Author Topic: CO2 апарат за заварување  (Read 8365 times)

Offline puknati

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 160
  • Gender: Male
CO2 апарат за заварување
« Opened on 09.09.2012, Sunday, 14:58:14 »
Си направив цо2 апарат, испробан и работи, останува да се среди лимаријата , да се вгради гребенаст прекинувач, засега амперажата ја подесувам на лустер клема, и да ја намотам пригушницата,  :o, еве некоја слика



















Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Одг: CO2 апарат за заварување
« Reply #1 on 09.09.2012, Sunday, 16:26:58 »
Одлично.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: CO2 апарат за заварување
« Reply #2 on 09.09.2012, Sunday, 16:54:32 »
Одлично, одлично ;). Браво, ми се допаѓа ;). Јас искрено не се разбирам од апарати за заварување, но ако работи на CO2, не би требало некаде да има боци полни со CO2? Или грешам :D? Не го знам принципот на работа, затоа прашувам ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Одг: CO2 апарат за заварување
« Reply #3 on 09.09.2012, Sunday, 17:31:08 »
Секоја чест за трудот и успехот но јас имам неколку добронамерни забелешки:

-како прво освен што како што напиша ќе поставиш гребенаста склопка за селекција на напонот добро би било да поставиш и една главна сколпка со која трафото нема да ти биде цело време под напон туку само тогаш кога ќе заваруваш

-како фторо за да немаш непотребно трошење на гас треба да поставиш и еден вентил за гас кој исто така ќе ти го пушта гасот само тогаш кога ќе заваруваш

-и тето за да не ти се лепи зицата за предметот кој ќе го заваруваш пожелно е да направиш временска задршка на сколката откако ќе го прекинеш контактот од клештата за та се кине жицата и да согорува на половина.

Offline kill

  • Нов член
  • *
  • Posts: 29
Одг: CO2 апарат за заварување
« Reply #4 on 09.09.2012, Sunday, 21:32:29 »
Ке може да поставиш електрични шеми како и материјали што си ги искористил за изградба на овој апарат.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Одг: CO2 апарат за заварување
« Reply #5 on 10.09.2012, Monday, 00:56:33 »
Giga, колку што знам цо2 апаратот работи со боца полна со цо2, но таа претежно стои на башка. слично како ова има и аргонско заварување, само наместо цо2 се користи аргон. Е сега не зна што улога има гасто, знам само дека ако треба варот да е со висок квалитет( Цевка што носи плин под притисок, на пример) швајцоваат со аргон, поквалитетен бил тој вар, а за домашни секојдневни потреби цо2 е мајка... боца со 10л цое е околу 300 денари, со аргон 3000+...
Патем мислам дека вентилот треба да е поврзан со контолерот за жицата- да пушта само кога се швајцова, инаку нема потреба...
Од електроника потребно е контола за управување со тријаци-за високи струи или 5 паралелно врзани грецови споеви-за исправување на струјата, кондензатор за пеглање ПВМ регулација за мотор(тој што ја движи жицата), некогаш и електричен вентил за гас, а може и мануелен. може да има уште работи, ама јас овие ги знам.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: CO2 апарат за заварување
« Reply #6 on 10.09.2012, Monday, 01:57:45 (Edited 10.09.2012, Monday, 01:59:16) »
Giga, колку што знам цо2 апаратот работи со боца полна со цо2, но таа претежно стои на башка. слично како ова има и аргонско заварување, само наместо цо2 се користи аргон. Е сега не зна што улога има гасто, знам само дека ако треба варот да е со висок квалитет( Цевка што носи плин под притисок, на пример) швајцоваат со аргон, поквалитетен бил тој вар, а за домашни секојдневни потреби цо2 е мајка... боца со 10л цое е околу 300 денари, со аргон 3000+...

Благодарам за објаснувањето ;).

ПС: Не би било лошо да се стави панцир-црево околу клемите кај грецовите ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline puknati

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 160
  • Gender: Male
Одг: CO2 апарат за заварување
« Reply #7 on 10.09.2012, Monday, 07:50:29 »
Giga, имам боца со цо2, само не е прикажана на сликите, боцата ќе стои на апаратот на задната страна. Добро кажа бицикле, гасот се користи како заштита на варот затоа што воздухот негативно влијае на него.
 
