Author Topic: Косилка за трева со мотор од машина за перење  (Read 39871 times)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Со 200 вати ништо не пра...  а ептен е гломазен за 200 вати...

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Косилка за трева со мотор од машина за перење
« Reply #61 on 29.08.2013, Thursday, 14:42:19 (Edited 29.08.2013, Thursday, 20:56:30) »
Стварно чудно 200W тоа е многу малце сигурно чим е 200W а е гломазен значи е наменет да покренува голем терет а со мал број на вртежи оти ако не беше гломазен ќе грееше сигурно е од некоја стара малечка машина за перење ама не верувам може и да е од нешто друго, ако ништо неможеш од него да направиш растури го статорот за бакар :) ај кога ќе бидеш во можност сликај го баш ме интересира таа таблицата со перформансите да ја видам. :).Многу чуден мотор е овој.А нај убаво ти да си го поврзеж во коло и пуштиго на центифруга и види со ампер метар колку струја влече јас му измерив на мојот мотор од Ei Nis пишува дека е 900W на центифруга влечеше точно 4 ампери струја што значи 880W и доста брзо вртеше измериму и ти на твојот така и види.А да на спората брзина беше 220W бидејки влечеше струја од еден ампер.
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Ќе го сликам не ми остана време деновиве... иначе е од обична машина а перење, класика горење 5 кг алишта што збира... таблата незнам баш како ќе излезе, оштетена е малце се гледа али ќе пробам. Не верува да имаат многу голем вртежен момент (да не дојде до недоразбирање, torq што велат американцине) пошто каишницата на него е 5-6цм дијаметар а другата што е покрената, на бубањот преку 60 цм има дијаметар, така да силата би требало да е зболемена околу 30-40 пати грубо пресметано..

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Косилка за трева со мотор од машина за перење
« Reply #63 on 30.08.2013, Friday, 02:47:31 (Edited 30.08.2013, Friday, 07:11:55) »
Тој мотор сигурно е од старите типови ако не и од најстарите.А машината чим е 5 килограми и сигурно тие горење тогаш претпоставувам дека таа била една од првите ако не и најстара машина пошто првите биле 5 килограми сеа ги прават gorenje новите модели све со 6 килограми да не го извади случајно моторот од gorenje PS Avtomat тие се машини први кои се појавиле на пазарот некаде 1970 година не правеле центифруга како денешниве машини кои имаат електро мотори од 900W и според каталог се со 800 или 600 вртежи во минута.Е сега овој прв модел на горење не бил успешен заради слабиот мотор но тие не ставиле појак мотор бидејќи не им била добро конструирана за високи вртежи избалансирана машината ќе скокал барабанот.И овој модел се продал доста али бил слаб барабанот се вртел полека не сеа баш пре полека како што рече ти заради поголемиот дијаметар има и забрзување,но овој модел брзо згаснал.Но после ова горење направиле брзо модели кои биле добро конструирани избалансирани и им поставиле и појаки мотори и ете денес горење е еден од најаките производители.Сигурен сум дека моторот е од легендарниот прв модел на горење тој бил 220W  доста слаб и не може да се употреби за ништо а камо ли за косилка но сепак ти поврзиго и види колку струја влече со 5 изводи е нели.Баш ќе почекам да ставиш кога ќе бидеш слободен слики.Ако сум во право а и мислам дека сум во право ова е еден многу стар модел на мотор сигурно на таблицата пишува и датум на производство.Ова треба да е многу стар мотор :) .Пошто денешниве машини не само денешниве и моделите од 1986 па наваму отвориги нема шанси испод 850W мотор да најдеш,иначе моторите кај денешните машини многу имам  отварано у сервис се 200-250W за лево десно и 850-900W за центифруга.Ова е тој прв модел и Ei nis имале еден ваков прв модел одавна.Сигурно е доста оштетена таа таблицата чим е стар моторот. :).Тоа е еден вид лична карта за моторот.
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Косилка за трева со мотор од машина за перење
« Reply #64 on 02.09.2013, Monday, 21:17:57 (Edited 03.09.2013, Tuesday, 00:36:17) »
Точно, моторот е со "орлите" и постар е и од мене :) таблицата не е нешто сјајна, што се читаше 20микро фарадеи, снага како што кажав 0,065 и 0,20 kW, V 500  ??? и некои 4,5 ампери.. Во продолжение има некоја слика.

