Author Topic: Звучници од ДВД  (Read 2893 times)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Звучници од ДВД
« Reply #30 on 15.01.2012, Sunday, 19:33:42 »
Сакам,ама ова колово за каснење тешко дека ќе го најдам...Еве што вика VRT каде има примена:

Quote
1.The M65830B is a CMOS IC developed to produce surround effects on TV sets and video disc players.Among the series,it has the highest degree of freedom in the selection of delay time,so it permits fine adjustments when mounted on a set.

2.• Selection of delay time in a range between 0.5msec and 32.0msec in 64 increments of 0.5msec
• Selection of delay time is controlled by serial data
• Built-in A-D, D-A converters,input/output low-pass filter, and 16K bit memory
• High sound quality is assured by simple system construction,due to A-D, D-A converters with ADM (Adaptive Delta Modulation) system
* Output noise voltage : -95dBV (typ)
* Total harmonic distortion : 0.2% (typ)

- Supply voltage range: VCC, VDD=4.5 to 5.5V
- Rated supply voltage: VCC, VDD=5V

Сеа да видам по стари плочи некои дали ќе го најдам...
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Звучници од ДВД
« Reply #31 on 15.01.2012, Sunday, 19:36:24 »
Малецко ,ме изненадуваш - имаш стари плочи со такви кола..???  :D :D :D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Звучници од ДВД
« Reply #32 on 15.01.2012, Sunday, 19:38:11 »
A не може ли ова каснењево,или па цел склоп да се изведе со некој микроконтролер?Микроконтролерот,плус некои додатни интегралци ако треба...

Може, но е комплицирано и не се исплати. Има специјални микроконтроелри за вакви работи кои не може да се најдат кај нас. Ги има во професионалните уреди, како на пример дигитални миксети, кои најчесто додаваат и додатни дигитални ефекти освен доцнење на сигналот. Општонаменските микроконтролери не вршт работа за ова.

Еден ДВД е впрочем 20-25 ЕУ,па толку лупање глава не знам дали ни се исплати, :D :D

Како краен заклучок, и јас само ова би го напишал ;).

Ако е „муабетот“ само „да се снаправи колку да се направи“, чисто како предизвик, би ти рекол уште сега да се откажеш од ова. На крајот на краиштата, сосема доволен е и стерео звук, а во повеќето случаи и многу подобар од surround звукот (не секогаш сакам да знам дали зад главниот глумец има чудовиште или не ;D).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Звучници од ДВД
« Reply #33 on 15.01.2012, Sunday, 19:41:51 »
Малецко ,ме изненадуваш - имаш стари плочи со такви кола..???  :D :D :D
Има по некои плочки,некои слични вакви кола,ги глеам се така на М почнуваат,ваљда ќе ископам од негде :D.A иначе зошто те изненадувам,некои ретки,стари плочи ли се?Не те разбрав многу многу :D

EDIT:Го има колото на нет,ама не е баш евтино,а треба две комада ;D
Code: [Select]
http://www.ebay.com/itm/M65830AP-M65830-DIGITAL-DELAY-IC-/160688830994?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2569ccfa12#ht_500wt_997
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Звучници од ДВД
« Reply #34 on 15.01.2012, Sunday, 19:42:01 »
Точно ,тоа се специјални кола кои ги произведуваат само неколку светски фирми: ТИ,Мицибуши,Тошиба,Хитачи и тоа во ограничени серии.На сајтот кој го посочи се вели: * I have left the project in place as reference, and the overall connection schematic is still valid if (when?) a replacement for the M65830 is located. The project will be updated at that time. In the meantime, just ignore the delay circuit  :(

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Звучници од ДВД
« Reply #35 on 15.01.2012, Sunday, 19:48:13 (Edited 15.01.2012, Sunday, 20:03:33) »
А оние едни како правоаголници што ги има по телевизори,некој такви се Delay Line со нив нешто не може?(од ова по глупо прашање здравје :D)

Споено мислење: 15.01.2012, Sunday, 20:03:33
Eве нешто поефтино најдов,10 комада PT2399 за 5долари со се поштарина :D.Само што ќе ми ги 10 комада хах ;D.Некој да не има да сака да земеме па да делиме?Иначе пишува дека колово е замена за тие MN колата...

