Author Topic: Случајни муабети  (Read 822402 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #7695 on 04.11.2020, Wednesday, 00:28:43 »
Ти смукаш низ дома ? :D

Да, така сме поделени :P :D. Жена ми готви, пере и брише прашина, ја усисавам :P :D.

Дали имате искуство со Бош апарати за домаќинство, дали вредат толку што се поскапи ?

Само со блендери. Топ им се.

Земав еден Fuego, 600 или 700 денари на некој попуст, плус имав некои 900 денари на Happy картичката, така да, ми се фати гага :P :D... ама везе немаше, се расипа за 5, 6 месеци. Не го однесов на сервис, иако имаше гаранција, немам намера да се замарам со сервиси и гаранции за апрат од 700 денари. Го отворив... моторот деклариран за 210-240V, ама еднонасочен ;D... и јасно ми стана зошто има една намотка изгорено :P :D. Фрлаше искри, ги ѕирнав четкиците, гледам ОК се... нема што друго да е, намотка некоја е изгорена или во краток спој. Го оставив да дрнда на максимум на вариакот дома, не пројдоа 30 секунди почна да чури, за 10 секунди испушти душа ;D.

После земавме Bosh, 2500 исто со некој попуст се фати, инаку 2900 беше. Жена ми вика спие. Овој Fuego-то тресеше и кога ќе го напнеш на нешто, одма паѓаа вртежи (слаб мотор :-\). Овој, спие... блендавме и моркови живи (неварени) на него, попара ги направи, еднаш не застана. Бројот на вртежи падна повеќе во однос на тоа кога се бленда варен зеленчук или овошје, ама далеку од тоа дека драстично опадна ;).

За блендери, би го препорачал, за друго немам искуство ;). И ние по препорака купивме Bosh блендер. Прашај во групиве со мамички на FB, само тоа препорачуваат од блендери :P :D.

А за правосмукалките... не знам, некако скапи ми се тие што ги спомна. Повеќе од 5, 6000 денари за правосмукалка не давам. Јас сватив дека тие што се со водена филтрација треба да се барем дупло појаки во моќност од класичните бидејќи водата ги гуши и не вшмукуваат добро... така да, јас лично, не би гледал таква. Не ми е до моќноста и потрошувачката, до габаритноста е. Многу се големи... едноставно непрактични ми се. А и изгледа не сум толку алергичен, бидејќи не осетив некоја разлика откако ја купив оваа Philips-ов со класична воздушна филтрација, така да, барем за мене лично, и ваква ми врши работа ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #7696 on 04.11.2020, Wednesday, 10:18:04 »
Женска работа нема што да се дели тука :)
Има добри правосмукалки и на вода. Има  бош блендер добар е, но попустот што ми го дадоја од 2500 на 1200 ми остави утисак дека се препралтени.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #7697 on 04.11.2020, Wednesday, 18:09:39 »
Женска работа нема што да се дели тука :)

Малку старомодно ми е тоа женска/машка работа. Јас лично не ги сваќам така работите... гледам кај нас, барем постариве, над 40, 50 години, барем повеќето, сеуште така ги сваќаат работите, ама не ми е гајле. Работа како работа, ако можам и јас да ја завршам, ќе ја завршам. Имам и диплено, бришено прашина, го преповивам малиот, му давам да јаде, го дункам, го успивам, го чувам, си играм со него... што треба работам, ако знам и ако ме бива за тоа. На пример, не сум естета, за мене е важно да е функционално се, не ми е важно како изгледа, така да, од естетски аспект, работите и ги оставам на жена ми, како ќе каже за работи за по дома, така ќе биде ;)... бидејќи и онака не ми прави некоја разлика како изгледаат работите дома :P :D. Само да нема предмети и облека по земја, само тоа ме нервира ;D.

Има добри правосмукалки и на вода.

И да има, не сум начекал таква. Сите кои ги имам пробано и видено имаат помала вшмукувачка моќ од онаа која јас ја земав, Philips-от. Ајде еве, како пример, одлепува тепих од земја... не на раб на тепихот, на средина од тепихот... го лепи и може да го дигне едно добри 3, 4 сантими во воздух. Јас таква вшмукувачка моќ имам видено само од Кирбито (лесна му земја :'(... уште го чувам, ама нешто е зезнат моторот... изгледа не е голем кварот, ама ме мрзеше да го средувам и така стои сега). Така да, уште една ваква иста би земал за во иднина во случај оваа да се расипе за едно 10-тина години :P :D. Мада кој знае што ќе има тогаш на располагање, така да, нема сигурно да фрлам пари за тоа сега :P :D.