        

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Косилка за трева со мотор од машина за перење
« Reply #65 on 02.09.2013, Monday, 21:43:53 (Edited 03.09.2013, Tuesday, 00:38:25) »
Леле која антика е горење од прешевац косово тогаш првите машини биле со вакви мотори еднаш кај еден пријател кога уште незнаевме ништо за мотори бев у прилика да го видам овој мотор на неговата горење PS Avtomat од 1970 година многу стар мотор, друше кажими со 5 или со 6 жици е тоест изводи.Овие мотори беа многу гломазни али машините така ги праеле лошо и затоа со мал вртежен момент е.Јас му го пуштав на пријателот на центифруга и тој се разочара не вртеше брзо нема да може косилка од него да биде сигурно.Али ипак која антика е јас мислам дека е со пет изводи али може да е со 6 пошто имам сретнато и со шест поврзиго и види како работи објаснувањето е исто како и тоа што го дадов претходно.Доста стар мотор :) .Овие мотори влечат и поголема струја али немаат вртежен момент.Ако ништо во статорот има доста бакар па ;D можеш да го растуриш или да си го чуваш пошто е да не речам антика кај денешниве машини моторите ем се помали ем со поголем вртежен момент се.
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Значи можно е да е 200 вати ? ќе говрзува скоропа ќе видиме како ќе врти...

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Види и пиши пошто не е многу спор да речеш да не врти ич али па и не е јак ко денешниве види стварно како врти и пиши што си направил баш ме интересира :)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Косилка за трева со мотор од машина за перење
« Reply #68 on 03.09.2013, Tuesday, 00:46:37 (Edited 03.09.2013, Tuesday, 01:29:07) »
ќе видам, прво на алтернатор ќе го врзам, као динамометар докрај 300-400 вати може да го оптовари мислам.... патем моторот е со 6 жици
Ме интересира што ќе се случи ако ставам друг кондензатор?

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Епа друже ако ставиш кондензатор помалку од 20 микрофаради например 16 микро фаради моторот ќе стартува првин полека па после постепено ќе забрзува тоа се вика момент на торзија и наеднаж ќе почне да врти со константна брзина онаа за која е направен.Е сега ако ставиш од 18 микро фаради моторот постепено ќе забрзува и во еден момент ќе почне да врти константно значи многу побрзо ќе почне да врти константно одкога ќе биде 16 микро фаради.Е сеа кај сите електромотори независно од тоа колкав вртежен момент имаат најадекватен е случајот со 20 микрофаради 500 волти кондензатор тогаш моторот само што ќе се приклучи на мрежен напон уште во секунда си врти константно затоа инжинерите рекле дека за овие мотори најдобар е случајот со 20 микрофади.Е ако ставиш па многу голем капацитет овоаа асинхрона машина ќе повлече наеднаш многу голема струја и ќе сака за помал дел од секундата да постикне константна брзина а тоа никогаш не смее никогаш зотоа кондензаторот служи и да ја ограничи струјата и ако е голем капацитетот асинхроната машина ќе сака веднаш премногу брзо да почне да врти константно и ќе повлече при старт поголема струја и можно е да прегори.Тоест сигурно ќе прегори.Е сега ти ако немаш 20 микро фаради стави 18 или врзи паралелно 2 кондензатора од по 10 микро фаради или два од по 10 и 8 микро фаради за да добиеш 18 микрофаради може и со 18 добро е.Е сега види ти тестирај го моторот со послаб кондензатор ќе го оставиш да забрза види како врти тестирај го со алтернатор и кажини што си направил.Па после тестирај го со 20 микро фаради ако имаш така е најдобро.Ова е доста интересно нели ;D.Поврзувањето е исто како што објаснив претходно :).Е сега за првата брзина доволни се 10 микрофаради кај сите машини независно од вртежниот момент е сеа кај центифругите обично е 20 микрофаради кај сите машини.А на пример ако си отворил правослмукалка таму кондензаторот мора да е 50 микрофаради да да 50 пошто таа асинхрона машина е премногу брза премногу и статорот се прави со голем број на навивки но со помала дебелина бидејќи на осовината не се става голема сила :).Ти тестирај го твојот мотор и кажи што си направил. :)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Дечки, кога веќе идеме оф топик за мотори од машини за перење, ај видете дали овој мотор е од машина? Мене ми личи дека е. И тоа работи на спора брзина.

Podgotovka na Ajvar vo Svajcarija

Типот си направил мешалка за ајвар од него...
Life is too short to remove USB safely ..

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Косилка за трева со мотор од машина за перење
« Reply #71 on 05.09.2013, Thursday, 04:27:47 (Edited 05.09.2013, Thursday, 04:45:11) »
Да тоа е мотор од машина за перење баш интересна таа мешалката у прва брзина го поврзал и доста добро направено :)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline Denimk

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 83
дали знае некој од шо може да се напрае бркалката доле што е на дното од лонецо освен од дрво??

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Освен од дрво не е препорачливо од ништо друго бидејки и пластиката,алуминиум и било што друго се абат и во допир со садот може да се створат штетни струготини.Не за бадијала се меша рачно ајвар со дрвена мешалка ;D ;D

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Да да од дрво нема подобро ;)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш