Author Topic: Каков засилувач за 100 W звучници  (Read 1202 times)

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Здраво дечки.. Земав звучници 100 вати, моделот е Yamaha NS-555. Од задната страна пишува nominal power=100 W, Music power 250 W, Impedance 6 omi.
Па ме интересира која моќност на појачало да земам. Пошто нешто малце читав по интернет вика треба пола од снагата да биде. Значи ако се 100 вати треба 50 вати појачало.
Или некое конкретно појачало ако може некој да препорача.
Јас го гледав ова на реклама 5:
Code: [Select]
http://reklama5.mk/Details.aspx?ad=895368пишува дека има 110 вати на 4 оми
Life is too short to remove USB safely ..

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Епа ова нема да ти вади 110 вати, помалце ќе биде зошто звучниците ти се 6 ома. Негде околу 70 вати ќе биде во 6 ома.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Јас би ти порепорачал да земеш засилувач со максимална моќност од околу 60-тина W (RMS). А бидејќи овие звучници имаат импеданса од 6ohm-и, а засилувачите најчесто се дефинираат на 4 или на 8ohm-и... ќе треба некоја мала проста математика да направиш ;D. Оваа математика не е баш најточна, но би требало да биде приближна ;).

На пример, оној засилувач кој си го „меркал“ (во линкот од post-от) има максимална моќност (претпоставувам RMS, и ова треба да се провери) од 110W на 4ohm-и. На 6ohm-и, би требал да дава околу 80-тина вати (можеби малку помалку или повеќе) ;). Така да, јас не би го земал овој засилувач, или ако веќе си решил да го купиш, поради други предности кои ги има (ти се допаѓа бојата на звукот, има чисти високи, добра тонска контрола, добра заштита од краток спој на излезот), не би го пуштал со поголема моќност од 2/3... е сега, мерач на излезна моќност најчесто немаат засилувачите ;D, така да, оваа моќност ќе треба да си ја определиш „од око“ ;). По некое време „работење“ со засилувачот и звучниците, ќе добиеш осет кога веќе ќе „почнат да се потат“ ;) ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Овие твои Јамаха звучници ги има следниве карактеристики
TYPE: Three way, 4-speaker, bass reflex, magnetically shielded floor standing tower.
DRIVER COMPLEMENT:
Dual 6 1/4” Polymer Injected Mica Diaphragm (PMD) woofers
5” cone midrange with Waveguide horn
1” Aluminum dome tweeter with Waveguide horn
INPUT POWER: 100 watts nominal, 250 watts music power
FREQUENCY RESPONSE: 35 Hz-35kHz
SENSITIVITY: 88dB/2.83v/1m
IMPEDANCE: 6 ohms
DIMENSIONS: (W x H x D) 8-3/4” x 39-7/16” x 12-1/4”

Осетливоста е ниска ,па нема да згрешиш  да набавиш едно 2х60 W на 8 оми.Нека не те плаши она 6 оми,со приклучните кабли се ке си дојде во ред.Не сум ги слушал овие модели,пишува за куќен театар се,па пажливо од почеток.Јас лично немам поверење во 4 системски кутии.И зависи каква музика ке слушаш- дали од ТВ,компјутер или ЦД/ДВД.Не кажа дали половно или ново ке купуваш? Со Јамаха добро одеа едно време NAD појачувачи,ама со овој модел не знам,треба прво да го чуеш.Вредноста 35 Хз  е малку * надуена* барем така мислам ,ама треба да се слушне.

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Овие твои Јамаха звучници ги има следниве карактеристики
TYPE: Three way, 4-speaker, bass reflex, magnetically shielded floor standing tower.
DRIVER COMPLEMENT:
Dual 6 1/4” Polymer Injected Mica Diaphragm (PMD) woofers
5” cone midrange with Waveguide horn
1” Aluminum dome tweeter with Waveguide horn
INPUT POWER: 100 watts nominal, 250 watts music power
FREQUENCY RESPONSE: 35 Hz-35kHz
SENSITIVITY: 88dB/2.83v/1m
IMPEDANCE: 6 ohms
DIMENSIONS: (W x H x D) 8-3/4” x 39-7/16” x 12-1/4”

Осетливоста е ниска ,па нема да згрешиш  да набавиш едно 2х60 W на 8 оми.Нека не те плаши она 6 оми,со приклучните кабли се ке си дојде во ред.Не сум ги слушал овие модели,пишува за куќен театар се,па пажливо од почеток.Јас лично немам поверење во 4 системски кутии.И зависи каква музика ке слушаш- дали од ТВ,компјутер или ЦД/ДВД.Не кажа дали половно или ново ке купуваш? Со Јамаха добро одеа едно време NAD појачувачи,ама со овој модел не знам,треба прво да го чуеш.Вредноста 35 Хз  е малку * надуена* барем така мислам ,ама треба да се слушне.

Па претежно од компјутер би слушал...
Зошто викаш дека немаш поверење во 4 системски кутии ?
Инаку половно ќе земам појачало.. Што знам, според мене, многу пари би дал за ново, а половно истата работа би ја вршело за многу помалце пари  ;D ;D ;D
Life is too short to remove USB safely ..