Има  бош блендер добар е, но попустот што ми го дадоја од 2500 на 1200 ми остави утисак дека се препралтени.

Преплатено е се од тоа, нема збор. Сите brand names се преплатени. Ама, од друга страна пак, немаш баш некоја средина. Или имаш петпарачни како Fuego-то, за 700, 800 денари или имаш некои brand name и преплатени. Трето, за жал, нема :-\. Ако блендираш еднаш во три месеци нешто, и овој Fuego-то ќе ти тера 10 години... ама ако си со бепче и треба да блендираш секој ден... епа нема да трае :-\. Не дека ми е криво за парите за Fuego-то, ситна пара беше, ама ете, си се покажа на дело кој е подобар ;). Преплатен да, ама подобар во секој случај ;). Ни грее, ни тресе ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #7698 on 04.11.2020, Wednesday, 23:45:56 »
"... што треба работам, ако знам и ако ме бива за тоа. На пример, не сум естета, за мене е важно да е функционално се, не ми е важно како изгледа, така да, од естетски аспект, работите и ги оставам на жена ми"
Видиш дека работите си имаат некој природен тек  :)
Се зезам, и јас помагам, реков да те позезам малце. Ама ако си алергичен стварно нема потреба да усисаваш.
Па ја со бошот 2 деца изранив, коска е, све навака што ќе смелит ми е гратис. Мада и со нутри булет нешто мелев, што се покажа ок, но нема резервни делови, а пластиките кои ги потискаат прекидачите ептен се кинески. Порано имав некој горење блендер, иако овај треба да е 600w, мене ми изгледаат тука негде со снага. Исто така ако го оптовариш малце повеќе одма замирисува на лак изгорен, најверојатно нема заштита од преоптоварување, но со пазење тера долго.

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Re: Случајни муабети
« Reply #7699 on 09.12.2020, Wednesday, 20:51:06 »
Да не отварам нова тема, тука ќе прашам, имам дома една ламба ГУ-81, сакам да и направам само напојување за греење да ја направам како декорација за на работно биро. Бидејќи не се разбирам скоро ич од ламби би бил благодарен доколку некој сподели некоја шема едноставна само за да можам да ја пуштам да свети. Фала ви многу

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Re: Случајни муабети
« Reply #7700 on 09.12.2020, Wednesday, 21:35:07 »
Да не отварам нова тема, тука ќе прашам, имам дома една ламба ГУ-81, сакам да и направам само напојување за греење да ја направам како декорација за на работно биро. Бидејќи не се разбирам скоро ич од ламби би бил благодарен доколку некој сподели некоја шема едноставна само за да можам да ја пуштам да свети. Фала ви многу

На пиновите 1 и 2 треба да поврзеш 24V 11A и ќе свети :D
Жан

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Re: Случајни муабети
« Reply #7701 on 09.12.2020, Wednesday, 21:57:30 »
Фала многу и уште едно прашање, може малку глупаво, дали игра улога AC или DC напон?

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Re: Случајни муабети
« Reply #7702 on 09.12.2020, Wednesday, 22:14:35 »
Во случајот не игра улога, ќе свети и со AC и со DC.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 731
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #7703 on 09.12.2020, Wednesday, 22:19:47 »
Бајаги ампеража, две кила трафо ќе треба за да светни. :)


Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Re: Случајни муабети
« Reply #7704 on 09.12.2020, Wednesday, 22:24:09 »
Може и 12V 22A, AC или DC небитно, ќе свети во секој случај.
Жан

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #7705 on 10.12.2020, Thursday, 12:21:53 »
Бајаги ампеража, две кила трафо ќе треба за да светни. :)

Тоа се тие модерни технологии 8) ;D.

@Hahahaha: Врзи ја за некој моќен ATX, ќе свети ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 731
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #7706 on 10.12.2020, Thursday, 12:54:43 »
Ама ептен моќно ATX ќе треба, инаку ќе чурне или ќе се уклучи некоја заштита. :)

Пошто ме ептен интересира, би било добро да постави едно кратко видео од светнувањето на лампата, баш сакам да видам како изгледа тоа.


Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #7707 on 10.12.2020, Thursday, 22:25:59 »
Русите нашле подобро решение од 2 кила трафо:  ;D


Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #7708 on 10.12.2020, Thursday, 22:27:31 »
Мала исправка, Украинец бил тој од видеото.

Offline tanatos

  • Нов член
  • *
  • Posts: 34
  • Gender: Male
  • Menace
Re: Случајни муабети
« Reply #7709 on 10.12.2020, Thursday, 23:41:27 »
12V и 10А се доволни, само покрај декорација на биро ќе служи и како греалка