Author Topic: Ми треба помош за појачало Vivax AM-100  (Read 970 times)

Offline Acki2009

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 110
Појачалото имаше еден проблем кога ќе се вклучеше на дисплеј пишуваше protect. Го отворив и видов два испукани транзистори 2n5551 и ги заменав. Ги проверив и другите транзистори сите беа добри и пробав да го вклучам во струја но сега дисплејот воопшто не сака да работи, а на конекторот од дисплејот мерев напон 5волти исто така се напојува со 5 волти и микроконтролерот W78E052C40DL. Јас не би рекол дека проблемот е во транзисторите што ги заменав, да напоменам и друго дека процесорот на дисплејот се загрева мн брзо. Значи ништо друго не е чепнато појачалото освен што се заменаа двата транзистори. Во што би можел да биди проблемот ако сака некој да ми помогне.

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Одг: Ми треба помош за појачало Vivax AM-100
« Reply #1 on 18.01.2012, Wednesday, 13:35:41 (Edited 18.01.2012, Wednesday, 13:38:50) »
Само дисплејот е проблем или целото појачало не пали ?
Пошто гледам си мерел напон од 5v до дисплејот претпоставувам напојувачкиот дел е во ред. Но дали свири воопшто ?

Offline Acki2009

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 110
Само дисплејот не работи, а има напон 5волти, иначе на излез дава сигнал.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Изгледа си зезнал уште некоја работа кога си го оторал :S. Кинескиве уредчиња се прилично осетливи :S. Треба да се растури убаво и да се види што е проблемот. Најчесто со мерење на напони и сервисна шема може да се стигне до проблемот, но ако е изгорен процесорот, тоа е тоа, му нема спас :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Acki2009

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 110
Но зошто мн брзо се загрева процесорот на дисплејот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ако имаш осцилоскоп, види дали осцилира кристалот на процесорот. Ако осцилира, можеби и има надеж, ако не, тоа е тоа, чувај го за делови.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Acki2009

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 110
Значи да се разбериме добро дисплејот пред да го отворам и да ги заменам транзисторите беше океј само пишиваше Protect не би требало да цркни процесорот поради тоа што ја извадив плочката за да ги одлемам и залемам транзисторите. Случајно да не треба да се активира преку даличинското поради што ја извадив плочката, или пак можеби тоа нема никаква врска.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Значи да се разбериме добро дисплејот пред да го отворам и да ги заменам транзисторите беше океј само пишиваше Protect не би требало да цркни процесорот поради тоа што ја извадив плочката за да ги одлемам и залемам транзисторите. Случајно да не треба да се активира преку даличинското поради што ја извадив плочката, или пак можеби тоа нема никаква врска.

Од „не би требало“, до „изгоре“ има голема разлика, ми се имаат случено слични работи неколку пати. Затоа, проери дали навистина работи ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Acki2009

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 110
Немам осцилоскоп за да го проверам процесорот, но како на друг начин би можел да го проверам дисплејот дали е океј. И дали може да се најде сервисна шема за ова појачало.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Немам осцилоскоп за да го проверам процесорот, но како на друг начин би можел да го проверам дисплејот дали е океј. И дали може да се најде сервисна шема за ова појачало.

Сервисна шема не најдов за овој засилувач. Околу дисплејот, мислам дека ова беа VFD дисплеи и треба да имаат на некои нивните пинови некој прилично висок негативен напон (барем така нешто ми текнува, нека ме корегира некој ако грешам).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Па не би требало да има нешто многу големи напони таму, јас што имам видено VFD напоните биле до 12-15V, плус околу 3V за греење.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Па не би требало да има нешто многу големи напони таму, јас што имам видено VFD напоните биле до 12-15V, плус околу 3V за греење.

Епа тогаш изгледа сум згрешил ;D. Но пак, тоа е релативно висок напон за напојување на дисплеј, ама јасно ми е зошто е толку висок, принципот на работа го наложува тоа ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Acki2009

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 110
Дечки констатирано е дека процесорот на дислпејот си го одработил своето, дали можи од кај некаде да се најде дисплеј за овој тип на појачало дали бил нов или половен не е ни битно.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Дечки констатирано е дека процесорот на дислпејот си го одработил своето, дали можи од кај некаде да се најде дисплеј за овој тип на појачало дали бил нов или половен не е ни битно.

ebay можеби ???.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."