со едно старо радио и му пуштав музика од компјутер  ;D а еве сега најдов и за стерео



ова со стереото е проверено

не е малце грешна шемава за стерео? најдесно каде што пишува 3 2 1 , мислам дека треба 2 5 3
зошто масата ја става на 3?ако три е за spkrl L+
двојката не е маса на 3,5мм приклучокот

Еве шема ;).



која е точна шема, двете за стерео ми изгледаат различни?

п.с се извинувам за отварање на темава на погрешно место. :)
loading...

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Гига ти даде најточна шема,мислам.

Offline DS

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 104
  • Gender: Male
нека каже некој да не настане некоја беља :)
loading...

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Унимерот во раце и нема беља. :(

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Помош со правење аудио кабел за појачало
« Reply #7 on 26.08.2013, Monday, 18:00:45 (Edited 26.08.2013, Monday, 22:13:15) »
Беља не може да настане, пин 3 е секогаш GND и е заеднички, единствена разлика е левата и десната страна од конекторот (пиновите 1 и 2 и пиновите 4 и 5). Десната страна скоро секогаш е Audio Out, левата страна скоро секогаш е Audio In. Кај повеќето засилувачи со DIN конектори, распоредот е како на шемата што ја post-ирав. Ако не функционира, пробај со други шеми. Беља, не можеш да направиш, најлоша ситуација - нема да функционира.

не е малце грешна шемава за стерео? најдесно каде што пишува 3 2 1 , мислам дека треба 2 5 3
зошто масата ја става на 3?ако три е за spkrl L+
двојката не е маса на 3,5мм приклучокот

Распоредот на пиновите на конекторот на шемите што ги има post-ирано MetallicA е точен, мојот е грешен ;D. По правило, така се означуваат ;). Но не е битна ознаката, кој пин кој број е. И од неговите шеми се гледа дека средниот пин е GND, само што таму е означен како пин 2, а кај мене како пин 3 ;). Битно е да погодиш кое е Audio In, а кое е Audio Out. Затоа и ти го прикажав нацртан конекторот (визуелно), за да не мора да бараш каков е распоредот на пиновите ;). Не се замарај многу околу распоредот, не е толку важен ;).

ПС: Сега видов, според неговите шеми, средниот пин не е GND, барем не на таа која е наменета за стерео поврзување. На повеќето засилувачи кои ги имам сретнато, поврзувањето како на шемата јас што ја post-ирав. Можеби на некои е како на шемата што ја има post-ирано MetallicA. Пробај, види, да зезнеш не можеш ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
батка зошто гига даде најточна шема? па јас реков ли дека мојата е по точна па одма ти да се јавиш?  инаку ДС за точноста не знам, али шемата за стерео е испробана од мене и работи, а сега која ке се одлучиш ти да ја правиш тоа е твој избор  ;).
Kure je kupio novog BMW-a

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
овде имаш се и тоа што ќе дојде во иднина како стандард  :D
Code: [Select]
http://pinouts.ru/

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Помош со правење аудио кабел за појачало
« Reply #10 on 26.08.2013, Monday, 23:10:50 (Edited 26.08.2013, Monday, 23:38:10) »
Шемата на Гига е точна,само броевите се погрешени,ама врзувањето е така,