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Каков засилувач за 100 W звучници
« Reply #5 on 10.08.2013, Saturday, 00:17:48 (Edited 10.08.2013, Saturday, 00:40:00) »
Ова кутија не сум ја слушал,но не е сигурно врвна класа,Значи двата 6,5 инчни баса се поделени на ниски/високи басови.Свртницата не е сигурно * богатство* и веројатно имаш масивни басови,средни што по малку ке крештат и високи кои ке бидат или прејаки или ке ги нема. Такво некое искуство и предчуство имам.Ама ти најдобро си знаешИ осетливоста не е баш висока, а дали е  навистина 88дб...? .Кажи како тебе ти звучат?

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Каков засилувач за 100 W звучници
« Reply #6 on 10.08.2013, Saturday, 10:54:41 (Edited 10.08.2013, Saturday, 13:39:14) »
Ова кутија не сум ја слушал,но не е сигурно врвна класа,Значи двата 6,5 инчни баса се поделени на ниски/високи басови.Свртницата не е сигурно * богатство* и веројатно имаш масивни басови
Такво некое искуство и предчуство имам.
batka,не давај мислење за звучник „од око“ и од твое „искуство и предчуство“

Двата баса не се поделени на ниски/високи басови,него двата работат у исти опсег пошто се паралелно споени,ево ја оригиналната шема на скретницата од Yamaha-555
Code: [Select]
http://fotkidepo.ru/?id=photo:726696Мене скретницата ми изгледа доволно богато.

Yamaha NS-555 уопште нема „масивни басови“,уствари нема баш нешто басови..или има баш колку што треба..Ево мерења и слушен тест на Yamaha NS-555 у успоредба со многу поскупите Klipsch RF-7
Code: [Select]
http://www.hifi-forum.de/viewthread-100-1873.html
Мерењата и слушниот тест се од некој човек од форум,не се од часопис,према тоа може да му се верува..ваљда..осим ако човекот не е платен од Yamaha да им го фали звучникот и да ги лажира мерењата..

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Maki, не почнувај со провокации, нема да дозволам и оваа тема да ја претворите во меѓусебно препукување, ако имаш мислење кажи си го и не коментирај понатаму, ако пак почнете како што знаете ќе ја заклучам темата, а ќе следуваат и санкции...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Немам намера  да му контрирам Лордзи.Ме чуди како ли опстојува ако не се скара со некого барем еднаш дневно.

Offline bumbar

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 74
Одг: Каков засилувач за 100 W звучници
« Reply #9 on 10.08.2013, Saturday, 13:01:25 (Edited 10.08.2013, Saturday, 19:02:51) »
Инаку половно ќе земам појачало.. Што знам, според мене, многу пари би дал за ново, а половно истата работа би ја вршело за многу помалце пари  ;D ;D ;D

Да чујам: Какво половно џанам!? Кој тип, марка, бренд, моќност...

Секој засилувач колку што ме служи мозокот, не се дружи баш најдобро со секои звучници...

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Најдобро е да го земеш на проба појачувачот и да ги чуеш со него звучниците.Јас не сум имал прилика да ги чујам кутииве,моето мислење е тоа,а ти најдобро да си пробаш.Има на Огласникот Жан продава нешто,иако нешто послабо.Сепак договори се и слушај.И Донис 92 нешто продаваше...

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Одг: Каков засилувач за 100 W звучници
« Reply #11 on 10.08.2013, Saturday, 23:56:05 (Edited 11.08.2013, Sunday, 00:00:41) »
Инаку половно ќе земам појачало.. Што знам, според мене, многу пари би дал за ново, а половно истата работа би ја вршело за многу помалце пари  ;D ;D ;D

Да чујам: Какво половно џанам!? Кој тип, марка, бренд, моќност...

Секој засилувач колку што ме служи мозокот, не се дружи баш најдобро со секои звучници...


Па прочитај, пишав во првиот пост кое појачало сакав да го земам. Ама сега незнам, Батка и Лодрзи ми препорачуваат некое до 60 вати па ќе барам друго.


Споено мислење: 11.08.2013, Sunday, 00:00:41
Најдобро е да го земеш на проба појачувачот и да ги чуеш со него звучниците.Јас не сум имал прилика да ги чујам кутииве,моето мислење е тоа,а ти најдобро да си пробаш.Има на Огласникот Жан продава нешто,иако нешто послабо.Сепак договори се и слушај.И Донис 92 нешто продаваше...

Па не знам дали ќе ми го дадат појачалото да го слушам па да им го вратам... 
Ќе видам огласиве,.. а ако можам да најдам такво NAD, што викаш ако добро „се спаруваат“ со Јамахата, па такво ќе земам.
Life is too short to remove USB safely ..

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
На следниот линк е засилувачот што го продавам

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=10656.0

Може да го земеш и да оставиш пари, слушај го неколку дена, па ако не ти се допаѓа, врати го, ќе ти ги вратам парите, многу едноставно  :)
Инаку цената е одлична, за толку пари може да се купат само трансформатор и празна кутија  :)
Жан