Code: [Select]
http://www.ebay.com/itm/PT2399-2399-Audio-Echo-Delay-IC-DIP-16-X-10PCS-/160701923378?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item256a94c032#ht_2983wt_750
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Звучници од ДВД
« Reply #36 on 15.01.2012, Sunday, 20:11:35 »
PT2399 мислам дека во ГАЦ има,не сум сигурен.Но еднаш со вакво коло правев delay за гитара за еден другар.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Звучници од ДВД
« Reply #37 on 15.01.2012, Sunday, 20:17:34 »
PT2399 мислам дека во ГАЦ има,не сум сигурен.Но еднаш со вакво коло правев delay за гитара за еден другар.
Мислам дека бараше еднаш на форум,дали знае некој кај го има,мислам дека тогаш го прашував гац,па ти кажав тебе...околу 50-60ден мислам дека беше,ако не ме фатила склероза :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Звучници од ДВД
« Reply #38 on 15.01.2012, Sunday, 20:57:00 »
нели кај црт телевизорите има коло за каснење направено од еден ултразвучен предавател и приемник, во зависно на растојанието од нив се подесува колку е доцнењето
тоа не можете да го искористите ?
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Звучници од ДВД
« Reply #39 on 15.01.2012, Sunday, 21:12:39 »
нели кај црт телевизорите има коло за каснење направено од еден ултразвучен предавател и приемник, во зависно на растојанието од нив се подесува колку е доцнењето
тоа не можете да го искористите ?

Мислам дека може да се искористи, но само за определен дијапазон на фреквенции и плус, доцнењето е фиксно, не ми текнува колку us беше, но фиксно знам дека беше. И такви кола за доцнење има ама само во многу стари приемници, што се произедени до крајот на 80-тите, потоа веќе не се ни ставаа, или многу треко да се користеа.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Звучници од ДВД
« Reply #40 on 15.01.2012, Sunday, 21:21:36 (Edited 15.01.2012, Sunday, 21:26:50) »
јас тие што ги имам многу лесто се отвораа и се растураа, е ако успееш да го растуриш многу лесно можеш да го наместиш по твое :)
така би добил  некое каснење, е сега тоа со дијапазонот на фреквенција тоа е веќе друга работа, тоа ќе биде проблем :)
----------------------------
Еве ви уште едно интересно коло
Code: [Select]
http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/CML/mXxyzzu.pdf
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Звучници од ДВД
« Reply #41 on 15.01.2012, Sunday, 22:54:28 »
PT2399 мислам дека во ГАЦ има,не сум сигурен.Но еднаш со вакво коло правев delay за гитара за еден другар.
Мислам дека бараше еднаш на форум,дали знае некој кај го има,мислам дека тогаш го прашував гац,па ти кажав тебе...околу 50-60ден мислам дека беше,ако не ме фатила склероза :D
да,јас барав.Цената не ми текнува.Тука нешто беше(околу 50-60 денари).

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Звучници од ДВД
« Reply #42 on 15.01.2012, Sunday, 23:07:10 »
За тој „сараунд ефектот“ доцнењето требало да биде мислам дека од 20-50mS...
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Звучници од ДВД
« Reply #43 on 16.01.2012, Monday, 16:01:29 »
нели кај црт телевизорите има коло за каснење направено од еден ултразвучен предавател и приемник, во зависно на растојанието од нив се подесува колку е доцнењето
тоа не можете да го искористите ?

Мислам дека може да се искористи, но само за определен дијапазон на фреквенции и плус, доцнењето е фиксно, не ми текнува колку us беше, но фиксно знам дека беше. И такви кола за доцнење има ама само во многу стари приемници, што се произедени до крајот на 80-тите, потоа веќе не се ни ставаа, или многу треко да се користеа.

Од ТВ каснењето не може да се користи за ова намена.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Звучници од ДВД
« Reply #44 on 18.01.2012, Wednesday, 23:55:27 »
еве ви уште едно коло кое може да го поставите од 5.12msec до 51.2msec

Code: [Select]
http://experimentalistsanonymous.com/diy/Datasheets/MN3007.pdf
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!