Author Topic: Нарачка на делови и предмети од интернет  (Read 196847 times)

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Може да пробаш некоја од овие опции.
Code: [Select]
https://www.online-tech-tips.com/cool-websites/3-best-virtual-debit-card-services/
Сепак се ВРТИ !!!

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Колеги да не имате информација дали нашиве банки имаат опција за wallet картица, пр. ми издаваат картица на која си префрлам одредена сума пари и таа ја користам во онлајн плаќање.. кога ќе ги потрошам тие пари, си префрлам пак од основната картица. Како новчаник.

Јас сум на тутунска, гледав на нивниот сајт ама не можам да најдам таква опција...



Јас си префрлам онлајн, од Комерцијална на Шпаркасе, сабајле ако префрлиш обично истиот ден ти легнуваат парите, провизија сигурно има нешто ситно, не сум се заинтересирал да видам :).
Плус 30ден. месечно на Шпаркасе за „провизија на банки за услуги во платен промет“ ::).

Стопанска банка има ваква опција. Има VISA картичка и VISA Internet картичка.
Како што опиша LordZi, може да се префрлаат средства од една на друга картичка (сметка) и тоа без провизија затоа што двете сметки се во иста банка.
Жан

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Дали некој има нарачувано/користено од тие smd soldering tweezers, што мислите за нив колку се корисни/практични за работа со смд компоненти, да не се користи топол воздух и да се греат повеќе компоненти и  плочата ?
Code: [Select]
https://www.google.com/search?q=smd+soldering+tweezers
Сепак се ВРТИ !!!

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Не сум користел вакви ниту сум ги видел во живо, ама од видеата на јутуб ми делуваат малце незграпно за користење. Можда се употребливи за одлемување покрупни работи, електролити, поголеми калеми или кондензатори, кој знае, ама за лемење смд компоненти не се сигурно  :).
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Не мислев за лемење компоненти, туку за одлемување на компоненти(кондензатори диоди отпорници) смд компоненти кои треба да се загреат од 2 страни истовремено, со една лемилица/ајва многу полесно се уништуваат водови од одлемување компоненти. Не секогаш е практично да се користи топол воздуш за да се замени еден отпорник на плоча, а само со еден леткум/ајва е иритантно и не практично, особено ако компонентите се и лепени со лепак на плочата.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Колега еден има земено нешто слично на ова од кај Кинезиве.


Баш го пробав. За одлемување се корисни, особено за LED диоди (малине индикациони се упропастуваат прилично брзо со класичен леткум, а и со дувалка). За лемење повторно назад, и за тоа се прилично добри.

Проблемот е што се корисни само за компоненти со два изводи... евентуално 3 изводи, но ќе треба пак да „маневрираш“ нив. Се останато, се знае, се одлемува со дувалка или комбинација од pre-heater и дувалка.

Ако работиш профи сервисирање или правиш дизајни, особено со голем број на компоненти со 2 изводи, да, корисно е. Ако ти треба само од време на време, на пример еднаш или два пати во година... јас лично, не би го нарачувал.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Дечки не знам кај вас, ама кај мене почнаа да стигаат пратките од Кина.. од почеток на месецов 3 пратки ми стигнаа, нарачани беа некаде средина на Април месец, а 4 месеца немаше ништо.
За едната поготово се изненадив пошто самите имаа ставено дека е испорачана во јуни, и немав можност за да отворам диспјут.. ама стигна и таа денес :)
Life is too short to remove USB safely ..

Offline Mkdsime

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 158
Моменталната ситуација за нарачки каква е ? Имате нарачувано во последно време ?

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Многу споро, нешто повеке од 2 месеци ја чекав пратката.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Јас елементи нарачувам од LCSC си плаќам DHL плус увозни трошоци, немам проблем до сега
а од алиекспрес стигаат но многу чекање има
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Многу каснат пратките, мене пред некој ден ми дојдоа нарачки од април месец што веќе и ги имав отпишано. Добар дел од вината за ова има и нашата пошта што не ги доставува иако со месеци се стигнати во земјата.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Да, едан порача ми вратиле, а не добив известување. Копилина.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Едвај чекам да ја приватизираат и да профункционира ко што треба.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Да. Или ќе ги доизбркаат и тие малкуте.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Едвај чекам да ја приватизираат и да профункционира ко што треба.

Не мислам дека тоа ќе се случи... секоја држава мора да има национална пошта, тоа е според регулатива. Можно е дел да се приватизира, ама не целосно.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."