Author Topic: Предлог за засилувач  (Read 3899 times)

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Предлог за засилувач
« Reply #45 on 09.07.2013, Tuesday, 17:31:41 »
Quote
Ехеееееееее, знаеш колку моќни треба да бидат зенер диодите ? Па поевтино ќе го фати да го премота отколку да купува толку моќни зенер диоди . Освен тоа, тоа е за џабе потрошена моќност, цело време ќе прават определен пад на напон и према маса ќе трошат струја. Има и други начини за намалување на напонот, не мора да користи зенер диоди, ако веќе не сака да се премотува трафото .
па на еден форум имам видено еден со зенерки го снижуваше напонот ;D, па си велам ај ке му предложам бидејки гледам дека не му се премотува трафото.....истотака напонот може да се намали со отпорници, али тогаш во моментот ми текна на зенер диодите. ;D
Kure je kupio novog BMW-a

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Предлог за засилувач
« Reply #46 on 09.07.2013, Tuesday, 17:35:11 »
Ни со зенерки,ни со отпорници!! Овде се работи со големи јачини и висок напон.Едини спас е премотување или еден куп пари и правење  јаки стабилизатори!! И без да правиме театар,или нека си го премота трафото или замена- продажбапакупување ново соодветно трафо.

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Одг: Предлог за засилувач
« Reply #47 on 09.07.2013, Tuesday, 17:36:06 »
Напонот 2х35V од трафо од 500W ќе го намалиш со отпорници  ??? ??? ???
Жан

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Одг: Предлог за засилувач
« Reply #48 on 09.07.2013, Tuesday, 17:36:31 »
@ShAdOw каде да го премотам трафото, и која дебелина на жица е препорачлива за таа моќност ?

Ако веќе решиш да го премотуваш прво ќе го растуриш трафото и ќе пишеш точни димензии на касетката (јадрото) и ќе ти пресметаме колку намотки и која дебелина на жица треба ;). Да беше од Свети Николе ќе го средевме одма кај еден мој пријател винклер :).

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Предлог за засилувач
« Reply #49 on 09.07.2013, Tuesday, 17:38:47 »
според сликите трафото изгледа лесно за растурање така да би можел и сам да го премота, ако има место може жицата да ја мота на касетка така ке има поголема изолација..

Quote
Напонот 2х35V од трафо од 500W ќе го намалиш со отпорници   
зан јас реков дека може значи не во конкретниов случај да ја намали туку дека може.... :)
Kure je kupio novog BMW-a

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Одг: Предлог за засилувач
« Reply #50 on 09.07.2013, Tuesday, 17:42:32 »
Зборувај за конкретниот случај, се друго е offtopic.
Жан

Offline it.freak

  • Нов член
  • *
  • Posts: 14
Одг: Предлог за засилувач
« Reply #51 on 09.07.2013, Tuesday, 17:47:22 »
Се ми кажавте само не и кај да барам винклер ?

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Одг: Предлог за засилувач
« Reply #52 on 09.07.2013, Tuesday, 17:48:45 »
Од каде си?
Жан

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Одг: Предлог за засилувач
« Reply #53 on 09.07.2013, Tuesday, 17:50:06 »
Па пиши од каде си, според IP си од Скопје ;D, нека ти предложат колегите што се од Скопје некој добар винклер :).

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Одг: Предлог за засилувач
« Reply #54 on 09.07.2013, Tuesday, 18:02:50 »
ти кажи напон на тој што ќе го мота, тој ќе мота со што подебела жица а да има место....наједноставно е вака да не се замараш ;)

Или пак ако е доволна и постоечката дебелина само...може да одмота само до посакуваниот напон.

Offline it.freak

  • Нов член
  • *
  • Posts: 14
Одг: Предлог за засилувач
« Reply #55 on 09.07.2013, Tuesday, 18:03:20 »
Винклер во Скопје, што работи убаво.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Предлог за засилувач
« Reply #56 on 09.07.2013, Tuesday, 19:17:28 »
Јас само кај Китан сум бил и сум презадоволен ;). Се наоѓа кај „триаголничето“ на крајот од Јужен булевар. Има таму продавнички и за цевки, сервис за машини за перење, хемиско чистење, едно кафанче.

Еве и на Google Maps ;).



Би требало да биде некаде во квадратчето. Булевар Македонија е всушност Јужен булевар ;)... испосменија имиња на се живо и диво, пола ден ми помина дур се снајдов каде сум на Google Maps >:(.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Одг: Предлог за засилувач
« Reply #57 on 09.07.2013, Tuesday, 21:28:39 »
Еве ти и од мене неколку предлози за засилувачи, кој и да се одлучиш да го изработиш нема да згрешиш :).

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=10119.0

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=7802.0

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=10709.0