Здравковски, главна склопка што го пали трафото само кога се заварува имам, значи трафото е под напон само кога го притискам тастерот на пистолот, еве ја се гледа на оваа слика


За ова второто, овој пистол што го имам има вентил за гас во себе, механички воздушен вентил, така да електромагнетен вентил не е потребен, цо2 тече само додека го притискам тастерот на пиштолот.
Третото, немам електронска временска задршка, али имам паралелно со реленцето што го пали главниот контактор поврзано електролит, така да тој ја задрши склопката уклучена уште некое кратко време по испушатање на тастерот во пиштолот

 килл, ќе поставам шеми, потребни се следните делови и материјали
-пиштол за заварување
-погон за пренос на жицата, кај мене е употребено моторче од бришачи, на дребунг ми направиа ваљачиња.
-ПВМ регулатор за вртечите на моторчето за пренос
-Електролитски кондензатор со голем капацитет за пеглање, кај мене употребен електролит од 22000 микрофаради.
-Исправувач, кај мене употребени 5 грецови од по 50 ампери поврзани паралелно.
-Главно трафо за заварување
-Трафо за напојување на електрониката и моторчињата, може да се земе напон и од главното трафо али пожелно е да се стави друг мал трансформатор.
- вентилатор, употребив моторче од парно од Фиат 1300, дува одлично.
- склопка-главен контактор
- пригушница, уште не ми е вградена, во принцип може и без неа али пожелно е да се има, таа
е важен фактор за квалитетот на варот.
- релиња 12 волти, еден со дупли контакти еден обичен.
-темпертурна заштита за трансформаторот пожелно е да се стави, уште не сум ја наместил али ќе ставам и заштита.
- боца и регулатор на притисок за боцата.
-гребенаст прекинувач
Тоа е углавно.


Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Одг: CO2 апарат за заварување
« Reply #8 on 10.09.2012, Monday, 19:46:02 »
Да сега ја гледам склопката за трафото да не биде цело време под напон, а и во право си баш пред некој ден отворив иста таква клешта со вентилот за гас во нејзе, а штом си ја решил задршкаа со кондензатор тогаш си топ сега само уште работа да имаш и со здравје да си го користиш.

Offline ki4o01

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 213
  • Gender: Male
Одг: CO2 апарат за заварување
« Reply #9 on 10.09.2012, Monday, 20:23:51 »
можит шема од пмв контролата.

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Одг: CO2 апарат за заварување
« Reply #10 on 10.09.2012, Monday, 21:04:55 »
ако не се лажам контролата на брзината на вртење на моторот треба да е направена со НЕ556 ама тука завршува моето познавање на електрониката

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: CO2 апарат за заварување
« Reply #11 on 10.09.2012, Monday, 23:24:56 »
побарај на гугл PWM with NE555 ке ти даде цел куп шеми. иначе трафото што е за заварување колку вати е, и колкав напон е??? и ке можеш да кажеш колку пари го купи пиштолот и од каде ако не е тајна :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline puknati

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 160
  • Gender: Male
Одг: CO2 апарат за заварување
« Reply #12 on 11.09.2012, Tuesday, 00:42:21 »
Еве шема за ПВМ регулацијата


Пиштолот го купив 2500 денари од Скопје, продавницата е за опрема за заварување, се наоѓа кај нова железничка наспроти новото веро.
Трафото е 625 вати, дава напони од 19, 22, 25, 28 волти зависно од тоа на која положба ќе биде гребенастиот прекинувач, инаку го мотав спрема Еинхелл апарат деклариран како 150 ампери при интермитенција од 10%, али имам ставено подебела жица и на примар и на секундар, имам добро ладење така да  има сигурни 20% интермитенција...

Offline kill

  • Нов член
  • *
  • Posts: 29
Одг: CO2 апарат за заварување
« Reply #13 on 11.09.2012, Tuesday, 10:05:07 »
Може ли поопширно да го објасниш мотањето на трафото, тип на жица , дебелина на жица примар секундар, број на намотки примар секундар итн....

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Може ли поопширно да го објасниш мотањето на трафото, тип на жица , дебелина на жица примар секундар, број на намотки примар секундар итн....

и мене ме интересира тоа, ке можеш ли да измериш површина на јадрото на трафото и колкава жица употреби за примар и секундар и колку намотки и како планираш да ја моташ пригушницата???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)