Author Topic: Косилка за трева со мотор од машина за перење  (Read 31874 times)

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Косилка за трева со мотор од машина за перење
« Opened on 10.10.2009, Saturday, 03:31:42 (Edited 17.10.2014, Friday, 10:41:02) »
Еве косилица за трева направена со таков мотор (не го заборавајте стартниот кондензатор доколку ја правите) и како што може да забележите телото е направено од... ЛАМИНАТ. Некој ќе се смее ама ја користам веќе 3 години и уште е добра. Тоа е тоа. А...да, и плус рачките се од алуминиумски профили од стари антени за телевизија. Тотална рециклажа.

Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Steelheart

  • Нов член
  • *
  • Posts: 4
  • Gender: Male
хахахаа... закон ејј,
И јас имам дома ваква напраено! партали прај!  ;D

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
и јас имам вакво нешто
хаха
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Crypter

  • Нов член
  • *
  • Posts: 6
Стварно е закон, дома мојава партали праи, еднаш за малце и живата ограда ќе ја скастрев

Offline Baze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Ех да го оставеа Никола Тесла и понатаму да твори.
Се согласувам супер е,јас дома имам изведено со горниот дел од стар бојлер сечен е како капак и над него го инсталирав моторот а фактички внатре е ножот

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
исто како мене хаха
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
татко ми порано имаше направено ваква...се што ке и дојдеше на пат сечеше...ама па моторот рикна и ја фрливме...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Gestak

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 240
  • Gender: Male
И јас имам правено ама не замене за пријатели. ;D

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
И јас имам направено слична ама мојата е од џидрофорско моторче за вадење вода (слабо е) ама моето е со 2мм плех и со штравчиња кој што ке ја видеше велеше абе аман што изум ке беше ова (ко да немаат видено косилка) и друго Борче да го прашам каде го набави ножот   јас зедов едно право железо и го избрусив и добро сечеше ама беше многу тежок.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Ножот ми го направи ковач кој за жал повеќе не работи во пазарот (му го зедоа дуќанот). Иначе ковачот го направи ножот супер, дури беше и центриран како што треба.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
и јас имам DIY косалка,мотор од калорифер,телото е изработено од 5мм челичен лим,тркалцата и рачката од стара количка за бебиња.е ножот ми е од индустриски бонсек само го наостривме и на него се заварени како лопатки за да ја фрла тревата нанадвор.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Супер, уште да живеев во куќа, ама нема везе, ќе и ги кастрам цвеќињата на мајка ми по дома, хахахахаах :D :D :D.

A со што друго може да се изведе пeрката, ова чисто информационо. Не може од перкине за „хладњак“ на кола (не знам дали станува збор за тој дел од колата, не се разбирам многу во коли, така да корегирајте ме ако грешам ;))?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
јас како нож користам челичен лим 1мм дебел
наострен од двете страни и дрва и се коси
инаку косилката моја е чисто рециклирање ништо ново нема на неа се е искористено од некој стари уреди по дома :D
 
Еве и сличе
инаку на грешка сум ја сликал црно бело, ама нема врска важно се гледа што како


конструкцијата е проста седиште од кола ( се разбира старо  ;D ;D ) плус горниот капакот од бојлерот кој е исто така метален, тркала од количе за бебиња и мотор од машина за перење :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
конструкцијата е проста седиште од кола ( се разбира старо  ;D ;D ) плус горниот капакот од бојлерот кој е исто така метален, тркала од количе за бебиња и мотор од машина за перење :)

Попросто, амин ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
а бе луѓе негде гледав (мислам дека беше) за мотори од машина за перење, дека кога ке се уклучат во струја цело време си ја зголемуваат брзината и ако не ставиш некое оптоварување на моторот може да ти се разлета цел...точно ли е тоа или не???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)